Coraz więcej obcokrajowców w Podlaskiem. Wśród nich obywatele Japonii czy Sri Lanki

2021.12.10 11:16
W ciągu ostatniego roku liczba legalnie pracujących cudzoziemców w województwie podlaskim wzrosła aż o 50%. Na koniec września ubiegłego roku było ich nieco ponad 14 tys. obecnie – około 21,5 tys.
Coraz więcej obcokrajowców w Podlaskiem. Wśród nich obywatele Japonii czy Sri Lanki
Fot: pixabay.com

W całej Polsce wzrasta liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców, na koniec października było ich 872 tys. W Podlaskiem przybyło 50% cudzoziemców, obecnie jest ich około 21,5 tys. osób, w ubiegłym roku – 14,2 tys.

- Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, stale rośnie. Trzy lata temu liczba zgłoszonych do ubezpieczenia w ZUS obcokrajowców wynosiła 587 tys. i była mniejsza o 284 tys. od obecnego stanu. W naszym regionie przyrost jest o wiele bardziej dynamiczny. Od października 2018 roku ilość pracujących osób z zagranicznym paszportem wzrosła z niespełna 10 tys. do obecnej liczby 21,5 tys. czyli o 116 proc. – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Najliczniejszą grupę cudzoziemców w naszym regionie stanowią obywatele Białorusi. Obecnie jest ich 9 tys., co daje 13% wszystkich przyjezdnych do nas z tego kraju. 8,7 tys. to Ukraińcy, których w Polsce jest najwięcej – 635 tys.

- Mimo tego, że mieszkańcy Ukrainy to dominująca liczebnie grupa w całym kraju, bo wynosząca aż 73%, w województwie podlaskim stanowią oni 40 proc. wszystkich pracujących przyjezdnych. Liczniejszą jednak o 2% zbiorowością są Białorusini – dodaje rzeczniczka. - Znaczna większość zgłoszonych w województwie podlaskim do ubezpieczenia obcokrajowców to pracownicy w liczbie 12 tys. W kraju również ponad połowa, bo aż 511 tys. osób jest zatrudniona na umowie o pracę. Na prowadzenie własnej działalności zdecydowało się jedynie 23,5 tys. osób w całej Polsce, a w naszym regionie 653 – dodaje.

Wśród legalnie zatrudnionych obcokrajowców w Podlaskiem są też obywatele Japonii, Korei Południowe czy Sri Lanki.

- Warto przypomnieć, że osoby przyjeżdżające do nas z zagranicy chcąc podjąć legalne zatrudnienie nie zawsze muszą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub opłacają składki w KRUS - mówi Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1477 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39