Dostęp do dokumentacji medycznej. Są zmiany

2017.05.24 10:15
Weszły w życie zmiany przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, które modyfikują pewne, dotychczas obowiązujące, zasady dostępu do dokumentacji medycznej. Warto je poznać i nie dać się zaskoczyć.
Dostęp do dokumentacji medycznej. Są zmiany
Fot: pixabay.com

Są zmiany dotyczące przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Tak jak dotychczas dokumentacja medyczna jest udostępniana bezpośrednio pacjentowi, którego dotyczy, jego przedstawicielowi ustawowemu (np. rodzicom małoletniego pacjenta) lub innej osobie upoważnionej przez chorego.

Natomiast obecnie osoby te mogą uzyskać dokumenty: do wglądu (w tym do baz danych w zakresie ochrony zdrowia), w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych – z wyłączeniem medycznych czynności ratunkowych (np. w karetce pogotowia lub śmigłowcu ratunkowym) albo w siedzibie podmiotu udzielającego świadczenia. Korzystając z ostatniej możliwości pacjent i inne uprawnione osoby może sporządzać notatki z dokumentacji lub zrobić zdjęcia. Dane mogą być też udostępniane w postaci wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku.

W niektórych placówkach medycznych – jeśli przewiduje to ich regulamin organizacyjny – dokumentacja medyczna prowadzona w postaci papierowej może być przekazana również w formie sporządzonej kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu) i wydana za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej albo na informatycznym nośniku danych.

Warto też wiedzieć, że do 11 maja pacjenci (oraz inne uprawnione osoby) mogli uzyskać dokumenty poprzez wydanie ich oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu. Teraz wydanie oryginału dokumentacji będzie możliwe tylko w szczególnych przypadkach – gdy zwłoka dotycząca udostępnienia dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta.

Natomiast zdjęcia rentgenowskie wykonane na kliszy są przekazywane za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu.

Poza tym zmienione przepisy zmniejszyły m.in. maksymalną opłatę, jaką placówka medyczna może pobrać za jedną stronę kopii dokumentacji do około 30 gr – wcześniej było to ok. 80 gr.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1424 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39