Dotacje na działalność kół gospodyń wiejskich. O jakich kwotach mowa?

2020.06.17 14:00
Od 3 do 10 tys. zł - dotacje w takiej wysokości otrzymają koła gospodyń wiejskich i inne wspólnoty lokalne w ramach konkursu sfinansowanego z budżetu województwa. Dzięki tym środkom wyposażą swoje siedziby, stoiska plenerowe, zakupią stroje, zorganizują warsztaty i festyny.
Dotacje na działalność kół gospodyń wiejskich. O jakich kwotach mowa?
Fot: pixabay.com

500 tys. zł od samorządu województwa na działalność kół gospodyń wiejskich

O szczegółach konkursu mówił wicemarszałek Stanisław Derehajło.

- Z różnych programów robimy różne rzeczy: budujemy świetlice, wyposażamy je, budujemy drogi, chodniki, rewitalizujemy centra wsi, ale ten program, to program wypełniający życiem to wszystko, co budujemy – podkreślił wicemarszałek.

Zielarstwo i festyny

Do przekazania dotacji komisja konkursowa rekomendowała 57 spośród 62 nadesłanych projektów. Przedstawicielu kilku z nich, podkreślali jak znacząca jest to dla nich pomoc.

Na przykład „Nadbużanki” z Mielnika, działające od roku koło gospodyń wiejskich, planuje zrealizować projekt „Magia nadbużańskich ziół”. To cykl spacerów zielarskich, które pozwolą uczestnikom nauczyć się rozpoznawać dziko rosnące zioła, poznać ich właściwości.

- Odbędzie się również wycieczka do „Ziołowego Zakątka” w Korycinach, podczas której mamy nadzieję, uda się spotkać z panem Mirosławem Angielczykiem, właścicielem ogrodu ziołowego, a przede wszystkim wielkim pasjonatem ziół – mówiła jedna z przedstawicielek Koła.

Zaś Koła Gospodyń Wiejskich z Lemana i „Nad Pisą” w Cieciorach (gm. Turośl) wyposażą swoje siedziby. W obu przypadkach nowo zakupiony sprzęt posłuży do przygotowania jesiennych festynów. Podobnie panie z Koła Gospodyń Wiejskich Cieloszczanki, którym dotacja umożliwi udział w imprezach plenerowych.

- Będziemy piekły i smażyły – zadeklarowały gospodynie ze wsi Cieloszki.

Folklor i tradycje kulinarne

Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Rudzie i Kruszy (gm. Turośl) postawiły z kolei na wizerunek. Z dotacji panie zamierzają zakupić stroje kurpiowskie.

- Żeby je zaprezentować zorganizujemy festyn kurpiowski. Nauczymy się tańców, przedstawimy gadki kurpiowskie. Mamy w planie gadkę np. o wykopkach – opowiadała gospodyni z Nowej Rudy.

Natomiast dotacje z budżetu Województwa otworzą członkiniom Kół Gospodyń Wiejskich w Bialikach, Wincencie i Tyszkach Łabnie (gm. Kolno) drogę do prezentacji kulinarnych i organizacji spotkań lokalnych.

"Zajawka" skierowana do kół gospodyń wiejskich

Praktycznie wszystkie nadesłane do konkursu projekty zostały przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z regionu.

- Na dzień dzisiejszy mamy ich w woj. podlaskim ok. 333. Ten konkurs był pierwszą „zajawką” naszej działalności skierowanej do kół gospodyń wiejskich. Po to, by realizować wasze pomysły i marzenia, ale też nie zostawiać takiego potencjału samemu sobie - dodał Stanisław Derehajło.

Według zapowiedzi Stanisława Derehajło konkurs będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1236 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39