Ach, te niezwykłe nerki

2008.03.12 00:00
Każdego dnia nasze nerki filtrują i oczyszczają 200 litrów krwi.

Pamiętaj: tylko regularne badania i zdrowy tryb życia to niezawodne metody, by ustrzec się przed rozwojem Przewlekłej Choroby Nerek, która długo przebiega bez objawów, a może prowadzić do śmierci lub w najlepszym wypadku do konieczności terapii nerkozastepczej, czyli dializoterapii lub przeszczepu.

13 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Twoje nerki też zasługują na to abyś przeczytał o Przewlekłej Chorobie Nerek (PChN). Jest to choroba częsta i bardzo niebezpieczna, bo już we wczesnych stadiach PChN zwiększa około pięciokrotnie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych aż w końcu prowadzi do zatrucia organizmu przez toksyny mocznicowe, które uszkadzają wszystkie narządy organizmu. Działa podstępnie, bo rozwija się skrycie, co oznacza, że na początku nie odczuwamy żadnych objawów ani bólu. Pamiętajmy jednak, że to choroba, która wyrządza dużą szkodę organizmowi, ale poddaje się leczeniu i wczesne jej wykrycie daje szanse na uratowanie nerek przed postępującą niewydolnością.

Niech nie będzie ci obojętny stan twoich nerek: sprawdź czy znajdujesz się w grupie ryzyka! Zwykle PChN towarzyszą: nadciśnienie, anemia, kruchliwość kości, uczucie stałego zmęczenia, trudności z koncentracją, brak apetytu, bezsenność, kurcze mięśni występujące w nocy, obrzęki nóg, twarzy, suchość i swędzenie skóry, częste oddawanie moczu. Osoby szczególnie zagrożone PChN to: chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, członkowie rodziny pacjenta z chorobą nerek, osoby zażywające leki nefrotoksyczne oraz osoby w podeszłym wieku. Jeśli nerki stopniowo tracą swoją zdolność prawidłowego funkcjonowania (poprzez nieleczoną PChN) doprowadza to do niewydolności nerek i konieczności poddawania się dializom i/lub przeszczepowi. Liczba chorych leczonych w ten sposób rośnie w błyskawicznym tempie. Zawsze warto sprawdzić, czy twoje nerki działają jak należy. Już trzy proste badania pozwalają na wykrycie Przewlekłej Choroby Nerek: pomiar ciśnienia krwi, badanie krwi i moczu. Warunkiem na powstrzymanie lub spowolnienie jej postępu jest wczesne wykrycie uszkodzenia. Choroby nerek są powszechne, groźne, lecz można je leczyć. Do tej pory Przewlekłej Chorobie Nerek nie poświęcano należytej uwagi, dlatego w drugi czwartek marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. W Polsce koordynatorem obchodów jest Stowarzyszenie Nefrologia Polska natomiast do organizacji różnorodnych imprez i realizacji przedsięwzięć przyczynia się Stowarzyszenie Uronef - Nasze Dzieci. Szczegółowe informacje na www.swiatowydziennerek.pl


860 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39