Chmura obliczeniowa i szybkie komputery – UCO mknie do przodu

2020.02.03 07:30
Chmura obliczeniowa to nowa technologia, która daje wiele możliwości. Jakich? Tego można będzie dowiedzieć się na wtorkowej konferencji z udziałem naukowców oraz praktyków z branży IT. Wstęp jest bezpłatny.
Chmura obliczeniowa i szybkie komputery – UCO mknie do przodu
Fot: UwB
Tak wyglądają serwery UCO

UCO stawia na rozwój i udogodnienia...

Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe UwB pełni rolę bazy obliczeniowej całej uczelni oraz ośrodka badań naukowych, rozwojowych i wdrożeniowych. Do jej podstawowych zadań można zaliczyć: udostępnianie środowisku naukowemu zasobów obliczeniowych w postaci komputerów dużej mocy obliczeniowej, realizacja obliczeń z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, gromadzenie i składowanie danych oraz współpraca w obszarach badań podstawowych i prac rozwojowych z innymi ośrodkami. Dyrektorem UCO został dr hab. Witold Rudnicki, prof. UwB.

Teraz, w ramach swojej działalności, Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe uruchomiło nowe narzędzie, dzięki któremu łatwiejszy będzie dostęp do mocy obliczeniowych komputerów UCO. Mowa o chmurze obliczeniowej, o której więcej będzie można dowiedzieć się na bezpłatnej konferencji, która odbędzie się we wtorek (4.02) o godz. 10.00 w auli gmachu Matematyki i Informatyki UwB przy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku.

Przez dziesięciolecia największe komputery znajdowały się w akademickich i militarnych centrach obliczeniowych i służyły do rozwiązywania problemów technicznych i naukowych przy użyciu zaawansowanych metod obliczeniowych. Dostęp do tych komputerów ograniczony był do wąskiego grona wysoko wykwalifikowanych fachowców – przypomina dr hab. Witold. Rudnicki prof. UwB, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Obliczeniowego. – Dzisiaj, dzięki technologii chmur, dostęp do mocy obliczeniowych stał się praktycznie powszechny. Komercyjnie oferują go chmury m.in. takich firm, jak Google czy Amazon.

Konferencja ma na celu przedstawienie możliwości, ale i wyzwań związanych z chmurami obliczeniowymi dla biznesu, nauki, edukacji. Prelegenci wywodzą się ze środowiska naukowego (Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) oraz biznesowego (polski oddział firmy Google, 7bulls.com, AI Investments, Transition Technologies PSC, Elastic Cloud Solution).

Organizatorzy zachęcają do przybycia w szczególności pracowników naukowych i studentów, a także przedstawicieli środowiska biznesowego, sektora publicznego i edukacyjnego.

...oraz na wsparcie merytoryczne i współpracę

Uruchomienie własnej chmury pozwoli bardziej elastycznie udostępniać moce obliczeniowe. Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe oferuje też użytkownikom wsparcie merytoryczne swoich pracowników, co z kolei otwiera nowe możliwości współpracy z partnerami zewnętrznymi.

Chcemy wykorzystywać zasoby UCO w większym stopniu, nie tylko w pracach naukowych i działaniach edukacyjnych, ale także badawczo-rozwojowych. Dzięki chmurze jesteśmy jeszcze atrakcyjniejszym partnerem dla firm zainteresowanych realizacją projektów B+R dotyczących technologii informacyjnych czy sztucznej inteligencji. Jesteśmy też otwarci na wsparcie pomysłodawców innowacyjnych rozwiązań na najwcześniejszym etapie ich realizacji, a także startupów. Konferencja będzie znakomitą okazją do nawiązania takiej współpracy - mówi dr hab. Jarosław Matwiejuk, prorektor ds. rozwoju UwB.

Udział w niej jest bezpłatny, jednak wcześniej trzeba się zarejestrować. Szczegóły są dostępne tutaj: Chmury dla nauki i biznesu.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1339 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39