Dom

Ekologicznie i w pełni funkcjonalnie. Na co zwrócić uwagę kupując lub budując dom?

2021.08.13 11:00
Jakie cechy powinien spełniać dom, aby był w pełni funkcjonalny, a zarówno ekologiczny? Przed wybudowaniem domu warto zwrócić uwagę na m.in. doświetlenie dzienne czy dobre usytuowanie.
Ekologicznie i w pełni funkcjonalnie. Na co zwrócić uwagę kupując lub budując dom?
Fot: Pixabay

Barometr zdrowych domów

Funkcjonalność pomieszczeń, wygoda i koszty energii to najważniejsze cechy brane pod uwagę przez Polaków przy przeprowadzce do nowego domu. Jednak równie ważne są kwestie związane z jakością powietrza, atrakcyjnością nieruchomości oraz dostępem do światła dziennego czy zielenią wokół domu.

Popyt na rynku budownictwa jednorodzinnego oraz mieszkań stale rośnie. Według Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym kwartale 2021 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Eksperci coraz częściej zwracają uwagę na ważny trend, związany z poszukiwaniem zdrowych i ekologicznych rozwiązań na rynku mieszkaniowym.

Na podstawie najnowszego badania przeprowadzonego na potrzeby VI edycji "Barometru zdrowych domów" powstał ranking cech nowego domu lub mieszkania, które są najważniejsze dla Polaków. O funkcjonalności pomieszczeń oraz wygodzie domu decyduje najczęściej metraż, rozkład mieszkania i liczba pokoi. W dużych polskich miastach o wyborze metrażu mieszkania i liczby pokoi decydują przede wszystkim możliwości finansowe nabywców. Ponad połowa osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe oraz 35 proc. par, jako preferowane do zakupu wskazuje mieszkania 2-pokojowe o metrażu minimalnym w granicach 30-39 m2. Natomiast 42 proc. par preferuje mieszkania większe o metrażu z przedziału 40-59 m2. Blisko 1/4 rodzin z dziećmi wybierała mieszkania 4 lub 5 pokojowe o metrażu większym niż 70 m2.

Cechy wpływające na jakość życia

Aby dom był w pełni funkcjonalny, a równocześnie ekologiczny, warto przed budową domu (lub przed zakupem wybudowanego) zwrócić uwagę na czynniki, które wpłyną na jakość życia. Są to:

- Dobre doświetlenie – jeśli planujemy budowę czy remont domu koniecznie zadbajmy o uwzględnienie odpowiedniej liczby okien, w tym również dachowych. Według przepisów powierzchnia przeszklenia powinna stanowić nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. Jednak w nowoczesnym i zdrowym budownictwie wskaźnik ten może sięgać nawet 30 proc. Naturalne światło ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a także wydajność pracy i zdolność uczenia się. Szczególnie warto zadbać o dobre doświetlenie pomieszczeń, w których przebywamy długo w ciągu dnia, takich jak pokoje dzieci, domowe biuro lub kuchnia. Nie zapominajmy też o widoku - ten na zieleń może mieć również kojący wpływ na nasze dobre samopoczucie.

- Odpowiednia wentylacja i dostęp do świeżego powietrza – olbrzymią rolę odgrywa tu usytuowanie okien i możliwość wietrzenia domu czy mieszkania na przestrzał. Aby uzyskać optymalną jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia, należy wietrzyć je 2-4 razy dziennie. Najlepsze jest połączenie wentylacji pasywnej poprzez klapy wentylacyjne i aktywnej poprzez wietrzenie z wykorzystaniem okien. Latem warto wietrzyć wieczorem, wtedy jednocześnie w łatwy sposób obniżymy temperaturę domu.

- Zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych – kupując mieszkanie czy dom od dewelopera warto dopytać się czy budynek powstał zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, jakie ekologiczne rozwiązania zostały zastosowane. Warto kupować materiały wykończeniowe wykonane z naturalnych surowców takich jak np. drewno, które mają niski ślad węglowy. Kupując materiały posiadające taką deklarację wpływamy korzystnie na środowisko i nasze zdrowie, ponieważ ograniczamy emisję zanieczyszczeń do pomieszczeń, w których przebywamy.

- Brak hałasu i usytuowanie w sąsiedztwie z naturą – to czynniki, które również wpływają na komfort i nasze zdrowie. Dlatego przed zakupem domu czy mieszkania warto zrobić porządny rekonesans pod kątem planów zabudowy okolicy i dokładnie przyjrzeć się strukturze zabudowy, węzłom komunikacyjnym oraz zazielenieniu terenu. Jeśli okolica jest głośna kupujmy materiały budowlane o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Nadmierny długotrwały hałas może wpływać na nasz układ nerwowy, powodować stres, zaburzenia snu i większe zmęczenie.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1023 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39