Astronomiczne ciekawostki na wrześniowym niebie

2012.09.03 00:00
Wrzesień to bardzo dobry czas do podziwiania Wenus, Urana i Neptuna. Dziewiąty miesiąc roku to także czas równonocy jesiennej, czyli momentu przejścia Słońca przez równik niebieski z półkuli północnej na południową. W tym ten moment, który wyznacza początek astronomicznej jesieni będzie 23 września o godzinie 16.49 naszego czasu.
Astronomiczne ciekawostki  na wrześniowym niebie
Fot: sxc.hu

W tym miesiącu Księżyc przejdzie blisko dwóch jasnych planet. Dnia 8 września znajdzie się tylko 0.6 stopnia od Jowisza, a 19 września 0.2 stopnia od Marsa. Wrzesień do dokonały czas do podziwiania Wenus, która świeci jako Gwiazda Poranna. Godzinę przed wschodem Słońca znajdziemy ją około 25 stopni nad wschodnim horyzontem. Dziewiąty miesiąc to także dobry czas do podziwiania największej planety Układu Słonecznego. Jowisz zbliża się do opozycji, w związku z tym jego blask jest duży. Planetę widać w drugiej połowie nocy w konstelacji Byka. 
W gwiazdozbiorze Ryb świeci za to Uran. Jego jasność wynosi 5.7 wielkości gwiazdowych, jest więc w zasięgu obserwacji "gołym okiem". Widać go przez prawie całą noc. W związku z wrześniową opozycją warunki do obserwacji tej planety są bardzo dobre.

Neptun był w opozycji w sierpniu, w związku z tym warunki do jego obserwacji także są bardzo dobre. Widać go głównie w pierwszej połowie nocy w konstelacji Wodnika. Do jego obserwacji najlepiej użyć lornetki.

Także w pierwszej połowie nocy, w gwiazdozbiorze Strzelca, możemy dojrzeć Plutona. Niestety do jego obserwacji potrzebujemy już całkiem sporego teleskopu amatorskiego. Kolejna z planet karłowatych - Ceres - jest widoczna w drugiej połowie nocy w konstelacji Byka. Jej jasność rośnie i we wrześniu staje się ona obiektem lornetkowym.

We wrześniu w pobliżu opozycji przebywa jedna z większych planetoid - (2) Pallas. Ma ona jasność około 8.5 magnitudo więc widać ją bez problemów przez lornetkę.

Ze względu na korzystne położenie apeksu i źródła przeciwsłonecznego, gwarantujących wysyp meteorów sporadycznych oraz dużą ilość małych rojów, wrzesień jest dobrym miesiącem do obserwacji tego typu zjawisk. Spoglądając na niebo w drugiej połowie nocy, z ciemnego miejsca, jesteśmy w stanie dojrzeć nawet 10-20 "spadających gwiazd" w ciągu każdej godziny obserwacji.

Za: PAP Nauka w Polsce

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

833 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39