Białystok wysoko w rankingu polskich miast. Są jednak elementy do poprawy

2018.03.21 16:52
W Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Białystok zajmuje 14. miejsce. Najlepiej wypada w sferze społecznej, gorzej jest ze środowiskiem i gospodarką.
Białystok wysoko w rankingu polskich miast. Są jednak elementy do poprawy
Fot: MN

Firma Arcadis opublikowała pierwszą edycję raportu Ranking Polskich Miast Zrównoważonych, w którym porównała 50 największych polskich miast. Zestawienie przygotowano na podstawie 45 wskaźników, podzielonych na trzy grupy: społeczne, środowiskowe i gospodarcze. Ranking ma na celu porównanie, które miasta i na jakich polach radzą sobie najlepiej.

Białystok działa wielotorowo

Województwo podlaskie jest reprezentowane w rankingu przez 2 miasta. Na 14. miejscu znalazł się Białystok (społeczeństwo – 9. miejsce, środowisko – 21. miejsce, gospodarka – 18. miejsce), zaś na 25. Suwałki (społeczeństwo – 31. miejsce, środowisko – 11. miejsce, gospodarka – 35. miejsce). Jak zauważają autory, są to miasta z jednym z najwyższych wskaźników przyrostu naturalnego wśród wszystkich uwzględnionych w rankingu ośrodków. Ponadto Białystok wyróżnia się stosunkowo niskim odsetkiem ludności w wieku poprodukcyjnym.

- Na uwagę zasługuje różnorodność kulturowa Białegostoku, która ma swoje korzenie w obecności mniejszości narodowych, w tym głównie Białorusinów oraz Rosjan. Lokalni decydenci dużo uwagi poświęcili kwestii integracji mieszkańców, tworząc takie kampanie jak "Białystok. Tradycyjnie wielokulturowy", która obejmowała szereg wydarzeń́ kulturalnych i edukacyjnych – zauważa Anna Rusek, dyrektor Pionu Środowiska w Arcadis.

Przedstawiciele Arcadis, zwracają uwagę na inwestycje związane z ochroną środowiska, takie jak uruchomienie systemu rowerów miejskich czy sortowni i spalarni odpadów, jednak najwidoczniej jest to za mało, ponieważ pod względem środowiska Białystok plasuje się w połowie zestawienia.

Suwałki powoli nadrabiają

Jeśli chodzi o Suwałki, zwraca uwagę wysoka pozycja w obszarze środowiska, na co wpływ miało niskie zużycie wody i energii elektrycznej w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz wysoki procent ludności korzystającej z oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej. Suwałki mają być doskonałym przykładem byłego miasta wojewódzkiego, które po 1998 roku i reformie administracyjnej, musiało się przedefiniować.

Sporządzający zestawienie, podkreślają, że mimo początkowych trudności, wynikających z utraty rangi administracyjnej, Suwałki w ciągu ostatnich kilkunastu lat z sukcesem przyciągały inwestorów, co przekłada się na stosunkowo niski poziom bezrobocia.

Warszawa najlepsza

W pierwszej trójce rankingu znalazły się kolejno Warszawa (1. miejsce), Toruń (2. miejsce) i Wrocław (3. miejsce). Stolica zawdzięcza swoją pozycję lidera przede wszystkim wysokim ocenom w obszarze społecznym (1. miejsce) i gospodarczym (1. miejsce), gdyż w obszarze środowiska zajęła dopiero 44. miejsce. Na drugim miejscu uplasował się Toruń, który zachowuje równowagę między trzema obszarami zrównoważonego rozwoju (społeczeństwo – 14. miejsce, środowisko – 8. miejsce, gospodarka – 6. miejsce). Dobrymi wynikami w obszarach gospodarki i społeczeństwa, może pochwalić się także Wrocław (społeczeństwo – 3. miejsce, środowisko – 37. miejsce, gospodarka – 2. miejsce).

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1002 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39