317 osób online

Czy podczas jazdy samochodem można jeść i palić?

2017.07.26 08:20
Wiadomo, że kierując pojazdem nie można używać – za pomocą rąk – telefonu komórkowego. To jest jasne oraz powszechnie znane i rozumiane. Co jednak prawo mówi, jeżeli chodzi o picie, jedzenie lub palenie papierosów za kółkiem? Sprawdziliśmy to.
Czy podczas jazdy samochodem można jeść i palić?
Fot: pixabay.com

Telefon komórkowy – nie, posiłki – tak?

Zgodnie z treścią art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawa o ruchu drogowym "zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Taki występek grozi mandatem w wysokości 200 zł i 5 pkt karnymi. Jeżeli więc chcemy prowadzić rozmowy telefoniczne w aucie, powinniśmy się wyposażyć w słuchawkę Bluetooth, ale ten temat kierowcy akurat bardzo dobrze znają.

Gorzej, jeżeli chodzi o wiedzę dotyczącą spożywania w aucie pokarmów i palenia papierosów. Jedni twierdzą, że można to robić, drudzy, że nie. Okazuje się, że racje mają... wszyscy. Otóż przepisy mówią tak: "Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki". Wniosek jest prosty. Jeżeli nie pracujemy jako taksówkarz lub kierowca autobusu, możemy za kółkiem jeść, pić – bo to również zalicza się do spożywania posiłków – oraz palić, ile tylko dusza zapragnie.

Niedoskonałe prawo

Niezbyt logiczne, bo spożywając pokarm podczas jazdy zagrażamy życiu innych uczestników ruchu? Z pewnością, ale prawo ma to do siebie, że jest pełne luk i niedomówień. Wróćmy chociażby do tego nieszczęsnego telefonu komórkowego. Pisanie SMS-ów w czasie prowadzenia pojazdu jest zabronione, ale już np. czytanie książki – nie. To samo tyczy się korzystania z gazet.

Pamiętajmy jednak nie tylko o przepisach, ale też o własnym rozumie. Jeżeli zapisy prawne pozwalają np. na palenie papierosów w aucie lub spożywanie drugiego śniadania, to nie znaczy, że należy to robić. Owszem, zjedzenie za kółkiem małego ciastka jakiegoś szczególnego zagrożenia nie stworzy (o ile nie trzeba go będzie wyciągać z opakowania), ale już jazda z wielką kanapką w ręku – mimo iż dozwolona – może być sprawcą ogromnego nieszczęścia.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2017 CMG, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
zamknij X
TA STRONA UŻYWA COOKIES. Dowiedz się więcej o celu ich używania i polityce cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.