Cyfrowe zmęczenie oczu - przyczyny, objawy, profilaktyka

2018.09.28 16:13
Cyfrowe zmęczenie oczu to schorzenie, z którego większość ludzi nie zdaje sobie sprawy. Z jego pojawieniem musi liczyć się jednak każdy. Dlatego trzeba przede wszystkim uzbroić się w wiedzę, żeby wiedzieć z czym właściwie ma się do czynienia.
Cyfrowe zmęczenie oczu - przyczyny, objawy, profilaktyka
Fot: pixabay.com

Cyfrowe zmęczenie oczu - przyczyny

Codziennie nasze oczy wystawiane są na działanie tak zwanego "światła widzialnego o wysokiej energii". Jest ono emitowane przez słońce, energooszczędne oświetlenie, wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe: smartfony, tablety i monitory LCD/LED.

Wspomniane przedmioty mogą powodować przeciążenie mięśni rzęskowych, co prowadzi do zmęczenia oczu. Ilość bodźców, jaka dociera do nas drogą wzrokową, to aż nawet 80%, dlatego też narząd ten jest obciążony ogromnym wysiłkiem. Wszystko to powoduje, że cyfrowe zmęczenie oczu (nazywane też komputerowym zmęczeniem oczu) jest poważnym schorzeniem i problemem.

- Do przyczyn cyfrowego zmęczenia oczu oczywiście zaliczamy korzystanie przez długi czas z urządzeń, ekspozycje na jasne światło, długie okresy aktywności wymagające skupienia i koncentracji w bliskich odległościach oraz wysilanie oczu przy przyćmionym świetle, nieprawidłową ergonomię pracy przy komputerze, pochylenie głowy względem monitora – mówi Izabela Budrecka z białostockiego salonu Optyk Izabela.

To ogólny i często pojawiający się problem

Ekspertka wskazuje, że na cyfrowe zmęczenie oczu narażonych jest nawet 90% osób pracujących z komputerem lub innymi urządzeniami biurowymi. W grupie ryzyka są szczególnie: pracownicy zdalni i pozostający w domu, studenci, gracze, dzieci/nastolatki, pracownicy biurowi, a także emeryci. Ogólnie z tym schorzeniem zmaga się 7 na 10 dorosłych osób.

Niestety jednocześnie badania pokazały, że pomimo wysokiej częstotliwości występowania objawów, 90% pacjentów nie rozmawia ze swoim lekarzem lub optometrystą o długotrwałym korzystaniu z urządzeń cyfrowych.

Konsekwencje mogą być poważne

Cyfrowe zmęczenie oczu powoduje, że pojawiają się ogólne zmęczenie, suchość oka oraz brak koncentracji. Zdarza się też, że towarzyszą nam zaczerwienienie i swędzenie oczu, tracimy komfort widzenia i/lub widzimy podwójnie. Na porządku dziennym są też bóle głowy, karku czy szyi.

- W czasie badań wzroku pacjenci zgłaszają także takie objawy zmęczenia oczu jak: nadmierne łzawienie, powolne wyostrzanie obrazu, zamazany lub podwójny obraz, zwiększona wrażliwość na światło oraz ból w ramionach lub plecach – podkreśla Izabela Budrecka.

Można jednak wprowadzić zmiany w stylu życia, które pozwolą nam poczuć się lepiej. Oczywiście warto też przebadać się i sprawdzić w jakiej kondycji i stanie znajduje się nasz narząd wzroku. A jeżeli wystąpią wspomniane wyżej objawy, koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

- Radzimy, aby chorzy poświęcali więcej czasu na odpoczynek, co oznacza, że powinni wyłączyć urządzenia elektroniczne i pozwolić oczom odpocząć od ekranów. Przede wszystkim zalecamy badanie wzroku, aby skonsultować się ze specjalistą i sprawdzenie, czy nie potrzebna jest korekcja wzroku. Pamiętać musimy również o ergonomii pracy, czyli utrzymaniu odpowiedniego dystansu i pochylenia głowy względem monitora oraz nie zapominajmy o mruganiu. Ważne są również ćwiczenia. Zalecamy regularne spoglądanie co 20 minut na przedmioty oddalone o ok. 6 m, minimum przez 20 sekund - podpowiada Izabela Burdecka.

Jednocześnie specjaliści podkreślają, że pomoże również stosowanie okularów z antyrefleksem oraz filtrów na monitor, które zmniejszają odblaski oraz ilość szkodliwego niebieskiego światła.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1139 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39