Koncert symfoniczny w Filharmonii

dodane dnia: 2007-01-31 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2007-02-09
Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Filharmonii Podlaskiej.

Zygmunt Rychert - dyrygent

Rafał Kwiatkowski - wiolonczela
Luca Neccia - obój
Paweł Waśkowski - klarnet
Marek Kit - fagot
Aleksander Starynets - waltornia

W programie:
W.A. Mozart - Symfonia koncertująca Es-dur na obój, klarnet, fagot i róg KV 297b
P. Czajkowski - Wariacje na temat rokokowy A-dur op. 33 na wiolonczelę i orkiestrę
M. Ravel - Alborada del gracioso; Rapsodia hiszpańska

O artystach

Zygmunt Rychert - dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Szczecińskiej od sezonu artystycznego 2003/2004. Edukację muzyczną rozpoczął w 4 roku życia, od nauki gry na skrzypcach. Studiował kompozycję i dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, w której otrzymał dyplom z odznaczeniem. Uzyskał wiele nagród, w tym już jako student i najmłodszy uczestnik został laureatem I Konkursu Dyrygenckiego w Katowicach. Przez trzy sezony był dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie, z którą koncertował na 3 kontynentach. W 1974 roku założył orkiestrę obecnej Filharmonii Bałtyckiej, w której do ubiegłego sezonu pełnił funkcję dyrektora artystycznego. Był dyrektorem artystycznym oper w Bydgoszczy i w Gdańsku. Jako dyrygent koncertował niemal w całej Europie - od Islandii, Hiszpanii i Malty po Rosję i Ukrainę, koncertował także w Japonii, na Bliskim Wschodzie oraz w 17 stanach USA, z takimi światowymi solistami jak: Ojstrach, Roztropowicz, Zimerman, Kulka, Badura-Skoda, N. Yepes, Paleczny, Olejniczak, Malicki i wieloma innymi. Dokonał licznych nagrań w Polskim Radiu i TV, a także płyt CD.
W swym repertuarze posiada dzieła od kameralnych po "Symfonię Tysiąca" G. Mahlera, którą prowadził kilkakrotnie w 850 osobowym, międzynarodowym składzie, a nawet utwory wykonane z udziałem 3000 muzyków i śpiewaków wykonane podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce w 1999 roku.
Zrekonstruował i zinstrumentował na orkiestrę nieznane koncerty skrzypcowe Ignacego Jana Paderewskiego i Ludomira Różyckiego oraz 2 Polonezy Tadeusza Kościuszki (ze szkiców fortepianowych na orkiestrę symfoniczną).

Rafał Kwiatkowski - absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej. Laureat I nagród na międzynarodowych konkursach w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lubljanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz II nagrody na Konkursie Paulo Cello w Helsinkach. W 1999 r. otrzymał Paszport Polityki. Koncertował w Europie, obu Amerykach, Azji, Afryce i Japonii. Po recitalowym debiucie w Nowym Jorku (1999) wielokrotnie odbył tournèe koncertowe po USA. Występował na renomowanych festiwalach w Puerto Rico, Chile, Niemczech, Finlandii i St. Petersburgu a w Polsce m.in. w Łańcucie, Dusznikach, Antoninie, czy też Festiwale Muzyki Kameralnej Bravo Maestro. Koncertował z wieloma zagranicznymi orkiestrami a także z czołowymi polskimi orkiestrami: m.in. Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa, z którą z wielkim powodzeniem debiutował pod dyr. S. Skrowaczewskiego. Sukces ten zaowocował zaproszeniami na zagraniczne tournee koncertowe z Orkiestrą FN oraz nagraniem CD z Koncertem W. Lutosławskiego pod dyr. Antoniego Wita, które zostało nagrodzone dwoma Fryderykami. Rafał Kwiatkowski był solistą podczas cyklu koncertów symfonicznych promujących polską kulturę u progu przystąpienia Polski do EU, które odbyły się w Kopenhadze, Helsinkach i Bazylei. W 2001 r. wykonał w Berlinie Koncert Altówkowy Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora, oraz uczestniczył w polskim prawykonaniu Concerto Grosso. Rafał Kwiatkowski prowadzi działalność pedagogiczną w warszawskiej Akademii Muzycznej.

Luca Neccia - ukończył studia w Konserwatorium "L.Refice" (Frosinone - Włochy) w klasie oboju prof. Bruno Incagnoli. Był studentem prof. Alberto Negroni. Później studiował w Akademii Św. Cecylii w Rzymie pod kierunkiem Augusto Loppi. W latach dziewięćdziesiątych uczestniczył w wielu letnich kursach: - Ferentino (1992, 93, 94), Lanciano (1996, 97), a także wygrał stypendium na kurs w Austrii, gdzie studiował u M.Gabriela, pierwszego oboisty Wiedeńskiej Filharmonii. W tym czasie współpracował z takimi dyrygentami, jak: Fabio Luisi i Sandor Vegh. W 1997r. wygrał stypendium w Polsce w Europejskiej Akademii Mozartowskiej, gdzie studiował u I.Goritzky, M.Sullivan, A.Nicolet oraz koncertował w Polsce, Czechach, Bułgarii, Rumunii i Macedonii. Luca Neccia współpracował z następującymi orkiestrami: Orkiestra Kameralna "D. Paris", Orkiestra Narodowa Świętej Cecylii (z C.Thielemann), Orkiestra Filharmoniczna z Udine, Soliści Moskwy (z Y.Bashmet). W latach 1998-2000 pracował w Cypryjskiej Orkiestrze Narodowej. Od 2000r. jest pierwszym oboistą w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Paweł Waśkowski - grę na klarnecie studiował w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył w 2000 roku pod kierunkiem ad. Bogdana Ocieszaka. Jako solista i kameralista jest laureatem wielu nagród: na Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (1997 r. i 1999 r.), XI Akademickim Konkursie Klarnetowym im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach (2000 r.) oraz II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Częstochowie (2001 r). Uczestnik warsztatów klarnetowych prowadzonych przez wybitnych klarnecistów: prof. A. Janickiego oraz J.-M. Fessarda. Od 7 lat jest klarnecistą Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Prowadzi również aktywną działalność koncertową, współpracując m.in. z Galiną Markową oraz Adamem Kondratowiczem. Występuje jako solista na estradzie Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz koncertuje z muzykami tejże orkiestry w różnorodnych zespołach kameralnych. Współpracował również z Polskim Radiem Białystok.

Aleksander Starynets - ukończył Liceum Muzyczne im. Leonowicza w Winnicy (1999), a w 2004 uzyskał dyplom ukończenia Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie na kierunku instrumentalnym w klasie waltorni. W 1998 roku zdobył I Nagrodę na Ukraińskim Konkursie Wykonawców (instrumenty dęte blaszane). Współpracował z Capellą Cracoviensis. Pracował w charakterze waltornisty w orkiestrze Teatru Muzycznego w Winnicy (1997-1999), orkiestrze Studium Operowego Akademii Muzycznej w Kijowie (1999-2001), Narodowej Orkiestrze Symfonicznej w Kijowie (2001-2002), Operze Narodowej im. T.Szewczenki w Kijowie (2002-2003), Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach (2003-2004). Od maja 2005 roku jest pierwszym waltornistą w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Marek Kit - ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy (1999r.) w klasie fagotu. W latach 1995-1996 współpracował z francuską orkiestrą Conservatory Cergy - Pontoise, a od roku 1999 pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej na stanowisku pierwszego fagocisty.

Godz. 19.00
Wstęp: 25zł normalny, 20zł ulgowy, 15zł wejściówka, 6zł młodzież
Zapraszamy na relacje online i offline z koncertów OiFP transmitowanych na stronie www.opera.filharmonia.bialystok.pl

1292 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39