Jak przygotować auto do wiosny? Oto kilka cennych wskazówek

2017.03.22 08:02
Po zimie, która potrafi bardzo źle wpłynąć na stan pojazdu, ważne jest przeprowadzenie dogłębnych oględzin naszego auta i wykonanie kilku istotnych czynności, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo wiosennych podróży.
Jak przygotować auto do wiosny? Oto kilka cennych wskazówek
Fot: pixabay.com

Podajemy praktyczne wskazówki, jak należy przygotować swój samochód do wiosny.

1. Wyszorowanie auta

Podstawową rzeczą, którą należy zrobić po zakończeniu zimy, jest wyszorowanie auta. Nie umycie, które trzeba wykonywać także w grudniu, styczniu czy lutym, kiedy tylko pogoda na to pozwala, ale wyszorowanie. Śnieg, lód, piasek i sól nie wpływają dobrze na podwozie samochodu, a więc jeżeli zależy nam na pojeździe, którym się poruszamy, i nie chcemy w niedalekiej przyszłości zobaczyć pierwszych ognisk rdzy, musimy pozbyć się wszelkich pozostałości po zimie. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na dobre wyczyszczenie miejsc przy nadkolach, a także wszelkich szczelin w okolicach drzwi i podwozia, gdzie osadzić się mogły drobinki soli i piasku.

2. Czyszczenie wnętrza

Na tym nie koniec naszych przygód ze sprzątaniem. Oprócz doprowadzenia do porządku auta z zewnątrz, należy także wyczyścić wnętrze pojazdu. Aby nie mieć problemów z wilgocią, dobrze jest wysuszyć (a nawet najpierw umyć) wszystkie samochodowe dywaniki i przewietrzyć posiadane przez nas "cztery kółka". Zimą przy niemal każdym wsiadaniu do auta wnosimy ze sobą na butach śnieg i lód. W zamkniętym pomieszczeniu – i przy wciąż jeszcze niezbyt wysokich temperaturach – trudno, aby materiałowe dywaniki osuszyły się całkowicie bez ingerencji człowieka. Jeżeli nie mamy możliwości uchylenia szyb na kilka godzin, można zastosować pochłaniacze wilgoci. Gdy już podejmiemy się tak drastycznych porządków, warto także wnętrze samochodu odkurzyć, co na pewno doceni żeńska część podróżujących tym autem osób.

3. Wymiana wycieraczek

Ujemne temperatury i lód mają bardzo niszczycielski wpływ na wycieraczki. Jeżeli zauważymy, że nasz sprzęt odpowiedzialny za pozbywanie się wody i brudów z szyby zaczyna głośno pracować, a także pozostawia smugi, dobrym rozwiązaniem jest jego wymiana. Choć wycieraczki wydają się mało istotnym elementem, to mają one bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo poruszania się pojazdem. Dobrze zbierające wodę wycieraczki docenimy zwłaszcza podczas intensywnych opadów w czasie burzy. Zapewnią nam one wtedy dobrą widoczność nawet w bardzo kiepskich warunkach.

4. Wymiana opon

Na pytanie, kiedy warto wymienić opony z zimowych na letnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Raz może to być połowa marca, a raz połowa kwietnia. Wszystko zależy od tego, w którym momencie zimowa aura zamieni się w wiosenną. Opony najlepiej wymienić wtedy, gdy przestaną nam dokuczać nocne przymrozki. Trzeba jednak najpierw zapoznać się z długoterminowymi prognozami pogody, gdyż kilkudniowe ocieplenie nie jest podstawą do zdejmowania zimowego ogumienia. Nie warto z tą czynnością czekać także do maja. Zimowe opony przy dodatnich temperaturach zużywają się dużo szybciej, a więc jeżeli chcemy skorzystać z nich dłużej niż przez jeden sezon, nie można z wymianą zwlekać zbyt długo.

Pamiętajmy, że polskie prawo zabrania z korzystania z opon, których głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm.

5. Czyszczenie klimatyzacji

Kolejnym krokiem, który należy wykonać wiosną przy naszym aucie, jest sprawdzenie klimatyzacji, gdyż źle funkcjonująca nie tylko nie chłodzi, ale staje się także siedliskiem bakterii i grzybów. Warto więc przeprowadzić jej dezynfekcję, a także wymienić filtr kabinowy, który powinien być zmieniany raz w roku lub co 20 tys. km. Decyduje on o jakości powietrza, którym oddychamy we wnętrzu pojazdu, dlatego na ten aspekt powinny zwrócić uwagę szczególnie te osoby, które borykają się z problemami alergicznymi.

6. Sprawdzenie płynów

Na koniec sprawdźmy poziom płynów eksploatacyjnych, czyli chłodniczego, silnikowego, w spryskiwaczach i hamulcowego. Zwłaszcza ten ostatni jest bardzo istotny, bo w największym stopniu wpływa na nasze bezpieczeństwo. Jego wymiana zalecana jest co 40-50 tys. km lub co 2 lata. Płyn hamulcowy jest higroskopijny i nawet niewielka ilość wody w jego składzie sprawia, że spada temperatura jego wrzenia, a skuteczność hamowania maleje o kilkanaście procent.

Wymienione czynności – których nazbierało się całkiem sporo – są tymi najważniejszymi, które powinniśmy wykonać wraz z rozpoczęciem się wiosny. Warto jednak zastosować się do opisanych kroków, gdyż zapewni nam to lepszą kondycję auta, a także – i przede wszystkim – zwiększy bezpieczeństwo samego kierowcy, jak i osób z nim podróżujących.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

885 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39