28 lat temu mogło dojść do katastrofy. Wykoleiły się cysterny z chlorem

2017.03.09 08:20
W 1989 r. jadące ul. Poleską cysterny z chlorem wykoleiły się. Mogło dojść do katastrofy, w której życie straciłoby tysiące ludzi. Co roku organizowane są uroczystości upamiętniające. Uwaga na utrudnienia, gdyż będą zamknięte niektóre ulice.
28 lat temu mogło dojść do katastrofy. Wykoleiły się cysterny z chlorem
Fot: UM Białystok / zdjęcie archiwalne
Tutaj 28 lat wykoleiły się cysterny z chlorem

28. rocznica ocalenia Białegostoku

W czwartek (9.03) mija 28 lat od dramatycznych wydarzeń na torach przy ul. Poleskiej w Białymstoku, kiedy to wykoleiły się cysterny wypełnione ciekłym chlorem. Katastrofa mogła zagrozić całemu miastu.

Jak co roku odbędą się uroczystości upamiętniające ten dzień. O godz. 12.00 w Soborze Św. Mikołaja przy ul. Lipowej odbędzie się nabożeństwo dziękczynne za ocalenia mieszkańców. Będzie je celebrował arcybiskup Jakub.

O godz. 16.30 rozpoczną się główne obchody pod krzyżem, który stanął w miejscu katastrofy. Zaplanowano okolicznościowe wystąpienia, modlitwę ekumeniczną i złożenie wieńców. Później procesja Drogi Krzyżowej przejdzie ulicami: Poleską, Tysiąclecia Państwa Polskiego, Radzymińską do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie o godz. 18.00 arcybiskup Edward Ozorowski odprawi uroczystą mszę św.

Przejeżdżające nocą w 1989 r. cysterny z ZSRR wykoleiły się z powodu pęknięcia szyny, a następnie osunęły na pobocze torów. Każda zawierała od 43 do 52 ton ciekłego chloru. Gdyby śmiercionośna substancja wydostała się, przy warunkach pogodowych, jakie wówczas panowały, obłok mógł rozprzestrzenić się na 3–4 km szerokości i nawet 50 km długości. Ofiar śmiertelnych mogło być tysiące.

Ówczesne władze miasta przez kilka godzin trzymały w tajemnicy informację o wypadku. Dopiero po godz. 11.00 rozpoczęła się ewakuacja. Ustawianie wykolejonych cystern trwało od godz. 15.00 do 1.30. Akcję białostockich strażaków wspierała ekipa centralnej stacji ratownictwa chemicznego przy Rafinerii Płockiej. To, że nikt w tej katastrofie nie ucierpiał, wielu białostoczan uznało za cud.

Do udziału w uroczystościach upamiętniających zaproszeni są wszyscy mieszkańcy.

Utrudnienia w ruchu

W związku z uroczystościami związanymi z obchodami 28. rocznicy katastrofy pociągu przewożącego chlor w godz. 16.15-18.00 zamknięte dla ruchu zostaną ulice: Poleska (od krzyża do ronda św. Faustyny Kowalskiej), al. Tysiąclecia Państwa Polskiego i Radzymińska (do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego).

Białostocka Komunikacja Miejska zmieniła zatem kursowanie kilku autobusów na ten czas. I tak:
- autobusy linii 20 i 102 w obu kierunkach będą kursować ulicami: Jurowiecka - Poleska - Sitarska - Radzymińska - Zagumienna - Sokólska i dalej stałą trasą;
- autobusy linii 26 z ul. Jurowieckiej pojadą ulicami: Poleska - Sitarska - Radzymińska - Zagumienna - Sokólska - Tysiąclecia Państwa Polskiego do skrzyżowania z ulicą gen. Andersa, powrót tą samą trasą;
- autobusy linii 27 będą kursować w obu kierunkach ulicami: Poleska - Sitarska - Radzymińska - Zagumienna - Sokólska - Kombatantów i dalej stałą trasą;
- autobusy linii 22 nie będą kursować przez os. Białostoczek.

W czasie przechodzenia procesji ul. Poleską ruch autobusów będzie wstrzymany.

Na trasach objazdu obowiązują istniejące przystanki.

Uroczystości dziękczynne z okazji 28. rocznicy ocalenia Białegostoku

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

974 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39