Dawstwo szpiku. Najpopularniejsze mity

2017.11.28 11:51
Wokół pobierania szpiku narosło wiele mitów. Fundacja DKMS rozwiewa najpopularniejsze z nich.
Dawstwo szpiku. Najpopularniejsze mity
Fot: pixabay.com

Co trzeci Polak sądzi, że metodą pobrania szpiku jest... punkcja kręgosłupa. Tak wynika z badania TNS Polska dla Fundacji DKMS. Dlatego też fundacja postanowiła "rozprawić się" z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi dawstwa szpiku.

Przede wszystkim pobranie szpiku nie ma nic wspólnego z kręgosłupem.

- W 80% przypadków komórki macierzyste do transplantacji pobiera się z krwi obwodowej. Procedura wygląda podobnie jak oddawanie krwi. Pozostałe 20% przypadków to pobrania szpiku. Ale nie z kręgosłupa, tylko z talerza kości biodrowej. To najbardziej bezpieczne miejsce do przeprowadzenia zabiegu, ponieważ w pobliżu nie znajdują się żadne narządy, który mogłyby być zagrożone. Pobrania dokonuje się w znieczuleniu ogólnym, a więc dawca nic nie czuje – tłumaczy dr Tigran Torosian, lekarz hematolog i dyrektor medyczny Fundacji DKMS.

Inne, często powtarzające się przekonanie, dotyczy tego, że jeżeli ktoś odda szpik, to kiedyś może go zabraknąć właśnie dla tej osoby. Warto wiedzieć, że organizm odbudowuje szpik i komórki macierzyste w ciągu ok. 2 tygodni.

Istnieje również lęk, że jeśli odda się szpik jednej osobie, nie będzie można go oddać komuś innemu, np. z rodziny. To również nieprawda. Dawcą szpiku można być wielokrotnie. Jednak, dla bezpieczeństwa, osoba, która oddała komórki macierzyste, jest zarezerwowana dla pacjenta przez okres 2 lat na wypadek nawrotu choroby lub konieczności ponownego oddania komórek z powodu odrzucenia przeszczepienia.

Nic wspólnego z rzeczywistością nie ma także pogląd odnoszący się do tego, że oddanie szpiku oznacza długi pobyt w szpitalu. Procedura pobrania komórek macierzystej z krwi obwodowej trwa ok. 4-5 godzin, a po jej zakończeniu można o własnych siłach wrócić do domu.

Mitem jest również to, że dawstwo szpiku wiąże się z wysokimi kosztami. Dawca nie ponosi żadnych kosztów finansowych związanych z oddawaniem szpiku. Poświęca jedynie swój czas. Koszty badań genetycznych pod kątem zgodności tkankowej pokrywa ośrodek, w którym rejestruje się dana osoba. Dawcy przysługuje także zwolnienie lekarskie płatne w 100% w czasie przygotowywania do pobrania komórek macierzystych lub szpiku kostnego oraz w trakcie samego pobrania.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1418 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39