Biegi przełajowe. Podlascy Terytorialsi wicemistrzami

2019.03.21 17:54
W miniony weekend (16 i 17 marca), w Bydgoszczy, odbyły się Zawody o Puchar Dowódcy WOT w Biegach Przełajowych. Imprezę tę na 2. miejscu w klasyfikacji generalnej ukończyli Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Fot: DWOT

Srebro w drużynówce

Podlascy Terytorialsi na Zawodach o Puchar Dowódcy WOT w Biegach Przełajowych zdobyli najwięcej medali ze wszystkich drużyn, bo aż 7. Mistrzami WOT zostali szer. Tadeusz Walendykiewicz (czas: 0:10:44, dystans 3 km, 12. Batalion Lekkiej Piechoty Suwałki) oraz st. szer. Adam Szydlik (0:27:44, 8 km, Kompania Saperów Łomża), zaś po wicemistrzostwo sięgnęli st. szer. Paweł Grygo (0:28:18, 8 km, 13. Batalion Lekkiej Piechoty Łomża) i szer. Jarosław Wiesiełowski (0:30:43, 8 km, 14. Batalion Lekkiej Piechoty Hajnówka). Ponadto brąz wywalczył ppor. Paweł Józefiak (0:10:54, 3 km, 14. Batalion Lekkiej Piechoty Hajnówka).

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Terytorialnej byli też najszybsi w obu sztafetach męskich, które startowały na dystansach 4 x 1 km (czas 0:14:14) oraz 4 x 2 km (0:25:51).

Ostatecznie w klasyfikacji generalnej zawodów, w których wzięło udział 186 żołnierzy z 12 brygad OT, reprezentacja 1. PBOT zajęła miejsce numer 2 (627 pkt). Pierwszy stopień na pudle przypadł drużynie z Podkarpacia (644 pkt).

Setka Komandosa

Kilkanaście godzin wcześniej, w nocy z 15 na 16 marca w Lublińcu, miał też miejsce bieg noszący nazwę Setka Komandosa, w którym ważne są przede wszystkim takie cechy, jak determinacja, wytrzymałość i dobra kondycja fizyczna. Po raz drugi 1. PBOT na tych zawodach reprezentował szer. Michał Dudek (11. Batalion Lekkiej Piechoty Białystok). Do pokonania miał on 100 km w 20 godzin. Dystans ten był rozłożony na kilka etapów. Pierwsze 20 km to bieg w pełnym umundurowaniu z plecakiem, drugie 20 km - bieg w mundurze,
a pozostałe 60 km - bieg w dowolnym stroju sportowym.

Ostatecznie szer. Michał Dudek ukończył Setkę Komandosa z czasem 14:03:47, czym poprawił ubiegłoroczny wynik o prawie 15 minut. To pozwoliło mu stanąć na drugim miejscu podium wśród reprezentantów WOT.