Bia³ystok: bezp³atne badania w ¦wiatowym Dniu Nerek
Badania cukru, ci¶nienia krwi oraz konsultacje lekarskie - z tego bêd± mogli skorzystaæ bia³ostoczanie, którzy przyjd± dzi¶ (11.03) do zak³adu pielêgniarstwa ¶rodowiskowego przy ulicy Mieszka I 4 b - w ramach 3. ¦wiatowego Dnia Nerek. Badania bêd± wykonywane od 11:00 do 13:00.
Dzieñ nerek zosta³ ustanowiony po tym, jak lekarze zaobserwowali lawinowy wzrost zachorowañ na przewlek³± niewydolno¶ci nerek. "Je¿eli choroba nie jest leczona, mo¿e doprowadziæ do ca³kowitego uszkodzenia tego organu, a w nastêpstwie nawet do ¶mierci pacjenta - wyja¶nia kierownik Kliniki Nefrologii i Transplantologii z O¶rodkiem Dializ Uniwersytetu Medycznego w Bia³ymstoku" - profesor Micha³ My¶liwiec.
Na schy³kow± niewydolno¶ci nerek w Polsce cierpi oko³o 15 tysi±ca osób. Prawie 2 tysi±ce z nich czeka na przeszczep organu. Niestety w Polsce nadal jest za ma³o dawców, ¶rednio w roku dokonuje siê oko³o 8 tysiêcy transplantacji. Wiêc na nowy organ ma szansê zaledwie co trzeci pacjent. Ci co go otrzymali t³umacz± ¿e to nowe ¿ycie. Wreszcie mog± naje¶æ siê do syta i ugasiæ pragnienie. Osoba dializowana musi przestrzegaæ bardzo rygorystycznej diety, mo¿e wypiæ jedynie szklankê wody dziennie.
Przez dwa miesi±ce tego roku bia³ostockim transplantologom uda³o siê przeszczepiæ ju¿ 9 nerek. W ca³ym ubieg³ym roku wykonano tylko 20 transplantacji.
Zarówno Ko¶ció³ katolicki, jak i Cerkiew prawos³awna popieraj± transplantacjê i uwa¿aj±, ¿e ofiarowanie swoich narz±dów do przeszczepu jest najwiêkszym darem dla drugiego cz³owieka. (kjs)