I po pucharach… [ZDJĘCIA]

2017.07.20 19:30, Aktualizacja: 2017.07.20 22:40
Jagiellonia Białystok nie zmierzy się z Panathinaikosem Ateny. Podopieczni Ireneusza Mamrota polegli na własnym obiekcie z FK Gabalą 0:2 i to Azerowie pojadą do Aten na mecz 3. rundy eliminacji Ligi Europy.

Przygoda Jagiellonii Białystok z europejskimi pucharami dobiegła końca. Wicemistrzowie Polski zremisowali wprawdzie w Baku z FK Gabalą 1:1, ale na własnym obiekcie polegli 0:2, mimo że przez całą drugą połowę byli zespołem lepszym. Cóż z tego, skoro Jagiellończycy bardzo źle rozpoczęli rewanżowy pojedynek – zagrali bojaźliwie i zbyt ospale – przez co już od 18. minuty musieli gonić wynik. Mariana Kelemena uderzeniem z 15. metra pokonał Gurbanow, ale azerskiemu rywalowi dużo pomógł rykoszet spowodowany przez Gutiego, który zmylił golkipera Dumy Podlasia.

W pierwszej połowie – poza ostatnimi minutami – Jagiellonia praktycznie nie istniała. Czy wciągnięcie przeciwników na własną połowę i oczekiwanie na kontrataki było celem Ireneusza Mamrota – trudno powiedzieć. Nawet jeśli, to taktyka ta się nie sprawdziła. Jagiellończycy pozwolili rozwinąć Gabali skrzydła, a ta skrzętnie to wykorzystała długimi fragmentami operując przy piłce, i nie dając Żółto-Czerwonym dojść do żadnych groźnych sytuacji.

Po przerwie obraz gry się zmienił. Jaga od początku ruszyła do przodu, ale brakowało dokładności. Niecelne dośrodkowania, strzały z dystansu – to wszystko, na co tego dnia stać było wicemistrzów Polski. Co gorsza piłkarze ze stolicy Podlasia nie wykorzystali słabszej formy fizycznej Azerów, którzy mniej więcej od 70. minuty oddychali już rękawami. Jakby tego było mało goście tuż przed końcem starcia przeprowadzili jeszcze zabójczą kontrę, którą na gola – pakując futbolówkę do pustej bramki – zamienił Ozobić.

Trudno nie odnieść wrażenia, że Jaga odpadła z europejskich bojów na własne życzenie. W Baku nie wykorzystała szansy na zwycięstwo, bo fatalnie stuprocentową okazję zmarnował Novikovas, a w Białymstoku już od pierwszych minut zaprosiła Azerów do tańca, sama ustawiając się gdzieś z boku parkietu. A przecież Gabala w dwumeczu nie zaprezentowała niczego wyjątkowego. Ot, zagrała po prostu mądrzej.

Jagiellonia Białystok – FK Gabala 0:2 (0:1)
Bramki: Ilqar Gurbanow 18, Filip Ozobić 89

Pierwszy mecz: 1:1
Awans: FK Gabala

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga (76' Karol Świderski), Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Guilherme Sitya (84' Łukasz Sekulski), Taras Romanczuk, Rafał Grzyb, Przemysław Mystkowski (34' Martin Pospisil), Arvydas Novikovas, Fiodor Cernych, Cillian Sheridan

FK Gabala: Dmytro Bezotosnij - Ilgar Gurbanov, Vitalij Vernydub, Vojislav Stanković, Davy Bulthuis, Andrew Halliday (77' Elvin Jamalov), Filip Ozobić, Dion Malone, Javid Husejnov (91' Elvin Mammadov), Steven Joseph-Monrose, Famoussa Kone (72' Asif Mammadov)

Zapis relacji live:

II połowa:

90+3. - Koniec meczu. Koniec europejskich pucharów dla Jagiellonii. Z Panathinaikosem zagra FK Gabala. Za chwilę podsumowanie spotkania...

90. - Jeszcze 3 minuty...

89. - GOL. Koniec. Kontra Gabali i do pustej bramki trafia Ozobić.

88. - Nic z tego... Futbolówkę wybił Bezotosny.

88. - Rzut rożny dla Jagiellonii.

87. - Złe dośrodkowanie Cernycha padał łupem golkipera gości.

86. - Zanosi się na koniec przygody Jagiellonii w europejskich pucharach. I to na własne życzenie, bo Azerowie wcale w dwumeczu lepszym zespołem nie byli. Tym bardziej nie byli poza zasięgiem.

84. - Zmiana. Za Guilherme na placu gry pojawia się Sekulski. Ireneusz Mamrot stawia już wszystko na jedną kartę.

83. - Żółta kartka dla Javida Husejnowa.

81. - Eh... Niecelnie z dystansu Novikovas. Można było dograć piłkę do partnerów, a tak od bramki zaczyna Bezotosny.

80. - Kapitalny rajd Świderskiego, który minął dwóch rywali i zatrzymał się dopiero na trzecim w polu karnym Gabali.

79. - Niestety... Z wrzutką Novikovasa radzą sobie goście.

78. - Kolejny korner dla Jagi.

76. - Świderski zmienia Burligę.

75. - Strzał Grzyba pewnie chwyta Bezotosny.

75. - Już tylko kwadrans do końca spotkania. Kwadrans nadziei...

74. - Dośrodkowanie Novikovasa z trudem wybija golkiper Gabali.

74. - Ładnie Jaga, ale efektem składnej akcji tylko rzut rożny.

72. - Zmiana w ekipie gości. Asif Mammadow wbiega za Kone.

71. - Z dystansu Grzyb. Uderzenie kapitana Żółto-Czerwonych zblokował jednak Romanczuk.

70. - Jaga domagała się karnego, a sędzia odgwizdał faul Sheridana. Wydaje się, że nie było ani jednego, ani drugiego.

69. - I znów niecelne odegranie Irlandczyka.

67. - Novikovas trafia wprost w mur rywali. Sekundę później poprawia Pospisil, jednak niecelnie...

66. - Dośrodkowanie Cernycha do nikogo. Po chwili jednak tuż za polem karnym faulowany jest Novikovas i Jaga będzie miał rzut wolny z bardzo dobrej odległości.

64. - Aj, Novikovas nie opanował kapitalnego podania ze strony Sheridana. Szkoda.

64. - Mecz z Gabalą obserwuje z trybun 13 326 widzów.

62. - Kolejne już dzisiaj potężne uderzenie Hallidaya z dystansu. Na szczęście pewnie chwyta je Kelemen.

62. - Kompletnie niewidoczny jest dzisiaj Cernych.

60. - Złe odegranie Sheridana w polu karnym Gabali niweczy pracę całego zespołu. Wciąż 0:1.

58. - Znów Jaga. Pospisil przyjął futbolówkę na 25. metrze, chwilę z nią podbiegł i... uderzył za wysoko.

57. - Kone wywalczył korner.

55. - Bardzo, ale to bardzo niecelna wrzutka Novikovasa. Nie można w ten sposób oddawać piłek przeciwnikom.

53. - Cały czas grę prowadzi Jaga. Niestety szeregi defensywne Gabali wciąż są nienaruszone.

51. - Piłki w szesnastce Azerów nie opanował Sheridan. Szkoda, bo przy lepszym przyjęciu była szansa na oddanie uderzenia z bardzo bliskiej odległości.

49. - Aj! Strzał Grzyba tuż zza pola karnego broni golkiper Gabali.

49. - Zbyt mocne zagranie Romanczuka do Guilherme i od bramki rozpocznie Bezotosny.

46. - Od razu długa piłka na Sheridana i... Jagiellończycy reklamowali zagranie ręką Azerów we własnym polu karnym.

46. - Zaczynamy drugą część gry. Oby dużo lepszą w wykonaniu podopiecznych Ireneusza Mamrota niż pierwsza.

I połowa:

45+1. - Przerwa. Końcówka pierwszej połowy zdecydowanie pod dyktando Żółto-Czerwonych, ale to Azerowie mają wynik, który promuje ich do dalszej fazy Ligi Europy. Wszystko przez bardzo niemrawy początek starcia.

45. - Sędzia doliczył minutę.

42. - Ależ niewiele zabrakło! Piłkę z boku boiska wywalczył Novikovas, zagrał ją do Sheridana, a ten znów odegrał ją do Litwina. Uderzenie skrzydłowego Jagi z 20. metra omal nie wpadło do siatki rywali, gdyż błąd popełnił Bezotosny.

39. - Ależ pudło Romanczuka! Fantastycznie futbolówkę do defensywnego pomocnika wicemistrzów Polski wycofał Novikovas. Ukrainiec był niepilnowany na 10. metrze, ale fatalnie przestrzelił.

38. - Kapitalna akcja Jagiellonii. Piłkę przejął Grzyb, następnie do Cernycha zgrał ją Novikovas, ale strzał wielokrotnego reprezentanta Litwy wybił bramkarz Azerów.

36. - Z dystansu Romanczuk! Choć Ukrainiec oddał uderzenie celne, to jednak poradził sobie z nim Bezotosny.

35. - Kolejna wrzutka Novikovasa. Tym razem przechwytuje ją golkiper Gabali.

34. - Zmiana w Jagiellonii. Mystkowskiego zmienia Pospisil.

33. - Dośrodkowanie Novikovasa nie dociera do Sheridana. Wybija je Stanković.

30. - Jaga w ataku nie istnieje. Powiedzieć, że gra wicemistrzów Polski wygląda źle, to nic nie powiedzieć.

28. - Brakuje w środku pola Góralskiego. Gabala w tej części boiska dzieli i rządzi.

26. - Ależ bomba Hallidaya z 40. metra! Na szczęście na posterunku był Marian Kelemen.

24. - Dobra próba Mystkowskiego. Młody Jagiellończyk zwiódł w szesnastce Gabali jednego z rywali, ale jego strzał został zablokowany.

22. - Na szczęście Stanković przymierzył ponad bramką Mariana Kelemena.

21. - Gabala ma rzut wolny na 17. metrze. Wślizg Guilherme okazał się przewinieniem.

19. - Do siatki trafił Gurbanow, który zdecydował się na strzał z 15. metra. Piłka po drodze zaliczyła rykoszet i to zmyliło Mariana Kelemena.

18. - GOL. No i bardzo pasywna gra kończy się stratą gola.

17. - Świetnie Runje. Chorwat zastopował groźne zagranie Kone na 12. metr pola karnego.

15. - Najwyżej do piłki skacze Dion Malone. Wciąż mamy zatem 0:0.

14. - Pierwsza niezła akcja Jagi. Cernych wypuścił podaniem Mystkowskiego, a ten wbiegł w pole karne i nabił jednego z rywali, dzięki czemu Żółto-Czerwoni mają rzut rożny.

10. - Jaga rozpoczęła bardzo spokojnie. Nie śpieszy się z atakami, a akcje przeciwników próbuje rozbijać dopiero na własnej połowie.

9. - Dobra interwencja Guilherme, który przechwycił prostopadłe podanie gości w pole karne.

7. - Na spalonym złapany został Javid Husejnow.

6. - Mystkowski może jednak grać.

5. - Obie drużyny mają problemy z wymienieniem kilku celnych podań, choć nieco lepiej z operowaniem piłki radzą sobie na razie gracze Gabali.

4. - Poza boiskiem leży Mystkowski. Źle to wygląda.

1. - Constantin Sebastian Coltescu zagwizdał po raz pierwszy. Gramy! Zaczynają goście.

Przed meczem:

20.26 - Piłkarze są już w tunelu prowadzącym na murawę. Za chwilę zaczynamy bój o 3. rundę Ligi Europy!

20.07 - Taka ciekawostka. Wszyscy trzej Mammadowowie - Agil, Elvin i Asif - mecz z wicemistrzami Polski rozpoczną na ławce rezerwowych. Trafił na nią także Javi Hernandez, który niedawno reprezentował barwy Górnika Łęczna.

20.00 - Na przedmeczowej konferencji trener Gabali - Roman Grygorczuk - zapowiedział, że jego zespół zagra z Jagiellonią agresywnie i ofensywnie. No cóż, zobaczymy czy Azerowie faktycznie rozpoczną spotkanie tak odważnie.

19.52 - Jagiellończycy już na rozgrzewce.

19.50 - Mecz poprowadzi Rumun Constantin Sebastian Coltescu. Arbiter ten kilka lat temu był sędzią technicznym podczas wyjazdowego spotkania Jagiellonii z Arisem Saloniki i nie zapadł dobrze w pamięci białostockim kibicom, gdyż wyrzucił na trybuny Michała Probierza i Ryszarda Jankowskiego (trener bramkarzy).

19.34 - A oto składy. Niespodzianki? Można powiedzieć, że brak. Kontuzjowanego Jacka Góralskiego zastąpi dziś Rafał Grzyb. Ponownie od pierwszych minut grać będzie także Przemysław Mystkowski, a na ławkę rezerwowych - po pauzie spowodowanej urazem - wraca Karol Świderski.

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Guilherme - Rafał Grzyb, Taras Romanczuk - Arvydas Novikovas, Przemysław Mystkowski, Fiodor Cernych - Cillian Sheridan

Rezerwowi: Damian Węglarz, Ziggy Gordon, Dawid Szymonowicz, Dmytro Chomczenowski, Martin Pospisil, Karol Świderski, Łukasz Sekulski

FK Gabala: Dmytro Bezotosny - Vojislav Stanković, Andrew Halliday, Javid Husejnow, Witalij Wernydub, Dion Malone, Ilgar Gurbanow, Filip Ozobić, Davy Bulthuis, Steven Joseph-Monrose, Famoussa Kone

Rezerwowi: Agil Mammadow, Elvin Dżamalow, Rasim Ramaldanow, Elvin Mammadow, Asif Mammadow, Javi Hernandez, Urfan Abbasow

19.30 – Witamy gorąco ze stadionu przy ul. Słonecznej. Już za godzinę białostocka Jagiellonia wybiegnie na murawę stadionu miejskiego, by stoczyć bój z 2-krotnym uczestnikiem fazy grupowej Ligi Europy. Bukmacherzy większe szanse na awans dają wicemistrzom Polski, którzy – w przeciwieństwie do Gabali – rozpoczęli już sezon i od dłuższego czasu są w rytmie meczowym. Na dodatek przywieźli z Azerbejdżanu bramkowy remis. Oby to był wieczór pełen piłkarskich emocji zwieńczony satysfakcjonującym rezultatem.