ASF w Podlaskiem. Radni sejmiku wskazują, jak walczyć z wirusem

2016.08.29 18:01
Sejmik województwa podlaskiego przedstawił propozycje dotyczące działań, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF w regionie.
ASF w Podlaskiem. Radni sejmiku wskazują, jak walczyć z wirusem
Fot: pixabay.com

Decydenci z urzędu marszałkowskiego mają pomysły dotyczące tego, jak region powinien postępować, by nie rozprzestrzeniał się u nas afrykański pomór świń (ASF). Propozycje, jakie się pojawiają, to: monitorowanie populacji dzika na zagrożonym terenie, zmobilizowanie Polskiego Związku Łowieckiego do maksymalnego ograniczenia populacji dzika do końca tego roku oraz stałe zainstalowanie na terenie województwa podlaskiego laboratorium badającego obecność wirusa ASF bądź udzielenie akredytacji istniejącym w regionie podlaskim laboratoriom (aktualnie wszystkie pobrane próbki są przewożone do Puław, przez co generowane są dodatkowe koszty i utrudnienia czasowe w oczekiwaniu na wyniki badań).

Według rządzących nie można ograniczać produkcji rzeźniom i zakładom rozbiorowym, które znalazły się na terenach z ograniczeniami, jeżeli obracają żywcem lub mięsem ze stref bez ograniczeń. Należy też uruchomić zakład przetwórczy do celów przerobu mięsa pochodzącego z terenów objętych ograniczeniami. Natomiast lekarze weterynarii powinni przeprowadzić odpowiednie szkolenia dla przetwórców mięsa oraz opracować procedury/wytyczne w zakresie postępowania w przypadku pojawienia się wirusa ASF na terenie zakładu.

Zmiany muszą nastąpić też w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Chodzi tu o wprowadzenie stałych dopłat do produkcji wieprzowiny celem wyrównania niższych cen, zmianę systemu utrzymania zwierząt ze ściółkowego na bezściółkowy w stadach zarodowych trzody chlewnej. Natomiast rolnicy, którzy zrezygnowali z produkcji trzody chlewnej, muszą mieć zapewnioną możliwość uzyskania funduszy na zmianę profilu produkcji i dostosowania gospodarstwa do nowych potrzeb. Należy także uruchomić pomoc finansową dla zakładów przetwórczych (rzeźni i zakładów mięsnych), które mają utrudnioną działalność w związku z wprowadzeniem rozporządzeń oraz tych, które potrzebują nowych linii technologicznych do zmiany profilu produkcji.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 r. w województwie podlaskim łącznie stwierdzono 19 przypadków ASF u dzików. W tym czasie na terenie powiatu białostockiego wystąpiły 2 takie przypadki (gmina Supraśl, 14 marca) i (Michałowo, 24 kwietnia). Pozostałe 17 zanotowano w powiecie hajnowskim (gminy: Narew, Narewka, Białowieża, Czyże).

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1197 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39