Jagiellonia pokonała Wisłę i utrzymała fotel lidera!

2017.05.13 14:31
Jagiellonia Białystok wygrała z Wisłą Kraków 2:0, co oznacza, że podlaski klub po 33 kolejkach nadal znajdować się będzie na czele ligi. W sobotnie (13.05) popołudnie gole dla Żółto-Czerwonych zdobywali Cillian Sheridan i Dmytro Chomczenowski.

Biała Gwiazda miała być rywalem trudnym, z którym – aby zdobyć komplet punktów – trzeba zagrać na 100% swoich możliwości, a okazała się przeciwnikiem słabym, by nie powiedzieć żadnym. Duża w tym jednak zasługa Jagiellonii, która od początku starcia z krakowską ekipą grała mądrze i nie pozwalała Wiślakom na zbyt wiele.

Bardzo dobra w wykonaniu Żółto-Czerwonych była zwłaszcza pierwsza część gry, w której to trzy świetne okazje na zdobycie gola miał Cillian Sheridan. Irlandczyk wykorzystał tylko jedną z nich – kto wie czy nie najtrudniejszą – kiedy to w 27. minucie otrzymał futbolówkę na 15. metrze i strzałem w lewy róg bramki pokonał Łukasza Załuskę. Nie można przy tym trafieniu pominąć świetnej asysty Fedora Cernycha, który to najpierw wykonał niezły rajd lewą stroną boiska, następnie kapitalnym zwodem minął rywala i wyłożył idealną piłkę do rosłego napastnika Jagiellonii.

W drugiej połowie gospodarze mieli już mniej wybornych okazji strzeleckich, ale nadal przeważali. Byli od Wiślaków lepsi w każdym aspekcie gry, co zostało im wynagrodzone w doliczonym czasie spotkania. Wtedy to świetną kontrę na gola zamienił Chomczenowski, który dopiero kilka minut wcześniej pojawił się na murawie. O dominacji podopiecznych Michała Probierza najlepiej świadczy fakt, iż przeciwnicy przez cały mecz nie oddali ani jednego celnego strzału na bramkę Mariana Kelemena.

Żółto-Czerwoni mogą zatem spokojnie usiąść jutro przed telewizorami i oglądać poczynania Lechii, Lecha i Legii, licząc przy tym, że któraś z wymienionych drużyn straci ligowe punkty.

Jedyną złą informacją po starciu z Białą Gwiazdą jest kartka otrzymana przez Jacka Góralskiego, która eliminuje defensywnego pomocnika z pojedynku w Gdańsku, który odbędzie się już w najbliższą środę (17.05).

Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 2:0 (1:0)
Bramki: Cillian Sheridan 27, Dmytro Chomczenowki 90+1

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Zygmunt Gordon, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik, Taras Romanczuk, Jacek Góralski, Arvydas Novikovas (65' Przemysław Frankowski), Konstantin Vassiljev (90+1' Karol Świderski), Fedor Cernych (87' Dmytro Chomczenowski), Cillian Sheridan

Wisła Kraków: Łukasz Załuska - Tomasz Cywka, Ivan Gonzalez, Alan Uryga, Matija Spicić, Krzysztof Mączyński, Pol Llonch (76' Ever Valencia), Semir Stilić (58' Jakub Bartosz), Petar Brlek, Patryk Małecki, Paweł Brożek (63' Zdenek Ondrasek)

Zapis relacji live:

II połowa:

90+4. - Koniec! Jagiellonia wygrywa z Wisłą 2:0 i pozostaje liderem Lotto Ekstraklasy! Brawo drużyna!

90+2. - Za Vassiljeva wchodzi Świderski.

90+1. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Tak, tak, tak! Już nic nie odbierze Jadze 3 punktów. Kontrę na gola zamienia Chomczenowski! Asystę zanotował Frankowski.

90. - Mecz potrwa aż 4 minuty dłużej...

88. - Jarosław Przybył jest konsekwentny. Znów zagwizdał przewinienie Romanczuka, gdy ten czysto odebrał piłkę i sam był faulowany...

87. - Na placu gry - za Cernycha - pojawia się Chomczenowski.

85. - Jaga przeważa, operują piłką, gra mądrze, ale wciąż jest tylko 1:0. Jedna akcja gości i może być nieciekawie.

81. - Drugi raz arbiter gwiżdże faul Romanczuka, którego nie było. Za każdym razem Jagiellończycy mieli szansę na niezłą kontrę.

80. - Piłkę po dośrodkowaniu Tomasika z rzutu wolnego wybijają obrońcy Wisły.

79. - Jarosław Przybył upomina przy linii bocznej Michała Probierza.

78. - Wisła atakuje coraz odważniej.

76. - Ostatnia zmiana w ekipie gości. Schodzi Llonch, wchodzi Valencia.

75. - W polu karnym Wisły pada Gordon. Gwizdek sędziego milczy. Chyba słusznie.

73. - Niecelnie z ostrego konta strzelał Małecki.

73. - Dzisiejszy mecz ogląda z trybun 15 117 widzów.

71. - Dobrze we własnym polu karnym zblokował rywala Guti.

69. - Silne uderzenie Vassiljeva z 25. metra broni Załuska.

67. - Ależ się działo! Najpierw okazję na gola miała Jagiellonia, ale wrzutka Tomasika spod linii końcowej boiska została zablokowana, a po chwili odpowiedziała Wisła. Na szczęście w wymarzonej sytuacji pomylił się Brlek.

65. - Roszady dokonuje także Michał Probierz. Frankowski zmienił bowiem Novikovasa.

64. - Gospodarze blisko drugiego gola. Vassiljev posłał świetne dośrodkowanie w pole karne, a tam - oddając uderzenie głową - minimalnie chybił Runje.

63. - Kolejna zmiana w drużynie z Krakowa. Za Brożka pojawia się Ondrasek.

62. - Wisła wciąż bez niezłej sytuacji bramkowej. Wszystkie akcje Białej Gwiazdy kończą się na dośrodkowaniach, z którymi radzą sobie defensorzy Jagi.

60. - Strzał z dystansu Vassiljeva minął o 2-3 metry bramkę rywali.

59. - Zmiana w ekipie gości. Schodzi Stilić, wchodzi Bartosz.

57. - Bomba z dystansu Novikovasa powędrowała wysoko ponad bramką Załuski.

56. - Ładne zgranie futbolówki przez "Cesarza Estonii". Dopadł do niej Cernych, zrobił obrót i... skiksował.

55. - Dośrodkowanie Małeckiego wybija głową Ivan Runje.

54. - Piękna akcja Jagi. Futbolówkę - z klepki - rozegrali Vassiljev, Cernych i Sheridan, zyskując przy tym kilkadziesiąt metrów placu gry. Niestety po przedostaniu się w pole karne zabrakło dokładności.

53. - Faulowany Vassiljev. Żółta kartka dla Semira Stilicia.

52. - Kolejną wrzutkę - tym razem Tomasika - wyłapuje golkiper gości.

50. - Dośrodkowanie Vassiljeva, zgranie piłki głową przez Romanczuka i futbolówka pada łupem Łukasza Załuski.

49. - Od początku drugiej połowy oglądamy dużo walki w środku pola.

46. - Umknęło nam w pierwszej połowie jedno ważne wydarzenie. Otóż w 29. minucie żółtym kartonikiem ukarany został Jacek Góralski, co oznacza, że defensywny pomocnik Jagi nie zagra w Gdańsku przeciwko Lechii.

46. - Zabrzmiał gwizdek sędziego Przybyła. Wznawiamy grę. Oba zespoły wyszły z szatni bez zmian.

I połowa:

45+1. - Wisła zakończyła pierwszą część gry niecelnym dośrodkowaniem Małeckiego. Za nami niezłe 45 minut w wykonaniu Jagiellonii. Oby po przerwie gra Żółto-Czerwonych była równie dobra. Wracamy za kwadrans.

45. - Sędzia doliczył do pierwszej połowy 1 minutę.

42. - Zakotłowało się pod bramką Mariana Kelemena i strzał - po dużym zamieszaniu - oddał Llonch. Na szczęście Hiszpan bardzo źle przymierzył.

40. - Kolejna szarża gospodarzy. Irlandzki napastnik świetnie podał piłkę do Cernycha, Litwin całkiem nieźle ją przyjął, ale już przy uderzeniu zabrakło mu dokładności.

37. - FAN-TA-STY-CZNY rajd Grodona. Szkot przebiegł z futbolówką dobrych kilkadziesiąt metrów, a następnie zagrał wymierzoną piłkę do Sheridana. Ten jednak fatalnie spudłował.

34. - Biała Gwiazda - choć chwilowo naciera na bramkę Kelemena - nie ma na razie pomysłu na sforsowanie dobrze funkcjonującej defensywy Jagiellonii.

30. - Wisła jest podrażniona stratą gola. Goście próbują szybko wyrównać.

27. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Ależ świetny rajd Cernycha. Litwin zwieńczył go kapitalnym zwodem i dograniem piłki na 15. metr do Sheridana. Temu nie pozostało nic innego, jak umieścić piłkę w siatce. 1:0!

26. - Sheridan zauważył wysuniętego Łukasza Załuskę i spróbował uderzenia z... 50. metra. Do szczęścia zabrakło mu niewiele. Brawo za decyzję.

25. - Wisła po raz pierwszy od dobrych kilku minut zawitała pod pole karne Kelemena, ale świetna postawa defensorów Jagi nie pozwoliła na przeprowadzenie groźnej akcji.

22. - Sprytnie rzut wolny z 40. metra rozegrał Vassiljev, lecz Novikovas - który dopadł do piłki przy linii końcowej boiska - dał się ograć przeciwnikom.

19. - Dłużej przy futbolówce utrzymują się Wiślacy (60% do 40%), ale to Jagiellończycy są groźniejsi w swoich atakach.

18. - Wrzutka Vassiljeva na dalszy słupek nie przyniosła żadnych korzyści.

18. - Spicić faulował Novikovasa. Gospodarze mają rzut wolny na wysokości pola karnego rywali.

15. - Kwadrans gry za nami. Lekką przewagę ma Jagiellonia.

11. - Nic z wrzutki Semira Stilicia nie wynikło, ale już po chwili doskonałą okazję na otwarcie wyniku miał Sheridan. Cernych dograł do Irlandczyka idealną piłkę, ale ten - będąc na 7. metrze - skiksował. Wciąż 0:0.

10. - Wisła będzie miała rzut rożny. To już drugi taki stały fragment gry rywali w ciągu 60 sekund.

9. - Ładne prostopadłe zagranie Vassiljeva do Cernycha. Zabrakło centymetrów, aby Litwin doszedł do tej piłki i stanął oko w oko z bramkarzem gości.

8. - Chwilowo na placu gry dużo walki w środku pola.

4. - Niebezpieczna strata Gutiego. Na szczęście błąd Brazylijczyka szybko naprawił Runje.

2. - Aj! Nieźle do główki skoczył Romanczuk, ale źle podszedł pod piłkę i chybił.

1. - Zablokowana wrzutka Novikovasa. Będzie rzut rożny dla Jagiellonii.

1. - Gramy! Przy piłce Jaga. Przed rozpoczęciem meczu nagrodę dla najlepszego piłkarza kwietnia odebrał Cillian Sheridan.

Przed meczem:

15.26 - Piłkarze są już w tunelu prowadzącym na murawę białostockiego obiektu, natomiast kibice skandują głośne "Jaga, Jaga, Jaga, Jagiellonia!". Za chwilę początek spotkania.

15.19 - Jagiellończycy muszą uważać na rywali zwłaszcza w pierwszym kwadransie gry. Właśnie na początku spotkań Wisła zdobyła w trwających rozgrywkach aż 9 goli. Dla porównania Jagiellończycy w tym samym czasie trafili do siatki przeciwników 4 razy.

15.07 - Wiślacy przystąpią do potyczki z Jagą bez dwóch kluczowych obrońców - Arkadiusza Głowackiego i Macieja Sadloka. Trzeba to koniecznie wykorzystać. Liczymy dziś przede wszystkim na Cilliana Sheridana, który - odkąd zawitał do stolicy Podlasia - miał udział przy 50% goli Jagiellonii.

15.00 - Bilans wszystkich dotychczasowych spotkań pomiędzy Jagiellonią a Wisłą to 9 zwycięstw klubu z Podlasia, 8 remisów i aż 21 triumfów Białej Gwiazdy. Trzeba jednak pamiętać, że kiedyś ekipa z Krakowa była przez wiele sezonów najlepszą drużyną w kraju. Teraz tak już nie jest.

14.50 - Oto solidna dawka pozytywnych informacji, które na pewno umilą oczekiwanie na pierwszy gwizdek arbitra:
- Jagiellonia jest niepokonana od 9 spotkań (6 zwycięstw i 3 remisy),
- Żółto-Czerwoni od 3 meczów nie stracili gola przed własną publicznością,
- Jaga w tym sezonie aż 15 razy prowadziła do przerwy. To najlepszy wynik w całej lidze.

14.42 - Dzisiejszy mecz poprowadzi Jarosław Przybył z Kluczborka. Arbiter ten sędziował w tym sezonie 2 spotkania Jagiellonii, w których Żółto-Czerwoni zdobyli komplet punktów (4:0 ze Śląskiem Wrocław i 1:0 z Bruk-Betem).

14.34 – Michał Probierz po raz kolejny zagrał wszystkim na nosie. Ivan Runje miał pauzować nawet przez 3 tygodnie (sam piłkarz również potwierdzał, że czeka go przerwa), a tu proszę - Chorwat jest w pierwszym składzie na Wisłę!

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Ziggy Gordon, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik - Taras Romanczuk, Jacek Góralski - Arvydas Novikovas, Konstantin Vassiljev, Fedor Cernych - Cillian Sheridan

Rezerwowi: Damian Węglarz, Dawid Szymonowicz, Damian Szymański, Rafał Grzyb, Przemysław Frankowski, Karol Świderski, Dmytro Chomczenowski

Wisła Kraków: Łukasz Załuska - Tomasz Cywka, Ivan Gonzalez, Alan Uryga, Matija Spicić - Pol Llonch, Krzysztof Mączyński - Semir Stilić, Petar Brlek, Patryk Małecki - Paweł Brożek

Rezerwowi: Michał Miśkiewicz, Jakub Bartkowski, Rafał Boguski, Ever Valencia, Zdenek Ondrasek, Jakub Bartosz, Kacper Laskoś

14.30 – Witamy z białostockiego stadionu miejskiego, gdzie już za godzinę piłkarze Jagiellonii i Wisły stoczą bój o kolejne ligowe punkty. Dzisiejszy mecz ma obserwować z trybun ponad 14 tys. widzów chcących jednego – zwycięstwa i utrzymania przez podlaski zespół fotelu lidera. Czy to się uda? Odpowiedź na to pytanie poznamy za około 180 minut. Ścisk w czubie tabeli jest jednak tak duży, że tylko 3 punkty pozwolą Żółto-Czerwonym w dalszym ciągu spoglądać na wszystkich rywali z góry.