Dramat białoruski: klasyka i współczesność

dodane dnia: 2015-04-15 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-04-22
Zapraszamy na spotkanie zatytułowane „Dramat białoruski: klasyka i współczesność”. O dwóch wydanych niedawno antologiach „Nowej dramaturgii białoruskiej” opowie ich autor – Andriej Moskwin.

Andriej Moskwin jest slawistą, doktorem habilitowanym, adiunktem w Katedrze Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. W 1986 r. ukończył polonistykę w Katedrze Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie. Obecnie prowadzi zajęcia z historii białoruskiej literatury, kultury i sztuki oraz z języka białoruskiego.

Autor zajmuje się dramaturgią i teatrem słowiańskim. Jako krytyk literacki i teatralny, a także tłumacz publikuje na łamach czasopism takich jak: „Dialog”, „Teatr”, „Twórczość”, „ARTeon”, „Ruch Muzyczny”, czy „Notatnik Teatralny”. Jest autorem monografii: „Stanisław Przybyszewski w kulturze rosyjskiej końca XIX – początku XX wieku” (Warszawa, 2007) oraz „Teatr białoruski: 1920-1930. Odrodzenie i zagłada” (Warszawa, 2013). W 2010 roku ukazała się jego publikacja „Współczesny teatr rosyjski (krytyka teatralna i wywiady)”, a w 2011 – „Antologia współczesnego dramatu rosyjskiego. T. I. Nowy realizm” i „Nowa dramaturgia białoruska”, a w 2014 – „Nowy dramat słowacki”.

W 2014 oraz 2015 roku ukazały się koleje tomy „Nowej dramaturgii białoruskiej. Andriej Moskwin dokonał wyboru znajdujących się w nim tekstów oraz opatrzył obydwa wydawnictwa wstępem. Tom drugi - „Życie w pułapce” wydany w 2014 roku zawiera następujące teksty: „Windę” Julii Czerniawskiej, „Dożyć do premiery” Nikołaja Rudkowskiego, „To wszystko przez nią” Andrieja Iwanowa, „Do domu!” Jeleny Popowej oraz „Wielką wędrówka urodów” Nikołaja Rudkowskiego.

W 2015 roku ukazał się tom trzeci - „Młodzi gniewni’. Czytelnicy znajdą w nim: „Czas zmienić się w popiół” Konstantina Ścieszyka, „Untitled” Pawieła Rassolko, „O głupkach, ślepcach i pijakac” oraz „Mysz ma wielu wrogów” Mikity Waładźko, „Niatreba” Julii Szewczuk, „Radio Kultura” oraz „Współczuci” Maksima Dośko, „It” Yaro, „Dobry człowiek z niewielkiego europejskiego kraju” Rimmy Uszkiewicz, „Palacz” Aleksieja Naranowicza oraz „Zrób tak, żeby mnie bolało, kochanie!” Wiktorii Biran.

Między innymi o tych dwóch wydawnictwach Andriej Moskwin opowie w trakcie spotkania w Teatrze Dramatycznym.

Początek spotkania o godz. 17.30 - na scenie foyer, tuż przed spektaklami Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej z Mińska.
Wstęp na promocję książek jest bezpłatny.

805 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39