Biegali po Puszczy Knyszyńskiej. Niektórzy nawet kilkanaście godzin

2021.10.03 15:24
W weekend (2-3.10) odbyła się druga edycja zawodów Bison Ultra Trail. Biegacze rywalizowali na dystansach 16, 35, 50, 70 i 100 km. Startowały też dzieci.
Fot: Bison Ultra Trail
Na zdjęciu zwycięzcy na 100 km. Od lewej: Mikołaj Wojna, Szymon Jackowiak, John Melbourne

Bison Ultra Trail to impreza skierowana głównie do tych biegaczy, którzy lubią nieco dłuższe zmagania. Cechą charakterystyczną wydarzenia jest m.in. to, że uczestnicy podczas sportowej rywalizacji w bardzo mocnym stopniu obcują z naturą. Trasa drugiej edycji zawodów prowadziła bowiem przez tereny Puszczy Knyszyńskiej. Linie startu i mety na poszczególnych dystansach ulokowano głównie w Supraślu.

W sobotę walka toczyła się na 4 trasach. Bieg na 35 km wygrali Wojciech Grabiński (klasyfikacja mężczyzn) oraz Ewa Pazuła (klasyfikacja kobiet), na 50 km najszybsi byli Łukasz Stańczak, Piotr Saniawa oraz Katarzyna Szkoda, natomiast bój liczący 70 km zwyciężyli Damian Krysztofiak i Agnieszka Jackowiak.

Aż 170 osób zgromadził najdłuższy bieg. Dystans 100 km najsprawniej pokonali Szymon Jackowiak oraz Angelika Pilakowska. Trzeba wspomnieć, że zdecydowana większość uczestników z tak wymagającą trasą zmagała się przez dobrych kilkanaście godzin.

Impreza zakończyła się dopiero w niedzielę. Tego dnia rozegrano rywalizację na 16 km, którą wygrali Przemysław Tokarek i Emilia Romanowicz, a ponadto na 100 m, 500 m, 1 km oraz 2 km pobiegły dzieci.

Wydarzenie przyciągnęło też wiele ważnych osobistości. W Supraślu pojawił się m.in. marszałek województwa podlaskiego.

- Gratuluję wytrwałości i hartu ducha. I tym, którzy dotrą do mety jako pierwsi, i tym, którzy przybiegną jako ostatni. Pokonujecie własne bariery i słabości. Wszyscy jesteście zwycięzcami - mówił przed zawodami Artur Kosicki.