Będzie mapping na Pałacu Branickich i wystawa plenerowa. Białystok świętuje niepodległość

2019.02.04 15:39
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Białystok niepodległości. Miasto zaplanowało liczne działania, które mają przypominać białostoczanom o tej rocznicy i włączać ich do aktywnego udziału w świętowaniu.
Będzie mapping na Pałacu Branickich i wystawa plenerowa. Białystok świętuje niepodległość
Fot: Galeria im. Sleńdzińskich
Fragment okładki książki "Białystok w łunie pożogi wojennej"

- Rocznicę wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców uczcimy przede wszystkim w lutym 2019 roku, w trakcie wielu wydarzeń - powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. - Naszym celem jest włączenie jak największej liczby białostoczan w aktywne, radosne świętowanie niepodległości Białegostoku. W mieście będą się odbywały nie tylko oficjalne obchody, ale także projekty i przedsięwzięcia angażujące mieszkańców w różnym wieku.

Koncerty, film i pokaz multimedialny

Wśród wielu zaplanowanych przez Miasto Białystok oraz miejskie instytucje kultury i sportu działań znalazły się m.in. Test Wiedzy o Historii Białegostoku, koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego, wystawy plenerowe, mapping - pokaz multimedialny na fasadzie Pałacu Branickich, słuchowisko "Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności", premiera filmu "Zenek" (reż. Dariusz Szada-Borzyszkowski) opowiadającego o nastoletnim harcerzu, zastrzelonym przez niemieckiego żandarma, koncert Michała "Ciry" Ciruka - "Pocztówki z miasta B. część II", program artystyczny "100 lat niepodległości w pigułce", promocja książki "Białystok w łunie światowej pożogi wojennej" (red. Antoni Faranowski) oraz "100 minut na 100-lecie Niepodległości Białegostoku" - zawody pływackie.

Koncert "Mazowsza" i specjalny znaczek

Najwięcej wydarzeń odbędzie się 19 lutego 2019 r. Wtedy zaplanowano też uroczystą inaugurację obchodów w Operze i Filharmonii Podlaskiej (koncert "Mazowsza" i wręczenie tytułu "Białostoczanin 100-lecia") oraz główne uroczystości na Rynku Kościuszki i na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada.

19 lutego wejdzie także do obiegu specjalny, rocznicowy znaczek pocztowy Poczty Polskiej o nominale 5 zł w nakładzie 10 milionów sztuk. Na znaczku przedstawiono gryf z bramy wjazdowej do pałacu, na tle Pałacu Branickich. Na kopercie - panoramę Białegostoku. Znaczek zostanie wydany w ramach serii Miasta Polskie.

Białystok czekał na niepodległość do 1919 roku

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I wojna światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich, wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1417 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39