Bitwa w centrum miasta. Były wybuchy, latał samolot [ZDJĘCIA]

2016.08.21 16:30
140 rekonstruktorów z Polski i Rosji, przelatujący dwupłatowy samolot z czasów I wojny światowej i wybuchy. Tłumy osób przyszły obejrzeć rekonstrukcję bitwy o Białystok z sierpnia 1920 roku.
Bitwa w centrum miasta. Były wybuchy, latał samolot [ZDJĘCIA]
Fot: Grzegorz Chuczun
Stroje i broń z epoki - w walkach wzięło udział ponad 140 rekonstruktorów

W wyjątkowy sposób uczczono 96. rocznicę bitwy o Białystok, która odbyła się 22 sierpnia 1920 r. Na ulicach Pałacowej, Warszawskiej i Kościelnej odbyła się rekonstrukcja historyczna jednego z epizodów bitwy, w której Polacy pokonali bolszewików.

- Cieszę się, że tak licznie przybyli państwo na tę rekonstrukcję - mówił wiceprezydent Rafał Rudnicki. - Ta bitwa miała kluczowe znaczenie dla historii naszego miasta.

Setki osób i walki w mieście

Na skrzyżowaniu ulic Pałacowej i Warszawskiej, które od rana było zamknięte dla ruchu, zebrały się setki ludzi. Walkę można było też obserwować na telebimie. Zgodnie ze scenariuszem - maszerująca piechota bolszewicka natknęła się tam na oddział legionistów. Doszło do ostrzału, potem do walki wręcz, również z udziałem cywilów.

W rekonstrukcji wzięli udział rekonstruktorzy w strojach i z bronią z epoki. Pokazowi towarzyszyły efekty pirotechniczne i dźwiękowe. Nad zebranymi przeleciał dwupłatowy samolot z czasów I wojny światowej. Odtworzono także moment śmierci majora Józefa Marjańskiego, który w bitwie dowodził I batalionem 1. pp Legionów. Na finał wybuchła składnica pocisków artyleryjskich, która umieszczona była na dworcu. Legioniści pojmali też bolszewickich jeńców. Przebieg walk przybliżył widzom narrator, w przedsięwzięciu wzięli również udział aktorzy BTL-u.

Rekonstrukcję zorganizowało Muzeum Wojska, a jej realizatorem było stowarzyszenie "Czemu by nie".

Wielka bitwa o Białystok

Bitwa o Białystok stoczona została 22 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej, pomiędzy polską I Brygadą Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy bolszewickimi oddziałami 3. i 16. Armii wojsk Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego. 15-godzinna bitwa zakończyła się wielką klęską nieprzyjaciela.

Białystok pamięta o bohaterach. Wyrazem tego jest m.in. pomnik przy ul. Zwycięstwa w miejscu jednego z najbardziej zaciętych starć. Ponadto między placem Uniwersyteckim a Rynkiem Siennym znajduje się ulica, nosząca imię Józefa Marjańskiego.

Poległych w bitwie żołnierzy pochowano na kilku cmentarzach, z czasem przeniesiono ich na cmentarz ofiar wojny 1920 r. przy ul. Zwierzynieckiej. Kpt. Marjański pochowany został na cmentarzu katolickim. Po kilku dniach jego zwłoki zostały ekshumowane i przewiezione do rodzinnego Radomia.

Przeczytaj także: Plenerowa wystawa i rekonstrukcja bitwy w centrum miasta

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1505 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39