Jagiellonia lepsza od Piasta Gliwice. Zadecydował gol z ostatniej minuty

2018.08.19 17:00, Aktualizacja: 2018.08.19 20:15
W bólach, ale jednak. Jagiellonia Białystok pokonała w meczu 5. kolejki Lotto Ekstraklasy Piasta Gliwice 2:1, dzięki czemu wicemistrzowie Polski utrzymali drugą pozycję w tabeli. Bohaterem spotkania został Arvydas Novikovas.
Fot: Michał Kardasz

Na domowy mecz z Piastem Gliwice Ireneusz Mamrot dokonał kilku roszad w składzie. Od pierwszych minut na plac gry wybiegł m.in. debiutujący w żółto-czerwonych barwach Mile Savković, ale swoją szansę dostał też Patryk Klimala. Zabrakło natomiast Sheridana, Frankowskiego, Kwietnia i Burligi.

Serbski nabytek Jagiellonii bardzo szybko pokazał się białostockim kibicom ze swej najlepszej strony. Savković w 22. minucie wykorzystał bowiem dobre zagranie z prawej strony posłane przez Wójcickiego i celnym uderzeniem z pola karnego dał Dumie Podlasia prowadzenie.

W pierwszej połowie goście z Gliwic byli kompletnie stłamszeni. To gospodarze raz po raz napędzali swoje akcje, to Jagiellończycy także oddawali zdecydowanie więcej strzałów. Jedynym minusem były kontuzje. Już przed przerwą Ireneusz Mamrot musiał dokonać dwóch zmian. Boisko z urazami opuścili Runje oraz Machaj.

W drugiej połowie mecz się natomiast wyrównał. Piast w końcu zaczął stwarzać sobie sytuacje strzeleckie, a Jaga - jakby trochę rozbita wymuszonymi roszadami - straciła swój zapał z początkowych fragmentów rywalizacji.

Mimo to ekipa z Gliwic miała problemy, by zdobyć wyrównującą bramkę, lecz wtedy - dokładnie w 58. minucie - pomocną dłoń wyciągnął gościom Marian Kelemen, który przy dośrodkowaniu z rzutu rożnego zaliczył pusty przelot, dzięki czemu Dziczek wpakował futbolówkę do siatki.

Na tym Piast nie poprzestał. Niedługo później przeciwnicy mogli już prowadzić, ale fantastycznie na linii bramkowej zachował się Klemenz, który w ostatniej chwili wybił futbolówkę zmierzającą do siatki.

W szóstym kwadransie Jagiellonia w końcu wróciła do swojej gry i coraz śmielej zaczęła dążyć do strzelenia kolejnego gola. Ta sztuka Żółto-Czerwonym udała się w ostatniej minucie doliczonego czasu spotkania. Futbolówkę na prawą stronę pola karnego głową zgrał Romanczuk, a tam pięknym strzałem z pierwszej piłki popisał się Novikovas, przez co komplet oczek - rzutem na taśmę - został w stolicy Podlasia.

Jagiellonia po pięciu kolejkach ma na swoim koncie 12 punktów i zajmuje drugie miejsce w tabeli. Podobny dorobek posiada też lider z Poznania, który w niedzielę (19.08) poległ u siebie z Wisłą Kraków aż 2:5.

Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 2:1 (1:0)
Bramki: Mile Savković 22, Arvydas Novikovas 90+4 - Patryk Dziczek 58

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Jakub Wójcicki, Aleksandar Mitrović, Ivan Runje (44' Lukas Klemenz), Guilherme - Taras Romanczuk, Mateusz Machaj (34' Karol Świderski), Martin Pospisil - Mile Savković, Patryk Klimala (62' Roman Bezjak), Arvydas Novikovas

Piast Gliwice: Jakub Szmatuła - Martin Konczkowski, Jakub Czerwiński, Aleksandar Sedlar, Mikkel Kirkeskov - Joel Valencia, Patryk Dziczek, Tom Hateley (89' Patryk Sokołowski) - Mateusz Mak (57' Gerard Badia), Michal Papadopulos (78' Piotr Parzyszek), Aleksander Jagiełło

Zapis relacji live:

II połowa:

90+5. - Koniec meczu! Jagiellonia rzutem na taśmę zgarnia trzy punkty i utrzymuje pozycję wicelidera! Brawo!

90+4. - Głową piłkę na 14. metr zagrał Romanczuk, a tam z pierwszej piłki kropnął Novikovas i Jaga jest na prowadzeniu!

90+4. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! ARVIIIIII!!

90+3. - Zbyt mocne dośrodkowanie Novikovasa. Na drugim słupku nie było akurat żadnego z Jagiellończyków.

90+3. - Dobra szarża Wójcickiego. Efekt? Rzut rożny.

90+2. - Z dystansu Klemenz. Obok bramki.

90+1. - Mecz potrwa jeszcze 4 minuty.

90. - Żółta kartka dla Klemenza.

88. - Ostatnia zmiana w ekipie Waldemara Fornalika. Schodzi Hateley, wchodzi Sokołowski.

85. - Bezjak wyprzedził obrońcę rywali, ale zbyt szybko zdecydował się na strzał i to nie była dobra decyzja.

85. - Groźna kontra Piasta. Jagiełło trafił w boczną siatkę.

83. - Dwie centry Jagiellończyków. Pierwsza trafiła na głowę obrońcy gości, druga w ręce Szmatuły.

82. - Żółta kartka dla Konczkowskiego za faul na Guilherme.

79. - Aj, Novikovas w pole karne do Świderskiego, ten złamał akcję do środka na prawą nogę, ale uderzył obok bramki.

78. - Plac gry opuszcza Papadopulos. W jego miejsce pojawia się Parzyszek.

76. - Novikovas ograł na lewej stronie Konczkowskiego, wrzucił miękką piłkę w pole karne, po czym futbolówka została zagrana na prawo do Savkovicia. Ten ponownie zacentrował, do strzału głową doszedł Pospisil i Czechowi zabrakło naprawdę niewiele, by pokonać Szmatułę.

71. - Ajajajaj! Sedlar popełnił błąd, piłkę przechwycił Romanczuk, ale Taras nie zdołał zagrać do niepilnowanego przed bramką Bezjaka, bo swój kiks zdołał naprawić obrońca Piasta.

69. - Romanczuk wybił piłkę przed pole karne, co jednak nie zakończyło akcji Piasta. Ta skończyła się dopiero wtedy, gdy niedokładnie strzelił Czerwiński.

68. - Goście mają czwarty rzut rożny w przeciągu 120 sekund.

67. - NIecelnie z dystansu huknął Valencia. Ależ Piast przycisnął.

67. - Klemenz wybija piłkę zmierzającą do bramki! Uff...

65. - Utyka Klemenz. Czyżby Jagiellonia musiała kończyć mecz w dziesiątkę? Ireneusz Mamrot nie ma już zmian.

63. - Piast coraz groźniejszy. Teraz Valencia znalazł się na prawej stronie i posłał bardzo dobrą piłkę do wbiegającego w pole karne Papadopulosa. Na szczęście napastnik z Gliwic nie zdążył przeciąć tego zagrania.

63. - Za Klimalę wszedł Bezjak.

62. - Uff... Valencia był bliski pokonania Kelemena. Na szczęście gracz Piasta nie opanował futbolówki na 7. metrze.

58. - GOL. Błąd Kelemena, który zaliczył pusty przelot. Piłkę do siatki wpakował Dziczek.

58. - W drugiej połowie mecz jest już bardziej wyrównany.

57. - Zmiana w drużynie gości. Schodzi Mak, wchodzi Badia.

55. - Novikovas ograł na lewym skrzydle jednego z przeciwników, ale zatrzymał się na kolejnym i kontra została zmarnowana. Po chwili na strzał z dystansu zdecydował się Świderski, lecz to nie miało prawa się udać. Odległość była zbyt duża.

53. - Uderzenie Valencii z 17. metra poszybowało wysoko ponad bramką Mariana Kelemena.

52. - Kapitalne zachowanie Sedlara, który odczytał zamiar Savkovicia i zapobiegł groźnej akcji.

50. - Bardzo dobre, płaskie zagranie Wójcickiego w pole karne i jeszcze lepsza interwencja wślizgiem jednego z graczy gości.

48. - Dośrodkowanie Novikovasa z lewej strony boiska zostało przecięte przez Czerwińskiego.

47. - Czerwiński postanowił uderzyć z dystansu, lecz zrobił to bardzo, ale to bardzo niecelnie.

46. - Druga połowa już się rozpoczęła.

I połowa:

45+5. - Przerwa. Jagiellonia jest zespołem wyraźnie lepszym, ale martwią te dwie kontuzje Machaja i Runje. Wracamy za kilkanaście minut.

45+2. - Teraz na murawie leży Romanczuk... Co za pechowe spotkanie.

45+2. - Ajajajaj! Novikovas uderza minimalnie obok lewego słupka Szmatuły.

45+1. - Na 25. metrze faulowany był Novikovas. Będzie okazja do oddania groźnego strzału.

45+1. - Doliczone zostały 4 minuty.

44. - Na murawę wbiegł Klemenz.

43. - Będzie kolejna zmiana... Kontuzja Runje. Obudził się chyba uraz, z którym Chorwat walczył już od jakiegoś czasu.

40. - Bardzo słaby strzał zza pola oddał Savković.

39. - No, Piast się przebudził. To ekipa z Gliwic od 2-3 minut jest przy piłce i posyła centry w szesnastkę Żółto-Czerwonych.

38. - Dośrodkowanie Jagiełły głową wybija Mitrović.

36. - Ależ szansę miał Patryk Klimala, który wychodził sam na sam ze Szmatułą, ale ponieważ piłka skakała, defensorzy gości zdołali go dogonić.

35. - Pierwszy raz od dawien dawna Piast zawitał w pole karne wicemistrzów Polski. I to dwa razy. Efekt? Dwa dośrodkowania i jeden zablokowany strzał.

33. - Machaj nie jest w stanie kontynuować gry. Jego miejsce zajmie Karol Świderski.

32. - Piast na razie nie istnieje.

30. - Marian Kelemen na raty broni strzał z dystansu oddany przez Valencię.

29. - Ajajajaj, gdyby prostopadłe podanie Machaja było odrobinę lżejsze, Savković mógłby znaleźć się w sytuacji sam na sam ze Szmatułą.

27. - Stałe fragmenty gry na razie nie przynoszą gospodarzom żadnych korzyści.

27. - Z dystansu Machaj. Był rykoszet, dzięki czemu Jagiellonia ma jeszcze rzut rożny.

26. - Żółta kartka dla Machaja za symulowanie.

23. - Uff... Papadopulos źle przyjął piłkę, a miał szansę stanąć oko w oko z Kelemenem.

22. - Indywidualny rajd prawą stroną wykonał Wójcicki, który następnie zagrał płaską piłkę w pole karne. Ta trafiła pod nogi ustawionego na 12. metrze Savkovicia, który nie miał problemów ze skierowaniem futbolówki do siatki.

21. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Mile Savković! Bramka w debiucie!

19. - Ależ błąd Novikovasa! Litwin dostał fantastyczne podanie na prawą stronę pola karnego od Pospisila, który wcześniej przebiegł kilkadziesiąt metrów i minął kilku rywali, ale źle sobie przyjął futbolówkę i defensor Piasta zdążył ze wślizgiem.

18. - Strzał Romanczuka z 14. metra pewnie łapie Szmatuła. Ta próba Jagiellończyka była zdecydowanie zbyt lekka.

17. - Dobra wrzutka Novikovasa, ale Taras Romanczuk nie zdołał dojść do tej piłki.

16. - Tym razem Klimala wywalczył rzut wolny. I to z niezłej strefy.

14. - Druga próba także posłana zbyt nisko...

13. - Pierwszy korner wykonany zbyt nisko, ale Machaj będzie miał szansę do poprawy.

13. - Klimala wywalczył rzut rożny z prawej strony boiska.

10. - A jednak pomocnik Jagi chyba może kontynuować grę.

9. - Na murawie leży Machaj. Może być potrzebna zmiana.

8. - Początek meczu zdecydowanie na korzyść Dumy Podlasia.

6. - Poklepali teraz Jagiellończycy przed polem karnym Piasta. Kilkanaście sekund później strzał oddał Machaj, ale jego próba została zablokowana.

5. - Aj, jeden z defensorów Piasta nie przeciął zagrania do Savkovicia, dzięki czemu ten miał szansę na dobre dośrodkowanie. Niestety centra nie doszła do celu i był z tego tylko rzut rożny, który zresztą chwilę później został zmarnowany.

3. - Akcję Jagi lewą stroną zastopował Czerwiński.

2. - Pierwsze dośrodkowanie gości pewnie chwyta Marian Kelemen.

1. - Grę rozpoczęli gospodarze.

Przed meczem:

17.56 - Zaraz zaczynamy. Jaga zagra w swoich głównych, czyli żółto-czerwonych strojach, natomiast Piast zaprezentuje się na niebiesko.

17.40 - Warto przed zbliżającym się spotkaniem odnotować wyczyn Mariana Kelemena. Bramkarz wicemistrzów Polski zachowuje w lidze czyste konto już od 350 minut. Taką serią w tej chwili nie może się pochwalić nikt inny.

17.28 - Na murawie trwa rozgrzewka obu ekip.

17.24 - Piast Gliwice to jest klub, z którym Jaga lubi i potrafi grać. Na 25 dotychczasowych pojedynków Żółto-Czerwoni wygrali 12. 8 spotkań zakończyło się remisem, zaś 5-krotnie górą byli rywale.

17.17 - Dzisiejszy mecz poprowadzi Daniel Stefański z Bydgoszczy. Na liniach pomagać mu będą Konrad Sapela oraz Dawid Golis, zaś w wozie z systemem VAR zasiądą Paweł Gil i Marcin Borkowski.

W starciach gwizdanych przez Daniela Stefańskiego Jaga odniosła do tej pory 12 triumfów, a także zanotowała 7 porażek. Remis padł 5-krotnie.

17.05 - No to Ireneusz Mamrot zaskoczył. Od pierwszych minut zagra dzisiaj nowy nabytek Jagi - Mile Savković - oraz, co jest zdecydowanie większym zaskoczeniem, Patryk Klimala, który dopiero co przedłużył kontrakt z Dumą Podlasia do 2022 r.

W kadrze na mecz z Piastem brakuje Przemysława Frankowskiego, Łukasza Burligi, Bartosza Kwietnia oraz Cilliana Sheridana. Na ławce jest za to młodziutki Maciej Twarowski.

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Jakub Wójcicki, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme Sitya - Mile Savković, Mateusz Machaj, Taras Romanczuk, Martin Pospisil, Arvydas Novikovas - Patryk Klimala

Rezerwowi: Grzegorz Sandomierski, Lukas Klemenz, Roman Bezjak, Bodvar Bodvarsson, Rafał Grzyb, Karol Świderski, Maciej Twarowski

Piast Gliwice: Jakub Szmatuła - Martin Konczkowski, Aleksandar Sedlar, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov - Tomasz Jodłowiec, Patryk Dziczek - Mateusz Mak, Joel Valencia, Jorge Felix - Michal Papadopulos

Rezerwowi: Frantisek Plach, Tom Hateley, Aleksander Jagiełło, Piotr Parzyszek, Gerard Badia, Uros Korun

17.00 - Witamy serdecznie ze Słonecznej. Już za kilkadziesiąt minut białostocka Jagiellonia spróbuje posłać w niepamięć czwartkowe (16.08) niepowodzenie w europejskich pucharach, a nic nie może wpłynąć lepiej na poprawienie nastrojów w zespole, jak ligowa wygrana, która pozwoli wicemistrzom Polski umocnić się w czubie tabeli. Zadanie nie będzie jednak proste, bo do stolicy Podlasia przybył Piast Gliwice, który ma za sobą najlepszy start w sezon w historii swoich występów w Lotto Ekstraklasie.