Euforia, a za chwilę smutek. Mamo, nie lekceważ tych objawów

2021.05.11 08:13
Ciąża jest niewątpliwie radosnym oczekiwaniem na pojawienie się na świecie dziecka, ale nierzadko towarzyszą jej różne stany emocjonalne, z którymi jedne kobiety radzą sobie lepiej, inne już nieco gorzej. Kiedy warto zasięgnąć pomocy specjalisty?
Euforia, a za chwilę smutek. Mamo, nie lekceważ tych objawów
Fot: pixabay.com

Okres ciąży jest jednym z najbardziej emocjonalnych etapów w życiu kobiety - to nie ulega wątpliwości. Na pewno te kobiety, które po raz pierwszy mają zostać mamami, przeżywają ten czas jeszcze intensywniej. Nie dziwi więc fakt, że doświadczają całego wachlarza emocji, od złości, smutku, strachu, po radość i szczęście, w dużej mierze odpowiadają za to zmiany hormonalne zachodzące w ich ciele, ale też stres związany z macierzyństwem. Podobne stany emocjonalne mogą towarzyszyć kobietom też w okresie poporodowym.

Program profilaktyki depresji poporodowej

Szacuje się, że od 10 do 22% świeżo upieczonych mam cierpi na depresję poporodową, a co druga nie zwraca się o pomoc do lekarza. Depresja poporodowa może wpłynąć na relacje kobiety z dzieckiem, ale także z partnerem.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło projekt profilaktyczno-edukacyjny dotyczący wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród kobiet w okresie poporodowym. Jaki jest jego główny cel? To m.in. wzrost wczesnego wykrywania depresji poporodowej poprzez edukację i zwiększenie świadomości społecznej na temat depresji poporodowej.

Program chce też zwrócić uwagę na:

- zwiększenie wiedzy o profilaktyce depresji poporodowej wśród pracowników medycznych ze szczególnym uwzględnieniem położnych, pielęgniarek i lekarzy (POZ) oraz personelu medycznego;
- zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości grupy docelowej (kobiet) projektu w zakresie czynników ryzyka i wczesnych objawów depresji poporodowej;
- zwiększenie dostępu do specjalistów (psychologów) i badań przesiewowych;
- zwiększenie świadomości i profilaktyki wśród osób w wieku aktywności zawodowej;
- wzrost wczesnego wykrywania depresji poporodowej poprzez edukację i wzrost świadomości społecznej na temat depresji poporodowej, a w efekcie wzrost odsetka kobiet z wcześnie rozpoznaną depresją poporodową.

Kto i gdzie realizuje program?

Z powodu pandemii realizacja programu może być ograniczona lub opóźniona. Szczegóły dotyczące programu można sprawdzić na stronie: pacjent.gov.pl

Do programu można się zgłaszać jeśli minęły ponad 2 tygodnie od porodu, a mama odczuwa wciąż zły nastrój, ma silne stany lękowe, kłopoty z tym, by wstać z łóżka, cały czas czuje się zmęczona i osłabiona, ma zaburzenia snu i odżywiania, myśli, że sobie nie radzi.

Złe samopoczucie można też zgłosić położnej podczas wizyty lub podczas wizyt z niemowlęciem u lekarza pediatry, na przykład w trakcie rutynowych szczepień.

Można też samodzielnie wypełnić test Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej za pośrednictwem strony internetowej (zobacz: Test dla Mam) i otrzymać natychmiastową informację zwrotną.

Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl

1168 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39