5 nowych tabliczek odsłoniętych. Święto Alei Bluesa

2018.09.16 19:40
Bogdan Topolski, Piotr Zielik, Paweł "Szucher" Szuszkiewicz, Marek Gąsiorowski i Bartek Szopiński - te osoby odsłoniły tabliczki w niedzielę (16.09) na Alei Bluesa.
5 nowych tabliczek odsłoniętych. Święto Alei Bluesa
Fot: Anna Dycha
Paweł "Szucher" Szuszkiewicz odsłania tabliczkę

Klawiatura fortepianu

Aleja Bluesa powstała w przejściu między Rynkiem Kościuszki i ulicą Legionową w 2008 roku. Wyglądem przypomina klawiaturę fortepianu, a od 2008 roku wmurowywane są tam tablice z nazwiskami osób zasłużonych dla bluesa w Polsce.

- Aleja Bluesa jest miejsce honorującym ludzi, którzy bluesowi oddali swoje życie. Poświęcona jest muzykom polskim, społecznikom, dziennikarzom i organizatorom festiwali - mówił Konrad Sikora z Fundacji M.I.A.S.T.O. Białystok. - Cieszę się, że te 10 lat minęło, a jest nas tak dużo.

Rzeczywiście - uroczystość 10-lecia Alei przyciągnęła wielu zainteresowanych - nie tylko słuchaczy, ale też muzyków, którzy już mają swoją tabliczkę.

- Gdy zbliża się jesień, w duszy gra nam bluesowy nastrój - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski.

Dodawał, że do tej pory na Alei odsłonięto 62 tabliczki - z tymi nowymi będzie ich w sumie 67.

Nowe tabliczki

Na Alei pojawiło się 5 nowych tabliczek. Pierwszą uhonorowano Bogdana Topolskiego – muzyka, który jest też dyrektorem artystycznym Suwałki Blues Festival.

Nie mogło też zabraknąć białostockich akcentów. Piotr Zielik to jedna z najważniejszych postaci białostockiej sceny jazzowej. współtworzył jazzowy Antykwariat, z którym odnosił wiele ogólnopolskich sukcesów. Przez krótki okres na przełomie lat 1983/84 grał w Kasie Chorych. Współpracował z formacją City Blues. Na X Jesieni z Bluesem w roku 1987 zagrał wspólnie z zespołem 5000 Złotych akompaniując Krzysztofowi Cugowskiemu. Lider wielu formacji jazzowych, m.in.: Take Five i The Jazz Quartet.

Swoją tabliczkę odsłonił też Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Bracia i Siostry. Jest gitarzystą, kompozytorem, autorem tekstów. Inicjator Supraskich Spotkań Bluesowych.

Kolejna tabliczka należy natomiast do Marka Gąsiorowskiego, dziennikarza Polskiego Rada Białystok, który na przełomie lat 70. i 80. był gitarzystą w zespole Strata Czasu. Potem działał w formacji Kombatanci Pani Handzi. W roku 1982 założył zespół Remont. Teraz gra z zespołem Gęsia Skórka.

- Ja właściwie nie powinienem się tu znaleźć, bo bluesa porzuciłem na 23 lata i wybrałem dziennikarstwo - mówił podczas odsłonięcia tabliczki. - Jednak parę lat temu syn kupił gitarę, gitarzystą nie został, ale sprawił, że ja wróciłem do grania.

Ostatnią tabliczkę odsłonił Bartek Szopiński - obecnie klawiszowiec zespołu Smooth Gentlemen, który w lipcu tego roku, podczas Suwałki Blues Festival, wygrał Polish Blues Challenge. W przyszłym roku będzie reprezentować Polskę na European Blues Challenge 2019 w Portugalii. Muzyk znany jest też z występów w Boogie Boys.

Bluesowy Białystok

Pomysł utworzenia Alei Bluesa pojawił się w 2007 roku, a jego realizacja stała się możliwa przy okazji obchodów Roku Bluesa w Białymstoku, ogłoszonego z okazji 30. jubileuszu Kasy Chorych i Jesieni z Bluesem oraz 25. rocznicy tragicznej śmierci białostockiego muzyka Ryszarda "Skiby" Skibińskiego. Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków tego gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Aleja Bluesa, obok cyklicznych imprez muzycznych, jest najważniejszym symbolem bluesowej tradycji miasta.

W białostockiej Alei Bluesa uhonorowani zostali m.in.: Ryszard "Skiba" Skibiński, Ryszard Riedel, Tadeusz Nalepa, Maria Jurkowska, Leszek Winder, Martyna Jakubowicz, Ada Rusowicz, Józef Skrzek, Jarek Tioskow czy Sławek Wierzcholski.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1022 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39