Bezrobocie wśród młodych. Sami sobie winni?

2013.05.31 00:00
Są młodzi, wykształceni, znający języki obce i... bezrobotni. O pokoleniu dwudziestoparolatków mówi się "stracone". Problem dotyczy obojga płci. Kto ponosi winę za epidemią bezrobocia wśród młodych Polaków?
Bezrobocie wśród młodych. Sami sobie winni?
Fot: shutterstock.com
Bez pracy jest już co piąty absolwent wyższej uczelni

Według raportu "Education at a Glance 2012" w Polsce w ubiegłym roku bez pracy było ponad 23 proc. absolwentów studiów wyższych. Część z nich nie może podjąć pracy ze względu na kryzys gospodarczy. Problem może leżeć także po ich stronie. Wielu młodych utożsamia posiadane wykształcenia z gwarancją znalezienia pracy, bez potrzeby wcześniejszego nabywania doświadczenia zawodowego, np. podczas praktyk i staży. Nie są również świadomi obecnych realiów na rynku pracy, chcą mieć wszystko od zaraz i zarabiać na starcie duże pieniądze.

Sami bezrobotni absolwenci zwracają z kolei uwagę na wygórowane wymagania pracodawców: super wykształcenie, kilka języków obcych, kilkuletnie doświadczenie, ciągła dyspozycyjność, gotowość pracowania grubo po godzinach i wiele zdolności interpersonalnych. Młodzi nie chcą wypruwać sobie przysłowiowych "flaków" za grosze.

Innym powodem coraz większego bezrobocia wśród młodych jest zmiana wieku emerytalnego, który wydłużył czas pracy do 67. roku życia. Fakt ten skutecznie zablokował miejsca pracy dla młodych osób, a tym samym ograniczył wpływy do OFE i wpłynął na przyszłe losy rodziców młodego pokolenia.

Niektórzy zamiast liczyć na etat w korporacji zakładają swoje firmy. W Polsce przeżywamy boom różnych inkubatorów przedsiębiorczości, gdzie młodzi ludzie mogą założyć swoją pierwszą firmę oraz prowadzić ją pod okiem doświadczonych już biznesmenów. W samym Białymstoku jest ich kilka, m.in. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), inkubartory przy Politechnice Białostockiej oraz Uniwersytecie w Białymstoku. Niestety, jak podaje GUS, 75% z młodych firm nie przetrwa nawet 5 lat, czego przyczyną najczęściej jest słomiany zapał młodych biznesmenów. Liczą na szybkie efekty, a ciężko pogodzić się im z koniecznością ograniczenia spotkań towarzyskich, poszukiwania nowych klientów, wypełnianiem wniosków o dofinansowanie.

Młodzi muszą mieć świadomość, że dzisiaj samo wykształcenie nie zapewni im wymarzonej pracy. Już na studiach powinni zdobywać pierwsze doświadczenie zawodowe i uczyć się odpowiedzialności za własną karierę.

Joanna Kulik
joanna.k@bialystokonline.pl

1342 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39