Interakcja z widzami i muzyka na żywo. Nowa bajka muzyczna

2016.03.31 12:27
Pinokio - najsłynniejszy pajacyk na świecie, bohater powieści Carla Collodiego, niezliczonych filmów, spektakli i innych dzieł kultury, zawita na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej. Premiera muzycznej bajki 2 kwietnia.
Interakcja z widzami i muzyka na żywo. Nowa bajka muzyczna
Fot: Anna Dycha
Trwają próby do "Pinokia"

Realizacja spektaklu była możliwa dzięki współpracy Opery i Filharmonii Podlaskiej z Białostockim Teatrem Lalek. Całość reżyseruje dyrektor BTL-u - Jacek Malinowski, grają aktorzy Teatru, a towarzyszyć im będą muzycy OiFP.

Skąd pomysł na taką kolaborację?

- Opera to nasz sąsiad i możemy się uzupełniać - odpowiada Jacek Malinowski. - Mam nadzieję, że to pierwszy krok we współpracy i będą dalsze realizacje. Zaczynamy od bajki muzycznej dla dzieci.

Ulubieniec młodszej i starszej publiczności

Historię Pinokia znają i dzieci, i dorośli. Drewnianą lalkę stworzył cieśla Dżepetto, który chciał, by jego samotne życie rozjaśniła obecność syna. A ponieważ marionetkę wystrugał z magicznego drewna, Pinokio niespodziewanie ożył. I choć dobroduszny Dżepetto cieszy się z niezwykłego towarzystwa, synek jest krnąbrny i buńczuczny. Jest jednak tego dobra strona - dzięki temu Pinokio nieustannie przeżywa niesamowite przygody i niezmiennie od wieków już jest ulubieńcem młodszej i starszej publiczności.

Jacek Malinowski sięgnął po historię napisaną przez Carlo Collodiego z kilku względów.

- "Pinokio" sam w sobie zawiera postać lalkową. Jest też zapisem relacji ojciec - syn, a także artysta i jego dzieło - wyjaśnia reżyser.

W spektaklu podziwiać będzie można różne rodzaj lalek. Główny bohater będzie lalką prowadzoną przed aktorem. Pojawią się także pacynki. Aktorzy wystąpią też w maskach. Wprowadzone są również elementy teatru cieni.

Dodatkowo aktorzy wcielają się w kilka postaci. To nawiązanie do commedii dell'arte, czyli komedii ludowej, która pojawiła się w XVI-wiecznych Włoszech. W bajce występują: Łucja Grzeszczyk, Agnieszka Sobolewska, Adam Zieleniecki, Zbigniew Litwińczuk i Piotr Wiktorko.

Muzyka na żywo i scenografia z drewna

W scenografii, którą stworzył współpracujący z BTL-em Michał Wyszkowski, dominuje drewno. Z tego materiału wykonana jest podłoga i wóz, które są głównymi elementami scenografii. Aktorzy do dyspozycji mają jeszcze rekwizyty.

- Drewno kojarzy się z Podlasiem. Szopki, drewniane płoty, stare domy - wylicza mieszkający na co dzień w Supraślu scenograf.

Muzykę skomponował natomiast Krzysztof Dzierma. Podkreśla, że zespół, a dokładnie kwintet smyczkowy (dwoje skrzypiec, altówka, wiolonczela i kontrabas), zagra ją na żywo. Kompozycje są eklektyczne. Dzierma wymienia, że pobrzmiewa tutaj i muzyka z Sycylii, i temat z "Ojca chrzestnego", i serialu "Stawka większa niż życie", a nawet nawiązująca do twórczości Pendereckiego.

Reżyser dodaje, że spektakl osadzony jest na tekście. Autor adaptacji Zbigniew Głowacki czuje słowo.

Bajkę mogą obejrzeć już 5-6-letnie dzieci, przewidziana jest też interakcja z widownią. "Pinokio" będzie grany zarówno na scenie kameralnej Opery, jak i w Białostockim Teatrze Lalek. Premiera w sobotę (2.04) o godz. 12.00. Premiera szkolna odbędzie się 1 kwietnia o godz. 10.00. Kolejne przedstawienia 5, 6, 12, 13, 14, 15, 19, 20 i 26 kwietnia. W maju bajkę można będzie obejrzeć w BTL-u.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

609 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39