E-recepta i e-skierowanie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta

2019.06.25 07:29
Flagowe usługi cyfrowe w ochronie zdrowia, które Ministerstwo Zdrowia wprowadziło do domeny publicznej, to e-recepta oraz e-skierowanie. Dostępne są już na Internetowym Koncie Pacjenta.
E-recepta i e-skierowanie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta
Fot: pixabay.com

Do 1 stycznia tego roku wdrożono system e-recepty w aptekach i punktach aptecznych. Aktualnie 99,9% aptek i punktów aptecznych aktywnych w rejestrze aptek jest już podłączonych do platformy e-zdrowie i może realizować e-recepty. W praktyce oznacza to, że od tego czasu niemal każda zrealizowana recepta, zarówno elektroniczna, jak też papierowa, jest rejestrowana w systemie i udostępniana pacjentowi – po zalogowaniu – na jego osobistym Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na portalu pacjent.gov.pl.

Od tego czasu w całej Polsce trwa stopniowe włączanie podmiotów leczniczych do platformy e-zdrowie, tak aby lekarze mogli swoim pacjentom wystawiać e-recepty. Pacjenci mają możliwość monitorowania, którzy lekarze oraz które placówki wystawiają już e-recepty, gdyż informacja o nich sukcesywnie pojawia się na stronie mapa.pacjent.gov.pl – mogą poprosić swojego lekarza o wystawienie im elektronicznej recepty, gdy tylko dopełni on formalności związanych z podłączeniem oprogramowania gabinetowego do systemu e-zdrowie, co można zrobić w 5 prostych krokach.

Ostateczny termin na wdrożenie systemu e-recepty w każdej placówce medycznej w całej Polsce upływa 31 grudnia 2019 roku. Do 10 czerwca wpłynęło blisko 1 750 000 e-recept, z czego blisko 50% z województwa mazowieckiego. Wystawia je 731 placówek leczniczych z 391 miast i liczba ta każdego dnia rośnie. Skorzystało z nich 360 000 pacjentów.
Z kolei elektroniczne skierowanie umożliwi pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania pacjenta na leczenie – od momentu wystawiania skierowania aż do momentu realizacji usługi.

Trwa pilotaż tego programu – rozpoczął się w październiku 2018 r., następnie od 18 lutego 2019 r. kolejna faza pilotażu, w której włączeni są już pacjenci.

- Początkowo w pilotażu weryfikowaliśmy skierowania na medycynę sportową i tomografię komputerową. Katalog usług zdecydowanie rozszerzył się od 1 kwietnia 2019 r., kiedy doszły kolejne usługi. Pilotaż potrwa do września 2019 r. W tym czasie chcemy uruchomić e-skierowanie w około 100 placówkach w Polsce. Następnie rozpocznie się wdrożenie w całym kraju. Skierowania wyłącznie w postaci elektronicznej będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 roku -mówią przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1250 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39