Jak obejrzeć wystawę, gdy galeria jest zamknięta?

2020.03.17 07:48
Galeria im. Sleńdzińskich wychodzi do swoich odbiorców z ciekawym pomysłem. Placówka jest wprawdzie zamknięta, ale część prac z wystawy "Zobaczone" będzie można obejrzeć.
Jak obejrzeć wystawę, gdy galeria jest zamknięta?
Fot: Galeria im. Sleńdzińskich
Jedna z prac z wystawy "Zobaczone"

- Z powodu zamknięcia Galerii standardowe zwiedzanie wystawy grafik "Zobaczone" Barbary Narębskiej-Dębskiej będzie niemożliwe - poinformowała Galeria im. Sleńdzińskich.

W związku z zaistniałą sytuacją cześć prac w formie reprodukcji został wyeksponowana w oknach Galerii przy ul. Legionowej 2 tak, by można było je obejrzeć. Pozostałe będą publikowane na FB Galerii.

Wystawie towarzyszy katalog w formie teczki z grafikami, który będzie można kupić w późniejszym terminie. Galeria na swoim FB opublikowała tekst z tego katalogu.

Wystawa toruńskiej artystki Barbary Narębskiej-Dębskiej - córki wileńskiego architekta Stefana Narębskiego - to zbiór grafik, rysunków i akwarel będących własnością Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artystka w swoich pracach skupiała się głównie na architekturze Wilna i Torunia oraz innych miast pomorskich, które odwiedzała podczas licznych podróży.

Barbara Narębska-Dębska (1921-2000) to artystka toruńska, grafik, pedagog, profesor na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, członkini ZPAP. Urodziła się we Włocławku jako córka wileńskiego architekta Stefana Narębskiego i Zofii (także córki znanego architekta, Antoniego Olszakowskiego).

W 1928 r. przeniosła się wraz z rodziną do Wilna. Przed wojną uczęszczała na zajęcia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, aby w latach 1940-1941 kontynuować naukę w nowo powołanej Litewskiej Szkole Sztuk Pięknych. W grudniu 1944 r. została aresztowana przez NKWD i zesłana w głąb Rosji. Jej wspomnienia z zesłania zostały zebrane przez Zefiryna Jędrzyńskiego w książce "Łagier NKWD nr 0321. Wspomnienia młodości, więzienia i zesłania". Po wojnie zamieszkała w Toruniu i kontynuowała naukę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Studia ukończyła w 1950 r. w pracowni prof. Jerzego Hoppena. Karierę naukową zakończyła przechodząc na wcześniejszą emeryturę w 1976 r. W 1979 r. po przebytym zatorze w mózgu nie odzyskała pełnej sprawności manualnej i od tej pory tworzyła grafiki lewą ręką. Miała około 30 indywidualnych wystaw za granicą i ponad 30 w kraju. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych wystawach zbiorowych i ekspozycjach polskiej sztuki za granicą oraz w 50 wystawach ogólnopolskich. Brała udział we wszystkich wystawach Grupy Toruńskiej od 1958 r. Za swoją pracę twórczą była wielokrotnie nagradzana w konkursach lokalnych i ogólnopolskich.

Kuratorami białostockiej wystawy są: Elżbieta Hudzik, Jan Kotłowski, a koordynatorką - Justyna Karwowska.

Galeria poinformowała także, że cyklicznie w mediach społecznościowych pojawiać się będą również fotografie z wystawy "Subiektywnie" autorstwa Piotra Sawickiego juniora.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
700 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39