Europejski Tydzień Testowania. Można zrobić bezpłatne badania w kierunku HIV

2018.11.23 07:56
Od 1985 r. do 30 czerwca stwierdzono w Polsce ponad 20 tys. zakażeń HIV, odnotowano 3619 zachorowań na AIDS, a blisko 1,4 tys. chorych zmarło. Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV jest więc dobrą okazją do tego, by zrobić bezpłatne badania.
Europejski Tydzień Testowania. Można zrobić bezpłatne badania w kierunku HIV
Fot: pixabay.com

W piątek (23.11) zaczyna się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV. To dobra okazja do wykonania badania. Tym bardziej, że można zrobić je anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce, które w najbliższych dniach będą pracowały częściej oraz dłużej. I to nie tylko w czasie Tygodnia Testowania. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy niosący profesjonalną pomoc. Każdy z osób odwiedzających punkt ma możliwość poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych są dostępne na stronie internetowej: aids.gov.pl/pkd.

Jak wynika ze statystyk, w Polsce, codziennie około 3 osoby zakażają się HIV. Od 1985 r., czyli od momentu wdrożenia badań, rozpoznano już blisko 23 tys. zakażeń, a tylko co druga zakażona osoba wie, że żyje z wirusem. Poza tym, w zdecydowanej większości nowych przypadków, w naszym kraju, do zakażenia dochodzi z powodu kontaktów seksualnych. Pocieszać może jedynie to, że choć wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to z roku na rok liczba wykonanych testów jest coraz większa.

- Należy szukać pretekstów do rozmowy. Przykładowo, Polacy często oglądają seriale telewizyjne, w których m.in. podejmowana jest tematyka seksualności, zdrady, używania narkotyków, przemocy, zawodów miłosnych, ciąży itp. To wszystko są według mnie preteksty dla rodziców czy dziadków do tego, aby ten temat w domu wywołać i zachęcić do wyrażenia poglądu przez innych domowników. Chodzi o to, żeby nie pytać wprost, czy dziecko doświadcza takich sytuacji, ale czy to, co pokazywane jest w serialu, bądź w reportażu też go dotyczy. Co ono o tym sądzi – podkreśla prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W Białymstoku, z bezpłatnych badań można skorzystać w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym, który mieści się przy ul. Bema 2 lok. 011. Działa on w następujących dniach oraz godzinach: poniedziałki 15.00 – 17.30, środy od 15.00 do 17.30. Ostatnia osoba przyjmowana jest na pół godziny przed zamknięciem punktu.

- Strach i wypieranie faktu, że ten problem może nas dotyczyć, to wciąż częsta reakcja wielu osób, kiedy przychodzi do rozmowy o zapobieganiu zakażeniu HIV lub wykonaniu testu. Lepiej z tym lękiem radzą sobie osoby, które wiedzą, że zakażenie nie jest już wyzwaniem dla medycyny i że można z nim żyć wiele lat, a po osiągnięciu niewykrywalnej wiremii, stać się całkowicie niezakaźnym dla innych osób - podsumowuje Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1191 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39