Centrum Pomocy Psychiatrycznej - podsumowanie rocznej działalności

2005.11.10 00:00
Ponad 2500 pacjentów odwiedziło Centra Pomocy w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii Odnaleźć siebie.

Od ponad roku dzięki Programowi "Odnaleźć siebie" pacjenci mogą skorzystać z anonimowych i bezpłatnych porad psychologa lub psychiatry w sześciu miastach Polski. Od września 2004 r. Centra Pomocy odwiedziło ponad 2500 osób, zarówno studentów, ludzi starszych, jak i poszukujących pomocy dla swoich bliskich. Najczęstsze problemy, z którymi pacjenci zgłaszają się do Centrum Pomocy, to depresja, nerwice, uzależnienie od alkoholu i narkotyków, problemy rodzinne, a także zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości i urojeniowe. Część odwiedzających spotyka się z lekarzem wielokrotnie dzięki stałym dyżurom lekarze mogą im zaoferować regularną pomoc.
Aby dotrzeć do jak największej liczby osób, których problem leczenia może dotyczyć, między 8, a 11 listopada 2005 r. Centrum Pomocy zostanie uruchomione w warszawskiej Galerii Mokotów.
Stosunek Polaków do leczenia psychiatrycznego i psychiatrii jest poważnym problemem społecznym. Problem w tym, że Polacy niechętnie korzystają z pomocy psychiatry, ponieważ się wstydzą lub boją opinii otoczenia. W rezultacie leczenie, które dzięki osiągnięciom współczesnej psychiatrii może dać znakomite efekty, jest w Polsce zwykle podejmowane zbyt późno. Niewiedza i stereotypy powodują cierpienie, którego można uniknąć. Dlatego tak ważne jest eliminowanie przesądów o leczeniu psychiatrycznym i podnoszenie świadomości pacjentów na temat skuteczności tego leczenia. - mówi doc. Joanna Meder, ogólnopolski koordynator programu "Odnaleźć siebie".
Porada psychiatryczna i psychologiczna w Centrum Pomocy jest bezpłatna i anonimowa, a czas wizyty jest nieograniczony. Każdy odwiedzający otrzymuje poradnik: Rozmowa, która nie boli, w którym znajdują się odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące współczesnej psychiatrii, objawów i przyczyn chorób psychicznych, a także metod leczenia.
Pierwsze Centrum Pomocy zostało otwarte w warszawskiej Galerii Mokotów we wrześniu 2004 r. Wkrótce powstały dwa warszawskie Centra Pomocy na Uniwersytecie Warszawskim i Akademii Medycznej, a następnie akcja została rozszerzona na inne polskie miasta. Obecnie Centra Pomocy działają także w Białymstoku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Bydgoszczy, a w tym roku powstanie Centrum Pomocy w Gdańsku i we Wrocławiu.



1270 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39