Chcesz studiować chemię kryminalistyczną i sądową? Musisz się spieszyć

2017.09.07 17:20
Jeszcze tylko kilka dni potrwa rekrutacja na chemię kryminalistyczną i sądową na Uniwersytecie w Białymstoku. To nowość, jeśli chodzi o studia II stopnia na białostockiej uczelni.
Chcesz studiować chemię kryminalistyczną i sądową? Musisz się spieszyć

Rekrutacja potrwa jeszcze tylko kilka dni

Do 18 września trwa rekrutacja na chemię kryminalistyczną i sądową na UwB. Osoby, które są zainteresowane tymi studiami II stopnia, mają więc jeszcze tylko kilka dni, by wziąć udział w rekrutacji.

Białostocka uczelnia dostała na ten kierunek 800 tys. zł dofinansowania z konkursu organizowanego przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

O przyjęcie na studia mogą starać się absolwenci studiów pierwszego stopnia bądź magisterskich. Nie muszą być po biologicznych czy chemicznych kierunkach, mogą być też po medycznych, albo technicznych (Np. po analityce medyczne, farmacji, inżynierii materiałowej lub poligrafii).

Mnóstwo ciekawych zajęć

Plan chemii kryminalistycznej i sądowej powstał w ramach współpracy Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym w Warszawie, Laboratorium Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Izbą Celną w Białymstoku. Przez 2 lata studenci będą poznawali zagadnienia m.in. z zakresu analizy materiałów dowodowych przestępstw, nowoczesnych technik kryminalistycznych, współczesnych metod analizy, daktyloskopii, autentykacji produktów, sadowej analityki medycznej, toksykologii. Zaplanowano także zajęcia z prawa karnego.

- Zależy nam na tym, by wyposażyć studentów w jak najwięcej praktycznych umiejętności, takich, jakich oczekują pracodawcy. Ci ostatni mieli ogromny wkład w opracowanie formuły studiów: zajęcia odbywać się będą w formie warsztatów w całości prowadzonych przez przedstawicieli pracodawców, zajęć projektowych oraz ćwiczeń w specjalistycznych laboratoriach, które dzięki otrzymanemu dofinansowaniu wzbogacimy o dodatkowy sprzęt i materiały, specjalnie na potrzeby tego kierunku – mówi koordynatorka projektu, dr Karina Sachpazidu-Wójcicka z Uniwersytetu w Białymstoku.

Zajęcia będą bardzo ciekawe. Studenci niejako wejdą w świat wykrywania przestępstw, poznają techniki śledcze, z którymi na co dzień nie ma się do czynienia.

– Nasi studenci będą uczyć się wykrywania materiałów wybuchowych, badania śladów przestępstw, odcisków palców i wielu innych zagadnień. A wszystko pod okiem doświadczonych praktyków, którzy na co dzień zajmują się poszukiwaniem przestępców zarówno w terenie, jak i w kryminalnych laboratoriach, ludzi, którzy posiadają największe doświadczenie w kraju w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek - wyjaśnia Sachpazidu-Wójcicka.

Osoby, które skończą ten kierunek będą mogły pracować np. w laboratoriach kryminalnych policji, jednostkach naukowych, badawczych, w firmach z przemysłu chemicznego oraz spożywczego czy w laboratoriach celnych. Ich wiedza przyda się też w zakładach medycyny sądowej itp.

Na studia zostanie przyjętych 30 osób. Chętni mogą rejestrować się na stronie IRK.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1400 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39