68. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

2013.01.27 00:00
27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wyzwoliła obóz zagłady w Oświęcimiu. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych rocznicę tego wydarzenia ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
68. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Fot: sxc.hu
Obóz śmierci Auschwitz Birkenau został wyzwolony 27 stycznia 1945 r.

1 listopada 2005 r., dla uczczenia Żydów - ofiar hitlerowskiego reżimu, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zaapelowano wówczas do państw członkowskich Organizacji o opracowanie programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holokaustu i zapobiec aktom ludobójstwa w przyszłości. Ustanawiając Dzień Pamięci ONZ wezwało wszystkie narody do podtrzymywania pamięci o Holokauście - by był dla całej ludności przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Datę obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu zagłady w Oświęcimiu.

17 stycznia 1945 r. odbył się w KL Auschwitz ostatni generalny apel. Po nim rozpoczęto ostateczną ewakuację więźniów do obozów w głąb Rzeszy. Od 18 do 27 stycznia masowo palono obozowe akta, wysadzono krematoria, podpalono kompleks magazynów z mieniem zagrabionym ofiarom. Opuszczony przez esesmanów, Auschwitz Birkenau został wyzwolony 27 stycznia przez 100. Lwowską Dywizję Piechoty Armii Czerwonej, którą dowodził generał major Fiodor Krasawin. Wyzwolenia doczekało około 7,5 tys. więźniów.

Polityka masowej zagłady Żydów, rozpoczęta w połowie 1941 r., trwała ponad 3 lata. Poprzedziły ją akcje eksterminacji ludzi psychicznie chorych, w czasie których opracowano technologię masowych mordów.

Liczba żydowskich ofiar Holokaustu jest szacowana na 6 mln, choć dokładna liczba nie jest znana z powodu braku kompletnej ewidencji oraz systematycznego niszczenia archiwów i zacierania śladów przez władze niemieckie w obliczu klęski wojennej. Jedną trzecią ofiar Holokaustu, czyli około 2 mln, stanowiły dzieci, a około połowę - Żydzi polscy.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w naszym regionie odbędzie się spotkanie w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.

Szczegóły:
Wernisaż wystawy "Henryk Sławik - zapomniany bohater trzech narodów"

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1105 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39