Białostoccy studenci z dobrym wynikiem na Robochallenge 2017

2017.11.06 13:35
Studenci PB wrócili z tarczą z zawodów Robochallenge 2017 w Rumunii. Drużyna SumoMasters okazała się najlepsza w walkach robotów kategorii "Mega Sumo", a Bobot zdobył piątą lokatę w konkursie na projekty techniczne.
Fot: Politechnika Białostocka

Od 3 do 5 listopada w Bukareszcie reprezentacja drużyny Sumomasters, czyli studenci Politechniki Białostockiej w składzie: Maciej Wysocki, Krystian Chojnowski, Marek Klimowicz, Bartosz Pawłow oraz Rafał Pęski pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego, wystartowali ze swoimi konstrukcjami w Robochallenge 2017.

W kategorii "Mega Sumo" najlepiej podczas eliminacji, a następnie w rozgrywce o podium, poradziła sobie konstrukcja Masakrator, tym samym pokonała najlepsze roboty z Rumunii i Turcji.

- Wygrywamy pierwszy raz w Rumunii, choć nie było lekko. Sobotnie eliminacje okazały się pechowe dla Speedstera oraz Ace'a - niestety nie awansowały do ścisłego finału. Za to Masakrator eliminacje zakończył na pierwszym miejscu. Emocjonującą walkę finałową z robotem Cheetah wygrał 3:1. Tym samym po raz kolejny Masakrator pokazał, na co go stać i zwyciężył w drugich zawodach z rzędu - podsumowuje drużyna SumoMasters.

Natomiast w kategorii "Mini Sumo" obie konstrukcje: Bulldog oraz Bulldog2 zakwalifikowały się do finałów, niestety pierwszy z robotów poległ w 1/8, zaś drugi w 1/16 drabinki pucharowej.

Ponadto na zawodach Robochallenge, w kategorii Freestyle, prezentował się także Bobot - robot, który powstał z myślą o pracy na dziecięcych oddziałach szpitalnych. Wśród około 20 konkurencyjnych projektów Bobot zajął piąte miejsce. Robochallenge było pierwszą zagraniczną prezentacją Bobota.

W rozgrywkach w Rumunii brało udział prawie 500 robotów z 7 krajów. Kolejne takie spotkanie robotów sumo odbędzie się już wkrótce, tym razem w Tallinie.