Grypa w Podlaskiem. Prawie 13 tys. zachorowań w ciągu dwóch miesięcy

2016.11.09 10:51
Tylko od 1 września do 31 października w woj. podlaskim zgłoszono prawie 13 tys. zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę.
Grypa w Podlaskiem. Prawie 13 tys. zachorowań w ciągu dwóch miesięcy
Fot: pixabay.com

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku informuje, że w woj. podlaskim od początku sezonu grypowego, tj. od 1 września do 31 października tego roku, zgłoszono dokładnie 12 096 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, w tym 6 010 zachorowań dotyczyło dzieci do 14. roku życia. Współczynnik zapadalności dziennej w tym okresie wyniósł 17 przypadków na 100 tys. mieszkańców i był taki sam jak w analogicznym czasie sezonu grypowego 2015/2016.

Sanepid podaje, że najwyższy współczynnik zapadalności dziennej na grypę odnotowano w powiatach: łomżyńskim – 32 przypadków na 100 tys. mieszkańców, białostockim – 27 i augustowskim – 26.

Liczba zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę jest związana z panującym sezonem grypowym. W Polsce sezon ten trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.

- Nieleczona grypa może powodować powikłania ze strony układu oddechowego i układu krążenia, może nawet dojść do zgonu. Tylko w ciągu pierwszych 7 dni listopada w całym województwie 26 osób skierowano do szpitali z powodu powikłań. Przed powikłaniami mogą uchronić tylko szczepienia, jednak niestety niewiele osób się nimi interesuje – mówi Lucyna Jadaluk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.

Specjaliści podkreślają znaczenie podstawowej zasady medycyny, która mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Szczepionki zawierają antygeny 3 szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem. Warto również wiedzieć, że same szczepionki, wbrew obawom, nie powodują zachorowania, ponieważ nie zawierają wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty.

Szczepienia zalecane są wszystkim osobom powyżej 6. miesiąca życia, a w szczególności: osobom przewlekle chorym, po transplantacji narządów, zdrowym dzieciom w wieku od 6. miesiąca do 18. roku życia, kobietom w ciąży lub planującym ciążę, osobom w wieku powyżej 55. roku życia, pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym, a także pracownikom wykonującym zawody wymagające ciągłego kontaktu z ludźmi.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1197 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39