Jak długo mamy czekać na szybkie drogi? Apel do europosłów

2013.01.15 00:00
Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego poparł we wtorek (15.01) apel w sprawie włączenia szlaku Via Carpatia na całej jego długości do sieci bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T.
Jak długo mamy czekać na szybkie drogi? Apel do europosłów
Projekt przebiegu drogi Via Carpatia

Komisja Europejska uwzględniła tylko część trasy Via Carpatia w swoich dokumentach. Z projektu siatki Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) wykluczyła niektóre jej fragmenty. Na szczęście proces legislacyjny nie został jeszcze zakończony.

Wspólny apel władz samorządowych naszego województwa i innych, przez które przebiega Via Carpatia, jest adresowany do Komisji Europejskiej, posłów Parlamentu Europejskiego oraz do rządów Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Zarząd naszego regionu właśnie go przyjął. Niespełna miesiąc temu europosłowie zdecydowali, że do 2030 r. Unia Europejska nie będzie finansować budowy Via Carpatii.

Szlak Via Carpatia, z uwagi na swój przebieg, ma duże znaczenie dla wszystkich województw Polski Wschodniej i stanowi szansę na przyspieszenie rozwoju tej części kraju. Droga ma przebiegać wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i Koszyce do Debreczyna na Węgrzech i dalej do Rumuni. W Rumunii rozwidli się w kierunku portu morskiego Konstanca oraz w kierunku Bułgarii (Sofia) i portów greckich nad Morzem Egejskim (Saloniki).

W naszym województwie projekt przebiegu drogi Via Carpatia ustalono następująco: Budzisko – Suwałki – Augustów – Raczki – Korycin – Knyszyn – Dobrzyniewo Duże – Choroszcz – Siemiatycze. Szlak w Polsce liczy łącznie 683 kilometry i przebiega po drogach S 8 i S 19. Inicjatywa jego powstania narodziła się w 2006 r.

Transeuropejska sieć transportowa, w której według Komisji Europejskiej Via Carpatia nie powinna się znaleźć w całości, jest tworzona etapami poprzez integrację dróg, kolei, autostrad morskich, portów żeglugi morskiej i śródlądowej, transportu lotniczego oraz innych punktów połączeń wewnętrznych. Ujęcie poszczególnych szlaków w TEN-T daje duże szanse na pozyskanie funduszy unijnych na ich rozbudowę.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1447 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39