Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca. Pierwsze w Polsce powstało w Białymstoku

2019.06.06 10:05
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytecki Szpital Kliniczny powołały pierwsze w Polsce Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca czyli tzw. Lung Cancer Unit.
Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca. Pierwsze w Polsce powstało w Białymstoku
Fot: pixabay.com

Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca, czyli tzw. Lung Cancer Unit, to jednostka z odpowiednim zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym, zatrudniająca zespół doświadczonych specjalistów i zapewniająca pełny dostęp do wszystkich metod potrzebnych do rozpoznania i leczenia raka płuca.

Pionierski model działania w Białymstoku

Taki model działania został wypracowany i wdrożony po raz pierwszy w Polsce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) w Białymstoku. Jego istotnym elementem jest też współpraca ze specjalistami radioterapii z Białostockiego Centrum Onkologii (BCO).

Eksperci, którzy stale współpracują na co dzień w ramach wielodyscyplinarnych zespołów USK i BCO, podejmują wszystkie kluczowe decyzje w oparciu o konsylium wielospecjalistyczne a nie jednoosobowo. Po zakończeniu trzyletniego projektu nikt z osób zaangażowanych w jego tworzenie i przebieg nie miał wątpliwości, że korzyści z zastosowania takiego podejścia do diagnostyki i leczenia chorych są tak duże, że powrót do "starego" modelu jest niemożliwy, a naturalnym jest przekształcenie zespołu i infrastruktury diagnostyczno-leczniczej w Lung Cancer Unit, czyli Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca.

Za późno podjęte leczenie

Rak płuc pozostaje główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów na całym świecie, mimo wdrożenia leczenia, dłużej niż pięć lat przeżywa mniej niż 20% chorych. Na to wpływa przede wszystkim późna zgłaszalność chorych do lekarza i z tego wynikające zaawansowanie choroby uniemożliwiające zabieg operacyjny. Chorzy z kaszlem, bólem w klatce piersiowej, dusznością, krwiopluciem zgłaszają się do lekarza rodzinnego a ten, podejrzewając nowotwór, kieruje pacjenta do pulmonologa, rzadziej do onkologa, chirurga klatki piersiowej. Potwierdzenie raka płuca wymaga wykonania szeregu skomplikowanych metod diagnostycznych, po metody chirurgiczne i zaangażowania również radiologa, patomorfologa, radioterapeuty.

Ważne jest optymalne rozwiązanie organizacyjne

W modelu tradycyjnym leczenia na każdym z kroków diagnostyki pacjent i odpowiedzialność za opiekę są przekazywane następnemu lekarzowi, co powoduje, że proces diagnostyczny jest powolny, fragmentaryczny i słabo skoordynowany, a od chwili podejrzenia raka płuca do postawienia diagnozy upływają często długie miesiące.

Optymalnym jest takie rozwiązanie organizacyjne, które wymusza zaangażowanie wszystkich specjalistów w diagnostykę i leczenie pacjenta od samego początku i na każdym jego etapie.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

821 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39