Jagiellonia w końcu się przełamała. Dziwny mecz przy Słonecznej

2019.04.06 14:30, Aktualizacja: 2019.04.06 18:11
Żółto-Czerwoni w sobotnie (6.04) popołudnie pokonali 2:1 Zagłębie Sosnowiec, dzięki czemu paskudna seria wicemistrzów Polski - w postaci 6 ligowych spotkań bez zwycięstwa - nareszcie dobiegła końca.

Jagiellonia Białystok ma wymarzone 3 punkty, które pozwalają zbliżyć się podlaskiemu zespołowi do gry po podziale tabeli w grupie mistrzowskiej. Niestety w dalszym ciągu trudno chwalić podopiecznych Ireneusza Mamrota za styl. Zagłębie przy Słonecznej wcale przegrać bowiem nie musiało.

Domowy pojedynek z ostatnią drużyną ligowej stawki nie zaczął się dla wicemistrzów Polski najlepiej. To goście prezentowali się okazalej i to oni jako pierwsi umieścili futbolówkę w siatce. Radość Zagłębia ze strzelonego gola nie trwała jednak długo, bo sędzia Dobrynin - po weryfikacji VAR - trafienia nie uznał, ponieważ po centrze Pawłowskiego na minimalnym spalonym był zawodnik wykończający akcję, czyli Cichocki.

W kolejnych minutach nadal grę prowadzili podopieczni Ivanauskasa, ale seria rzutów wolnych nie przyniosła przyjezdnym żadnej korzyści. Przebieg spotkania uległ zmianie w 17. minucie, kiedy to w polu karnym powalony został Taras Romanczuk. Arbiter zarządził więc jedenastkę, którą bardzo pewnie wykorzystał Jesus Imaz.

Od tej pory starcie się wyrównało, a dzięki kunsztowi Arvydasa Novikovasa Żółto-Czerwoni prowadzenie jeszcze podwyższyli. Litwin zwiódł bowiem dwóch rywali, zagrał piłkę w pole karne zewnętrzną częścią lewej stopy, a tam wszystko - dokładnym strzałem głową - sfinalizował Klimala. Pierwsza połowa, która została przedłużona aż o 9 minut, więcej trafień już nie przyniosła.

Co działo się po przerwie? Zagłębie nie atakowało tak często, a gdy już piłkarze z Sosnowca decydowali się na jakieś ofensywne zapędy, gracze Ireneusza Mamrota szybko odpowiadali przeciwnikom kontrami. Ponieważ goście nie mieli pomysłu na sforsowanie defensywy gospodarzy, wydawało się, że mecz skończy się spokojnym wynikiem 2:0. Tak się jednak nie stało, bo w 77. minucie zamieszanie w szesnastce Dumy Podlasia - po którym strzał Olafa Nowaka ręką zablokował Taras Romanczuk - przyniosło Zagłębiu rzut karny.

Podyktowaną jedenastkę na gola zamienił Szymon Pawłowski, jednak jeden z jego kolegów zbyt szybko wbiegł w obręb pola karnego, przez co strzał z "wapna" musiał zostać wykonany ponownie. Powtórkę Pawłowskiego obronił Kelemen, ale na tym cała afera z karnymi się nie zakończyła, bo sędzia spojrzał na "monitorek" i uznał, że przy interwencji golkiper Jagi był zbyt daleko linii bramkowej, w efekcie czego futbolówka została ustawiona na 11. metrze jeszcze raz. Tym razem uderzenie oddał Sanogo, który się nie pomylił.

Ostatnie fragmenty pojedynku były więc dosyć nerwowe, lecz ostatecznie Zagłębie nie zdołało już wyrównać. Żółto-Czerwoni zgarnęli zatem 3 punkty, który być może za tydzień zapewnią białostoczanom byt w grupie mistrzowskiej.

Jagiellonia Białystok - Zagłębie Sosnowiec 2:1 (2:0)
Bramki: Jesus Imaz 19k, Patryk Klimala 34 - Vamara Sanogo 81k

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Zoran Arsenić, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme Sitya - Taras Romanczuk, Martin Adamec - Martin Kostal (81' Bodvar Bodvarsson), Jesus Imaz (90' Marko Poletanović), Arvydas Novikovas - Patryk Klimala (69' Jakub Wójcicki)

Zagłębie Sosnowiec: Lukas Hrosso - Georgios Mygas, Martin Toth, Mateusz Cichocki, Patrik Mraz - Tomasz Nawotka (46' Tomasz Nowak), Michael Heinloth - Szymon Pawłowski, Zarko Udovicić, Giorgi Gabedava (42' Olaf Nowak) - Vamara Sanogo

Zapis relacji live:

II połowa:

90+7. - Dośrodkowanie Udovicicia łapie Kelemen, a sędzia kończy spotkanie. Nie był to jakiś świetny mecz w wykonaniu Jagiellonii, ale najważniejsze są 3 punkty.

90+6. - Goście mają rzut wolny. To dla nich ostatnia szansa na bramkę.

90+4. - Novikovas chciał ukraść kilka sekund, ale wybiegł poza boisko. Grę od bramki rozpocznie Hrosso.

90+2. - A teraz na ofsajdzie był Novikovas.

90+1. - Spalony Sanogo.

90+1. - Mecz potrwa jeszcze 6 minut.

90. - Imaza zastąpił Poletanović.

90. - Bramkarz Zagłębia otrzymuje żółtą kartkę.

88. - Piłkę z rąk wypuszcza Kelemen. Na szczęście bez konsekwencji.

87. - Ajajajajaj! Dobrą centrą popisał się Guilherme. Niestety Romanczuk - uderzając z 12. metra wewnętrzną częścią stopy - minimalnie się pomylił.

86. - Uderzenie Tomasza Nowaka z dystansu powędrowało ponad bramką.

85. - Niebezpieczeństwo zażegnane.

84. - Goście mają korner.

82. - Kostala zmienia Bodvarsson.

82. - Sanogo trafia do siatki. 2:1. Będą jeszcze emocje...

81. - Żółta kartka dla Kelemena i kolejny karny. Parodia!

81. - W ruch poszedł VAR...

80. - Szok. Czyżby jeszcze jedna powtórka? Bo z bramki za daleko wyszedł Kelemen?

79. - Kelemen broni powtórkę Pawłowskiego!! Dobitkę Sanogo także!

79. - Pawłowski trafia do siatki, ale jedenastka będzie powtórzona, bo jeden z graczy Zagłębia zbyt szybko wbiegł w szesnastkę.

77. - Rzut karny dla Zagłębia. Romanczuk zablokował uderzenie Olafa Nowaka ręką. Sędzia pokazuje kapitanowi Jagi "żółtko".

74. - Adamec posłał piłkę na głowę Runje, jednak strzał Chorwata powędrował zbyt wysoko.

74. - Centra Wójcickiego, rykoszet od Mraza i jest korner.

72. - Gra została wznowiona.

70. - Mamy przerwę, bo na murawie leży Sanogo.

69. - Plac gry opuszcza Patryk Klimala. Za niego pojawia się Jakub Wójcicki.

67. - Klimala miał szansę minąć golkipera gości i skierować piłkę do pustej bramki, lecz napastnik Jagi wypuścił sobie futbolówkę zbyt daleko i ta opuściła boisko.

66. - Strzał Imaza bez trudu łapie Hrosso.

66. - "Żółtko" - za faul popełniony na Romanczuku - złapał Olaf Nowak.

65. - Tempo meczu w ostatnich minutach wyraźnie spadło.

60. - Dośrodkowanie Adamca pada łupem bramkarza Zagłębia.

59. - Kontra gospodarzy przynosi rzut rożny.

58. - Na strzał z 25. metra zdecydował się Adamec. Pomocnik Jagi niestety chybił dosyć wyraźnie.

55. - Główka Mygasa. Obok bramki.

55. - Pominęliśmy jedną istotną rzecz. W 52. minucie po żółtym kartoniku otrzymali Guilherme i Mygas.

53. - Ajajajaj! Do piłki podszedł Adamec, który uderzył naprawdę nieźle, jednak skuteczną interwencją popisał się Hrosso. Do dobitki doszedł jeszcze wprawdzie Imaz, ale po jego kopnięciu futbolówka powędrowała wysoko w trybuny.

51. - Ze stałego fragmentu gry dla Zagłębie zrodziła się kontra Jagiellonii. Żółto-Czerwoni mają rzut wolny, bo Kostala sfaulował Toth, za co zawodnik gości otrzymał żółty kartonik.

50. - Z ostrego kąta uderzał Nowak. Kelemen wybił futbolówkę na korner.

48. - Dobra centra z rzutu rożnego. Niestety skutecznym piąstkowaniem popisał się Hrosso.

47. - Guilherme wywalczył rzut rożny.

46. - Druga połowa już się rozpoczęła. W przerwie w drużynie z Sosnowca doszło do kolejnej zmiany. Nawotkę zastąpił Tomasz Nowak.

I połowa:

45+9. - Bardzo niecelnie z dystansu uderza Nawotka, a po chwili sędzia kończy pierwszą połowę. Jaga starcie z Zagłębiem rozpoczęła bardzo źle, ale później Żółto-Czerwoni wrócili do gry i - co najważniejsze - białostoczanie prowadzą 2:0.

45+8. - Była szansa na niezłą kontrę, ale Novikovas przy próbie zwodu potknął się, w efekcie czego piłkę mają rywale.

45+5. - Guilherme ścigał się z Sanogo. Brazylijczyk był szybszy. Całe szczęście, bo rywal mógł wyjść sam na sam z Kelemenem.

45+4. - Sędzia wyrzuca Ivanauskasa na trybuny. Zagłębie gra więc bez trenera.

45+1. - Sędzia do pierwszej połowy doliczył - uwaga - 9 minut.

45. - Żółta kartka dla Mitrovicia za faul w środkowej strefie boiska. To oznacza, że Nemanja nie zagra z Lechem Poznań.

42. - Wymuszona zmiana w ekipie gości. Boisko opuścił Giorgi Gabedawa, a wszedł na nie Olaf Nowak.

41. - Aj, była szansa na 3:0. Kostal niestety zamiast uderzać, zdecydował się zagrać futbolówkę do kolegów na środek pola karnego. To był zły ruch.

40. - Dobra interwencja Mitrovicia na 25. metrze od własnej bramki. Słoweniec zatrzymał akcję Zagłębia, która zapowiadała się naprawdę nieźle.

37. - Ufff... Gol zostaje uznany. Chodziło tu o rękę Imaza we wstępnej fazie akcji. Ta faktycznie była, ale nabita z bliskiej odległości.

35. - W ruch idzie VAR. Czyżby bramka anulowana?

34. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Ależ to zrobił Novikovas! Litwin zwiódł dwóch rywali, zagrał piłkę w pole karne zewnętrzną częścią lewej stopy, a tam wszystko - dokładnym strzałem głową - sfinalizował Klimala. To pierwszy gol Patryka w Lotto Ekstraklasie!

33. - Bardzo niecelnie z dystansu uderzył Udovicić.

32. - Ufff... Groźną kontrę gości w ostatniej chwili zastopował Imaz.

30. - Adamec dośrodkowanie wyraźnie przeciągnął. Grę od bramki rozpocznie Hrosso.

29. - Ładna, składna akcja Jagiellonii, jednak uderzenie Guilherme z 14. metra zostało zablokowane. Jest jeszcze korner.

26. - Była szansa na kontrę, ale Adamec zagrał do Klimali bardzo niedokładnie i piłka jest w posiadaniu Zagłębia.

22. - Rozwścieczony Pawłowski za swe gesty wobec sędziego powinien dostać drugą żółtą kartkę! Dziwne, że arbiter na taki ruch się nie zdecydował.

22. - Żółta kartka dla Pawłowskiego za faul wślizgiem.

19. - GOOOOOOOOOOOOOOOOL! Jedenastkę wykorzystuje Jesus Imaz i jest 1:0 dla Dumy Podlasia! Uff!

17. - Rzut karny dla Jagiellonii! A wydawało się, że rzut wolny wykonywany przez Guilherme został zmarnowany, bo piłka padła łupem golkipera gości. Faulowany w szesnastce był jednak Romanczuk!

15. - Pisaliśmy przed meczem, że Jaga jest najrzadziej faulującym zespołem w lidze? No to zaraz może się to zmienić, bo w pierwszym kwadransie Żółto-Czerwoni popełnili już przynajmniej 5-6 przewinień.

13. - Po centrze Udovicicia z rzutu rożnego zakotłowało się w szesnastce Jagi. Wciąż jest jednak 0:0.

12. - Podopieczni Ivanauskasa cały czas w natarciu...

10. - Korner nie przyniósł przyjezdnym okazji strzeleckiej, ale po chwili ekipa z Sosnowca miała jeszcze rzut wolny. Na szczęście i po nim nie było wielkiego zagrożenia.

9. - Interwencja Romanczuka i Zagłębie ma rzut rożny.

8. - Na płaski strzał z rzutu wolnego - pod murem - zdecydował się Pawłowski. Dobrze broni Kelemen.

7. - Faul Runje tuż przy linii pola karnego i goście mają rzut wolny. Może być niebezpiecznie.

4. - Uff... Wielkie szczęście Jagiellonii. Minimalny spalony i bramki nie ma!

3. - Trwa sprawdzanie gola za pomocą systemu VAR.

2. - GOL. Dośrodkowanie z rzutu wolnego, do uderzenia doszedł Cichocki i mamy 0:1... Jakiś koszmar.

1. - Gramy. Przy piłce goście.

Przed meczem:

15.27 - Piłkarze już na murawie. Za chwilę zaczynamy.

15.08 - Garstka ciekawostek:
- Jagiellonia to zespół, który fauluje w lidze najrzadziej, natomiast Zagłębie Sosnowiec chwyta się przewinień prawie najcześciej. Brutalniej gra jedynie Korona Kielce,
- jeżeli mamy wskazywać czas, kiedy trzeba spodziewać się goli, to będzie to zdecydowanie pierwszy kwadrans drugiej połowy. I jedni i drudzy w sezonie 2018/2019 między 46. a 60. minutą zdobyli już po 11 goli.

14.58 - Na murawie białostockiego stadionu trwa rozgrzewka obu ekip. Pogoda do gry w piłkę jest wymarzona. Słońce i temperatura w okolicach 16°C.

14.52 - Dzisiejsze spotkanie pomiędzy Jagiellonią Białystok a Zagłębiem Sosnowiec poprowadzi Zbigniew Dobrynin z Łodzi. Arbiter ten w swej dotychczasowej karierze nie miał jeszcze okazji sędziować meczu Dumy Podlasia.

14.45 - Żółto-Czerwoni do tej pory mierzyli się z Zagłębiem Sosnowiec 18 razy. 8 gier zakończyło się triumfem białostoczan, natomiast 6-krotnie górą okazywała się ekipa z Sosnowca. Padły też 4 remisy. Bilans bramkowy? 28:23 dla Jagiellonii.

Warto przypomnieć, że zwycięskie batalie z Zagłębiem dwukrotnie zapewniały Jadze awans do Ekstraklasy (dawniej I ligi). Mowa tu po pojedynkach z 6 czerwca 1987 r. oraz 3 czerwca 2007 r.

14.34 - Znamy już wyjściowe składy. Ireneusz Mamrot nieco zaskoczył, bo wobec absencji Kwietnia i Pospisila szansę gry w środku pola od pierwszych minut otrzyma nie Poletanović, a Adamec. Na prawej obronie zobaczymy Arsenicia, natomiast na lewej stronie pomocy Kostala. Reszta bez niespodzianek.

Warto też odnotować, że jedno z miejsc na ławce rezerwowych zajmie młodziutki Mikołaj Nawrocki.

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Zoran Arsenić, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme Sitya - Martin Adamec, Taras Romanczuk - Arvydas Novikovas, Jesus Imaz, Martin Kostal - Patryk Klimala

Rezerwowi: Grzegorz Sandomierski, Andrej Kadlec, Jakub Wójcicki, Justas Lasickas, Bodvar Bodvarsson, Marko Poletanović, Mikołaj Nawrocki

Zagłębie Sosnowiec: Lukas Hrosso, Georgios Mygas, Mateusz Cichocki, Martin Toth, Patrik Mraz, Tomasz Nawotka, Michael Heinloth, Szymon Pawłowski, Żarko Udovicić, Vamara Sanogo, Giorgi Gabedawa

Rezerwowi: Matko Perdijić, Tomasz Nowak, Dawid Ryndak, Kacper Radłowski, Olaf Nowak

14.30 - Witamy serdecznie. Czas rozpocząć kolejną w tym sezonie relację live ze starcia Dumy Podlasia. Ostatnie tygodnie nie są dla Żółto-Czerwonych udane, ale liczymy, że paskudna passa 6 ligowych spotkań bez zwycięstwa dobiegnie dziś końca i wszyscy kibice białostockiej drużyny nareszcie będą mieli powody do zadowolenia.

Rywal nie należy jednak do najłatwiejszych, bo Zagłębie Sosnowiec wiosną 2019 r. - w przeciwieństwie do Jagi - naprawdę odżyło i w 8 meczach zdobyło 12 oczek. Dla porównania wicemistrzowie Polski w tym samym czasie uciułali 4 punkty mniej.