4 tys. osób musi stawić się do WKU. Sprawdzany będzie stan zdrowia

2017.01.30 14:31
Rozpoczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami lekarskimi z obszaru administrowanego przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Białymstoku stawi się blisko 4 tys. osób, w tym 100 kobiet.
4 tys. osób musi stawić się do WKU. Sprawdzany będzie stan zdrowia
Fot: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Białymstoku

Wezwania dostanie około 4 tys. osób

W poniedziałek (30 stycznia) rozpoczęły pracę 2 z 4 powiatowych komisji lekarskich, tj. PKLek nr 3 przy ul. Warszawskiej w Białymstoku oraz PKLek nr 13 w Sokółce. Natomiast 3 lutego będzie funkcjonowała także PKLek nr 2 przy ul. Mazowieckiej w Białymstoku.

W 2017 r. obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni urodzeni w 1998 r. oraz w latach 1993-1997, którzy poprzednio nie stawiali się do kwalifikacji, a także ci, których komisje uznały za czasowo niezdolnych do służby wojskowej oraz którzy wystąpili o ponowne ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej - o ile nie zostali wcześniej przeniesieni do rezerwy.

Do kwalifikacji mają się też stawić m.in. kobiety urodzone w latach 1993-1998 posiadające umiejętności przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę, które w roku szkolnym 2016/2017 kończą ją w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Przed komisją mogą stanąć także osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, o ile nie posiadają określonej kategorii zdolności do takiej służby.

Co trzeba ze sobą zabrać?

Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, muszą wziąć ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy, a także dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe. Natomiast ci, którzy stawiają się przed komisją po raz kolejny, powinni mieć przy sobie dokumentację medyczną, dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz dodatkowo książeczkę wojskową.

- Osoby, które - z ważnych powodów - nie mogą stawić się przed komisją w wyznaczonym terminie i miejscu, powinny powiadomić właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie później niż w dniu, na który wyznaczono termin stawienia się na kwalifikację wojskową. W takiej sytuacji władze samorządowe określą nową datę i miejsce stawienia się przed komisją – informuje mjr Mariusz Zawadzki, szef Wydziału Rekrutacji i rzecznik prasowy Wojskowej Komisji Uzupełnień w Białymstoku.

Kwalifikacja wojskowa prowadzona jest po raz 9. Tegoroczna potrwa do 28 kwietnia.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1367 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39