Jagiellonia mistrzem sezonu zasadniczego! Mecze z Legią i Lechem odbędą się w Białymstoku

2017.04.22 16:59
Jagiellonia Białystok wyszarpała w Gliwicach zwycięstwo 1:0 i zakończyła sezon zasadniczy Lotto Ekstraklasy na 1. miejscu. 4 mecze w grupie mistrzowskiej zagra więc na własnym terenie, w tym dwa z najgroźniejszymi rywalami, czyli Legią i Lechem.

Starcie Piasta Gliwice z Jagiellonią Białystok przez pierwszych 20 minut było produktem meczopodobnym. Niby był to pojedynek na poziomie Ekstraklasy, ale bardziej przypominał rywalizację na szczeblu okręgowym. Przez ten czas przy piłce utrzymywali się głównie gospodarze, ale – oprócz nabijania statystyk podań – niewiele z tego wynikało.

Gra rozruszała się w 24. minucie, kiedy to strzał z dystansu Masłowskiego o centymetry minął prawy słupek bramki strzeżonej przez Mariana Kelemena. Na odpowiedź Jagi długo nie trzeba było czekać. Już 120 sekund później Chomczenowski przerzucił futbolówkę na lewą stronę do Runje, a ten zgrał ją do Sheridana, który głową pokonał golkipera gospodarzy. Do przerwy Jaga prowadziła więc 1:0.

Druga połowa ponownie rozpoczęła się od serii podań w wykonaniu Piasta. Tym razem taka gra przyniosła efekty, gdyż podopieczni Dariusza Wdowczyka byli pod polem karnym Jagiellonii coraz groźniejsi. Na dogodną okazję do strzelenia gola musieli jednak czekać do 75. minuty, kiedy to Masłowski znalazł się w sytuacji sam na sam z Kelemenem, w której górą okazał się bramkarz z Białegostoku. W końcówce spotkania zrobiło się więcej miejsca, dzięki czemu swoich szans na podwyższenie wyniku próbowali też Jagiellończycy, ale żadna z nich nie zakończyła się golem.

Blisko wyrównania – i to w doliczonym czasie gry – byli natomiast gospodarze. Przed świetną okazją na zdobycie bramki stanął nie kto inny, jak Michał Masłowski, którego uderzenie trafiło w poprzeczkę.

Ostatnie sekundy rywalizacji u kibiców z Białegostoku musiały bardzo mocno podnieść ciśnienie, gdyż w pewnym momencie piłkarze z Gliwic zamknęli gości we własnym polu karnym i zmusili do rozpaczliwej obrony. Obrony skutecznej, gdyż Piast nie zdołał tego dnia pokonać Mariana Kelemena, dzięki czemu – mimo słabego spotkania – Jagiellonia zgarnęła 3 punkty i została najlepszą drużyną sezonu zasadniczego.

W innych najważniejszych spotkaniach dla układu czuba tabeli Lech Poznań pokonał Ruch Chorzów 3:0, a Legia Warszawa wygrała z Cracovią 2:1. Porażkę zanotowała natomiast Lechia Gdańsk, która uległa na wyjeździe Pogoni Szczecin 1:3.

Wszystkie wyniki meczów i aktualną tabelę po podziale na grupę mistrzowską i spadkową można zobaczyć tutaj: Ściąga kibica. Gra Ekstraklasa, I, II i III liga, a także CLJ

Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:1)
Bramka: Cillian Sheridan 26

Piast Gliwice: Jakub Szmatuła - Bartosz Szeliga (40' Marcin Pietrowski), Aleksandar Sedlar, Hebert Silva Santos, Adam Mójta - Radosław Murawski, Martin Bukata - Gerard Badia, Michał Masłowski, Patrik Mraz (56' Michal Papadopulos) - Łukasz Sekulski (66' Maciej Jankowski)

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Zygmunt Gordon, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Marek Wasiluk (82' Łukasz Burliga) - Jacek Góralski, Rafał Grzyb (59' Arvydas Novikovas) - Fiodor Cernych, Taras Romanczuk, Dmytro Chomczenowskyj - Cillian Sheridan

Zapis relacji live:

II połowa:

90+6. - Koniec, koniec, koniec! Jagiellonia mistrzem rundy zasadniczej! Najważniejsze mecze - te z Legią i Lechem - rozegrane zostaną w Białymstoku! Za chwilę podsumowanie spotkania.

90+5. - Runje wybija piłkę na róg.

90+4. - Minimalne pudło Sheridana!

90+2. - Trwa rozpaczliwa obrona Jagiellończyków.

90+1. - Masłowski trafia w poprzeczkę. Jest gorąco...

90. - Tomasz Musiał doliczył do drugiej połowy aż 5 minut...

89. - Ofiarnie strzał gracza gospodarzy blokuje wślizgiem Runje.

88. - Coraz dłużej przy piłce Piast. Jaga ogranicza się jedynie do kontrataków.

87. - Dośrodkowanie Novikovasa trafia na głowę Cernycha, ale Litwin nie zdołał skierować futbolówki do siatki.

82. - Wasiluk przy popełnionym faulu doznał urazu i musi opuścić boisko. Wchodzi za niego Burliga.

81. - Żółty kartonik otrzymuje Wasiluk.

78. - Kapitalna interwencja Kelemena! Bramkarz Jagi ratuje swój zespół przed stratą gola. Perfekcyjnie wybronił sytuację sam na sam z Masłowskim.

76. - Żółta kartka dla Mójty za brzydki faul na Góralskim.

75. - Stuprocentowa okazja Piasta. Na szczęście Pietrowski z 12. metra trafił wprost w golkipera Jagiellonii.

72. - Co też teraz zrobił Romanczuk! Najpierw kapitalnie odebrał piłkę jednemu z graczy Piasta (był to Badia), po chwili ograł Hiszpana na zamach, a następnie posłał idealne podanie do Novikovasa. Niestety nic z tej akcji nie wyszło, gdyż pracę defensywnego pomocnika Jagi zmarnowali koledzy.

71. - Pogoń Szczecin prowadzi z Lechią Gdańsk już 3:1.

70. - Dobre piąstkowanie Kelemena.

70. - Dzisiejszy mecz w Gliwicach nie znajdzie się w księdze z najlepszymi pojedynkami w historii Lotto Ekstraklasy. Bez dwóch zdań.

67. - Ostatnia zmiana w drużynie gospodarzy. Plac gry opuścił Sekulski, w jego miejsce wszedł Jankowski.

66. - Niecelnie - ze stojącej piłki ustawionej na 30. metrze - uderzył Runje.

63. - Zmiana wyniku w Poznaniu i Szczecinie. Lech wygrywa z Ruchem 3:0, natomiast Lechia przegrywa 1:2 z Pogonią.

61. - Piękny przerzut Novikovasa do Chomczenowskiego. Ukrainiec zgrał następnie futbolówkę do Sheridana, ale ten niestety dojść do niej nie zdołał.

60. - Michał Probierz dokonuje roszady. W miejsce Grzyba pojawia się szybki Novikovas.

58. - Uderzenie Sheridana broni Szmatuła.

57. - Przed świetną okazją na podwyższenie wyniku stanął Sheridan. Irlandczyk przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów, jednak zamiast na koniec strzelać, szukał w polu karnym partnera.

56. - Zmiana w ekipie Piasta. Za Mraza wchodzi Papadopulos.

54. - Próba kontry w wykonaniu Żółto-Czerwonych. Zagranie Cernycha do Sheridana jednak niecelne.

53. - Gospodarze zamknęli Jagę we własnej szesnastce...

52. - Groźna szarża Bukaty i świetna interwencja Gutiego.

50. - Padł gol w Krakowie. Niestety dla Legii.

50. - Tak jak na początku spotkania, tak i teraz lepiej prezentuje się Piast.

46. - Oba zespoły wyszły po przerwie bez zmian.

46. - Rozpoczynamy drugą część spotkania. Warto przypomnieć, że jeśli Jaga strzela gola jako pierwsza, to niemal zawsze wygrywa.

I połowa:

45+1. - Koniec pierwszej połowy. Połowy trzeba szczerze przyznać słabej w wykonaniu obu ekip, ale najważniejszy jest wynik, a ten w tej chwili wygląda dla białostockiego zespołu bardzo korzystnie.

Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław 1:1

43. - Cracovia - Legia 1:1. Rzut karny dla Pasów wykorzystał Damian Dąbrowski.

40. - Szeliga nie może kontynuować gry. W jego miejsce pojawia się Pietrowski.

39. - Na boisku mamy przerwę. Urazu doznał Bartosz Szeliga.

36. - Piłki - po dośrodkowaniu Sheridana - nie sięgnął Cernych.

35. - Świetna okazja Piasta. Strzał Masłowskiego przewrotką powędrował na szczęście nad poprzeczką bramki strzeżonej przez Mariana Kelemena.

34. - Chwilowo na placu gry znów spokojniej.

29. - Piękna akcja Cernycha i Romanczuka. Ten drugi próbował jeszcze w polu karnym znaleźć Sheridana, ale na miejscu byli obrońcy gospodarzy. W końcu coś w grze podopiecznych Michała Probierza się ruszyło.

26. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Z rzutu rożnego nic nie wynikło, ale chwilę później było już zdecydowanie lepiej. Chomczenowski przerzucił futbolówkę na lewą stronę do Runje, ten zgrał ją głową do Sheridana, a Irlandczyk - także głową - nie miał problemów z umieszczeniem jej w bramce. 1:0!

25. - Chomczenowski wywalczył rzut rożny.

24. - Ależ blisko gola był Piast. Strzał Masłowskiego z 20. metra o centymetry minął prawy słupek bramki Kelemena.

21. - Sheridan spróbował wrzucić piłkę na głowę Runje, ale gracza z Podlasia uprzedził Hebert.

20. - Podobno nawet najstarsi górale nie pamiętają tak nudnego początku spotkania na polskich boiskach. Emocje jak na grzybobraniu. Naprawdę.

18. - Gol dla Lechii i gol dla... Legii. W tym momencie to klub z Warszawy jest liderem Lotto Ekstraklasy.

17. - Chomczenowski do Sheridana, ale Irlandczyk nie opanował piłki i od bramki rozpoczynają gospodarze.

14. - Dobre wieści nadchodzą ze Szczecina. Pogoń prowadzi z Lechią.

13. - Niedokładna wrzutka Wasiluka.

12. - Jest pierwszy strzał. Badia uderzył z dystansu, ale zrobił to bardzo niemrawo.

10. - 10 minut gry za nami, a Jagiellonia wciąż nie potrafi przejąć inicjatywy. Piast lepiej operuje futbolówką, ale także ma problemy z podejściem pod pole karne.

8. - Niestety prowadzi także Lech, czyli bezpośredni rywal Jagiellończyków w walce o mistrzowski tytuł.

6. - W Gliwicach na razie bez emocji. Tych nie brakuje natomiast w Lubinie, gdzie Śląsk prowadzi już z Zagłębiem 1:0.

5. - Spokojny początek spotkania. Przy piłce utrzymuje się głównie Piast, jednak robi to na własnej połowie.

1. - Od środka ruszyli gospodarze.

Przed meczem:

17.55 - Koniec gdybania, koniec analiz. Piłkarze są już w tunelu prowadzącym na murawę i za chwilę liczyć się będzie tylko skupienie i walka. Obyśmy po ostatnim gwizdku byli w dobrych humorach.

17.47 - Dzisiejszy mecz poprowadzi Tomasz Musiał z Krakowa. Arbiter ten został również wyznaczony przez PZPN do sędziowania zbliżającego się finału Pucharu Polski pomiędzy Lechem a Arką.

Wspomniany rozjemca gwizdał już w tym sezonie 2 spotkania Jagiellonii (1:2 z Wisłą Płock i 4:1 ze Śląskiem Wrocław). Ogólny bilans białostockiej drużyny, gdy na boisku biega Tomasz Musiał, to 6 zwycięstw, 2 remisy i 8 porażek.

17.40 - Tradycyjnie pora na kilka ciekawostek:
- Jaga strzeliła w 2017 r. 19 goli – to najwięcej w całej lidze,
- zespół z Białegostoku w 3 z 4 ostatnich wyjazdowych meczów wracał z bagażem 3 straconych bramek,
- Piast wiosną wygrał u siebie tylko raz. Na dodatek jest drużyną, która fatalnie prezentuje się w drugich połowach (aż 33 stracone gole po przerwie).

I jeszcze jedno. Najważniejszy cel na ten mecz? Strzelić gola zanim zrobi to rywal. Żółto-Czerwoni zwyciężyli bowiem aż 17 z 18 starć, w których jako pierwsi wyszli na prowadzenie.

17.30 - Historia pojedynków pomiędzy Jagą a Piastunkami jest korzystna dla klubu z Podlasia. Żółto-Czerwoni mierzyli się bowiem z dzisiejszym rywalem już 22 razy, z czego 10 meczów zakończyło się triumfem Jagiellonii, a 4 zwycięstwem Piasta. 8-krotnie rywalizacja nie została rozstrzygnięta.

17.20 - Jagiellonia w tym sezonie znajdowała się na szczycie tabeli Lotto Ekstraklasy przez 15 kolejek. Legia natomiast nie przewodziła stawce ani przez chwilę. Niech to się na sam koniec już nie zmienia.

17.15 - Równolegle do meczu Piasta Gliwice z Jagiellonią rozgrywanych będzie także 7 innych spotkań.