Białostockie gimnastyczki artystyczne [WYWIAD]

2020.12.14 13:36
18 grudnia w Białymstoku odbędą się Mistrzostwa Polski w Układach Zbiorowych w Gimnastyce Artystycznej. Organizacją wydarzenia zajmuje się klub BRAWO Białystok. I właśnie o nim chcielibyśmy dowiedzieć się nieco więcej. Na nasze pytania odpowiada prezes Urszula Polińska.
Białostockie gimnastyczki artystyczne [WYWIAD]
Fot: Klub BRAWO Białystok

Od ilu lat działa klub BRAWO Białystok?

Klub BRAWO Białystok prowadzony jest przez stowarzyszenie założone w lipcu 2018 r. przez grupkę rodziców dziewczynek, którzy chcieli dać swoim córkom szansę na aktywność fizyczną, która ukierunkowana jest na "coś więcej" – sport, który rozwija, buduje i hartuje a takim właśnie sportem jest gimnastyka artystyczna.

Ogromnym zaskoczeniem była dla nas ilość dziewczynek przyprowadzanych na zajęcia. Od początku wspierały nas wspaniałe instruktorki: Ewa, Ania, Bernadetta, ale chcąc zapewnić odpowiedni poziom szkolenia, potrzebowaliśmy kolejnej profesjonalnej trenerki na stałe. Na drugi sezon zaangażowaliśmy kolejną doświadczoną trenerkę panią Alenę Karaneuskaya a od sierpnia do naszego zespołu dołączyła jeszcze pani Aksana Herasimovich. Marzec i pandemia to był dla nas cios... długa historia, ale jak widać mamy szansę na happy end.

Ile osób liczy BRAWO Białystok? W jakim wieku?

W BRAWO Białystok mamy aktualnie prawie 150 ćwiczących dziewczynek – na różnym poziomie zaawansowania. Trenujące u nas dziewczynki mają od 3 do 16 lat. We wrześniu utworzyliśmy trzy nowe grupy początkujące, które podzielone są według kryterium wieku: 3-4 latki, 5-7- latki i starszaki powyżej 8 lat. W grupach tych pierwsze kroki na planszy stawia z nami prawie 80 dziewczynek. Ten etap to ćwiczenia ogólnorozwojowe, usprawniające, koordynujące i oczywiście rozciągające.

Kolejny poziom to dziewczynki, które poznały już podstawy i chcą więcej..., dlatego w grupie zaawansowanej spędzają już z nami więcej czasu na planszy, co pozwala na wprowadzenie do planu treningowego trudniejszych elementów, pracy z przyborami i nauki pierwszych układów. Stopniowo zaczyna się kontakt z gimnastyką artystyczną. Ta grupa to prawie 40 dziewczynek.

Najwyższy poziom to dziewczynki, które trenują 5 razy w tygodniu po 3 godziny a w weekendy zdarzają im się jeszcze wyjazdy na zawody. Ta trzydziestka ma okazję poczuć zmęczenie czy zniechęcenie, ale i radość, gdy zaczyna wychodzić coś co jeszcze tydzień temu było poza zasięgiem. Największą radość dziewczynkom dają oczywiście układy i stroje – to ta bajkowa część gimnastyki.

Jakimi osiągnięciami możecie się pochwalić?

Naszym największym osiągnięciem jest uśmiech wychodzących z zajęć dziewczynek. Radość to dziewczynki, które nabierają pewności siebie, pozbywają się kompleksów, uczą się, że sukces wymaga czasu, wytrwałości i cierpliwości. Gdy myślę o odpowiedzi na pytanie o sukces, to pojawia się też myśl o tym, że udało nam się ukorzenić (w sportowej przestrzeni Białegostoku) sport dla dziewczynek, sport który nie odbiera im gracji/wdzięku, sport solowy, ale zawierający również zespoły, sport ogólnorozwojowy.

W 2019 r. wysłaliśmy na pierwsze oficjalne zawody z kalendarza Polskiego Związku Gimnastycznego jedną dziewczynkę. Gdy pojawiła się kolejna trenerka, podjęliśmy wyzwanie i pierwszy raz w historii Białegostoku w październiku 2019 r. wystawiliśmy dwie zbiorówki na Mistrzostwach Polski w układach zespołowych. Małe kroki, ale we właściwym kierunku. Dlatego w tym roku (mimo pandemii) po dwie nasze zawodniczki wystartowały na Mistrzostwach Polski (indywidualnie) we wszystkich kategoriach wiekowych, a za tydzień wystawiamy trzy zbiorówki na Mistrzostwach Polski w układach zespołowych, których jesteśmy organizatorem. W tym roku trzy nasze gimnastyczki zdobyły klasy sportowe (2 młodzieżową i jedna III klasę). No i właśnie – grudniowe Mistrzostwa... to chyba nasz sukces organizacyjny, bo jak inaczej zinterpretować zaufanie okazane młodemu klubowi, któremu powierza się organizację takiej imprezy.

Jak długo trwają przygotowania do jednego układu taneczno-akrobatycznego?

Samego układu możemy nauczyć się w ciągu tygodnia..., tylko, że zapamiętanie kolejności elementów to tak naprawdę dopiero początek. Układy w gimnastyce "rosną" z umiejętnościami gimnastyczki. Gdy dziewczynka osiąga wyższy poziom umiejętności, w układ wkomponowywane są trudniejsze elementy, które dają jej szansę na wyższą ocenę końcową a w rezultacie wyższe miejsce na podium. Gimnastyka jest dla dziewczynek niesamowicie atrakcyjna m.in. dlatego, że ciągle jest coś do nauczenia się. Dziewczynki zaczynają od ćwiczeń bez przyborów, ale mając 9 lat w pełnym programie (walcząc o zdobycie klasy sportowej) muszą już wykonywać na zawodach 3 układy: taneczno-akrobatyczny (bez przyboru), ze skakanką i z obręczą. W kolejnych kategoriach wiekowych pojawiają się kolejne przybory by w końcowej fazie szkolenia mieć już w małym palcu ćwiczenia ze skakanką, obręczą, piłką, maczugami i wstążką.

Na jakich zasadach klub Brawo Białystok przyjmuje nowe osoby? Jakie predyspozycje powinno mieć dziecko, które interesuje się gimnastyką artystyczną? Kiedy najlepiej jest zacząć przygodę z tym sportem?

Nowe grupy dla dziewczynek, które nigdy nie miały kontaktu z gimnastyką artystyczną, uruchamiane są z początkiem roku szkolnego. W tym roku listy zamknęliśmy w połowie września, ale ciągle jest szansa na dołączenie – trzeba do nas napisać/zadzwonić, aby sprawdzić czy jest wolne miejsce.

W grupach początkujących najważniejsza jest motywacja. Początek to ćwiczenia ogólnorozwojowe, usprawniające, koordynujące. Pojawiają się pierwsze skoki na skakance i pierwsze szpagaty. Na tym etapie dziewczynki uczą się zasad, budują relację z trenerką i odnoszą pierwsze sukcesy odkrywając, że wysiłek daje efekt. Jeśli myślimy o predyspozycjach do gimnastyki artystycznej w wersji wyczynowej, to pojawiają się już konkretne cechy, które ułatwiają stawianie kroków w tej dyscyplinie. Wśród nich bardzo wysoko jest elastyczność.
Są dziewczynki, które otrzymały od natury piękne szpagaty i nie muszą o nie walczyć rozciągając się godzinami, ale są też dziewczynki, które swoją pracowitością prześcigają te pierwsze w szpagatach, choć wymagało to od nich ogromnej pracy.

Jeśli na zajęcia przyprowadzana jest dziewczynka 5-letnia, która bez wysiłku jest w stanie usiąść w szpagacie, to zdecydowanie łatwiej jest ją zachęcić do pozostania w tym sporcie niż dziewczynkę 12-letnią, która każdy centymetr swego szpagatu musiała odtworzyć, wypracować, bo jej ciało już "zastygło". Nie oznacza to jednak, że nastolatka nie może ćwiczyć – mamy w klubie dziewczynki, które są naszą dumą a zaczęły swoją przygodę bardzo późno (jak na gimnastyczki).

Jakie rekwizyty wykorzystuje się w gimnastyce artystycznej?

Pierwsze ćwiczenia odbywają się bez przyborów, ale po krótkim czasie dziewczynki biorą do ręki skakanki, które wprowadzane są jako element rozgrzewki, ale mają też wspomóc rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, bo w kolejnym kroku pojawiają się już małe rzuty. Dziewczynki, które wytrwają na planszy, poznają w kolejnych krokach ćwiczenia z obręczą, potem z piłką by już na etapie zaawansowanym zmierzyć się z maczugami i wstążką.

Czy Białystok ma swoją historię i mistrzów jeżeli chodzi o gimnastykę artystyczną?

Przed pojawieniem się w Białymstoku BRAWO funkcjonowało i nadal funkcjonuje tu Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej "BIS".



Zawody simracingowe w Białymstoku.
Rywalizacja z nagrodami na profesjonalnych symulatorach jazdy.
AG RACING CUP 2024
[REKLAMA]
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1298 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39