Inwestycja w niskoemisyjną komunikację. Na początek 20 nowych autobusów

2017.11.12 17:55
Miasto zamierza kupić 20 nowych autobusów dla pasażerów Białostockiej Komunikacji Miejskiej, a będzie do możliwe dzięki dofinansowaniu z unijnego projektu.
Inwestycja w niskoemisyjną komunikację. Na początek 20 nowych autobusów
Fot: Marcin Jakowiak/UM Białystok

Początek zmiany

W ramach realizacji unijnego projektu "Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej" magistrat zamierza kupić autobusy niskoemisyjne i niskopodłogowe, o silnikach spełniających normy emisji spalin Euro VI. Będzie to 15 pojazdów przegubowych 18-metrowych, 3 – 12-metrowe oraz 2 hybrydowe, też 12-metrowe. W projekcie zarezerwowana jest kwota 32 mln zł na ten cel, jednak ostateczna cena będzie znana po przeprowadzeniu postępowania przetargowego, które miasto właśnie ogłasza.

W najbliższych latach zaplanowano więcej takich zakupów. Zostaną dokonane dzięki czterem projektom dotyczącym transportu miejskiego. Tabor będzie współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dzięki temu na ulice Białegostoku do roku 2021 wyjadą w sumie co najmniej 72 nowe, najnowocześniejsze autobusy. Przybliżony łączny koszt to ok. 110 mln zł.

– Będzie to kolejny etap prowadzonych przez nas od kilku lat inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i umożliwiających rozwój sieci szybkich autobusów – zapowiada zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński – Realizacja planowanych projektów zdecydowanie ułatwi dostęp do centrum i poprawi komunikację na terenie Białegostoku. Zależy nam także na tym, aby naszym mieszkańcom zapewnić odpowiednią jakość życia poprzez zadbanie o czyste powietrze. Niskoemisyjne, nowoczesne autobusy mają na to duży wpływ.

Nowa, dobra moda

Ostatnio samorządy – nie tylko w Polsce – poświęcają sporo miejsca autobusom elektrycznym w dyskusji o nowoczesnych rozwiązaniach komunikacyjnych. Jest to jednak inwestycja wciąż obarczona dużym ryzykiem, zarówno finansowym, jak i technologicznym. Obecnie bowiem na rynku autobusów elektrycznych nie są dostępne rozwiązania, które pozwalałyby wprowadzać taki transport na masową skalę.

– Jako samorząd od lat inwestujący w nowoczesne rozwiązania w komunikacji publicznej, bacznie przyglądamy się rozwojowi autobusów elektrycznych. Jeśli osiągną odpowiednie parametry, będziemy zainteresowani ich zakupem w kolejnych latach – wyjaśnił Adam Poliński.

W ramach projektu , oprócz zakupu autobusów, Białystok otrzymał także dofinansowanie na przebudowę ulic: Sitarskiej, 1000-lecia Państwa Polskiego, Jurowieckiej. Podobnie jest z pozostałymi dwoma projektami, które Miasto złożyło do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia – oprócz nowych autobusów zaplanowano przebudowę wielu ulic, a także zakup biletomatów (24 stacjonarne na przystankach i 255 mobilnych, zamontowanych w autobusach).

Białystok znajduje się obecnie w dziesiątce polskich miast o najmniejszym zatłoczeniu. Stało się tak dzięki kolejnym przebudowom ulic w mieście, poprawie układu komunikacyjnego, uprzywilejowaniu transportu publicznego, rozbudowie sieci dróg rowerowych i uruchomieniu systemu roweru miejskiego BiKeR.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1029 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39