Dom

Jak urządzić mieszkanie, by student chciał je wynająć?

2014.08.11 00:00
Już wkrótce studenci rozpoczną poszukiwania stancji na nowy rok akademicki. To dobra okazja dla tych, którzy zarabiają na wynajmie mieszkania.
Jak urządzić mieszkanie, by student chciał je wynająć?
Fot: AP

Studenci stanowią sporą grupę najemców i to na środowisku studenckim, w dużej mierze, opiera się wynajmowanie mieszkań. Gdyby nie ośrodki akademickie w wielu miastach rynek wynajmu nieruchomości byłby bardzo ubogi. Inwestując w mieszkania na wynajem warto brać pod uwagę potrzeby tej grupy najemców.

Czego oczekują studenci?

Inwestorzy stawiający pierwsze kroki na rynku nieruchomości powinni wziąć pod uwagę podstawowe czynniki, które decydują o wyborze mieszkania przez studenta. Tym, co zwraca największą uwagę żaków jest lokalizacja oraz cena i standard wyposażenia mieszkania. Bliskość położenia przy uczelni nie jest już głównym czynnikiem zachęcającym do wynajmu.

- Z roku na rok studenci są coraz bardziej wymagającą grupą najemców. Wynika to między innymi z dużej oferty mieszkań na wynajem. Przy wzrastającej konkurencji wynajmujący decydują się na podwyższenie standardu mieszkania, zmianę jego aranżacji i lepsze dostosowanie do potrzeb wynajmu, tłumaczy Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.

Bezpośrednie połączenie z kampusem oraz centrum i otoczenie budynku

W przypadku mieszkań studenckich ważne jest połączenie z centrum miasta oraz uczelnią (najlepiej bezpośrednie). W Białymstoku kampusy dwóch największych uczelni - politechniki oraz uniwersytetu - położone są w różnych miejscach (ten pierwszy bliżej Centrum, drugi na obrzeżach miasta). Należy podkreślić, że to nie odległość jest wyznacznikiem wyboru lokalizacji, ale czas dojazdu (w tym bliskość przystanków).

Atutem lokalizacji jest bogata infrastruktura wokół budynku, w którym wynajmujemy mieszkanie. Bliskie położenie sklepów, ścieżek rowerowych, obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz parków to niewątpliwe zalety. Warto o powyższych obiektach wspomnieć studentowi już w ofercie, gdyż rozpoczynający edukację żak często nie zna dobrze okolicy.

Student nie lubi meblościanki

Wśród wielu inwestorów panuje przekonanie, że mieszkanie dla studentów wystarczy wyposażyć w podstawowe, używane meble i sprzęt. Takie oferty cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem, gdyż często niski standard nie idzie w parze z niską ceną wynajmu. Żacy wolą za podobną cenę poszukać czegoś z lepszym wyposażeniem. Mile widziane są mieszkania z pełnym umeblowaniem, sprzętem AGD, niezbędny jest również Internet i telewizja kablowa.

Preferencje studentów, co do wielkości i rozkładu mieszkania również uległy zmianie. Zazwyczaj szukają oni dwupokojowych mieszkań, w których miejsce znajdą 2-3 osoby. Ważne jest, aby kuchnia była oddzielnym pomieszczeniem. Najczęstszym metrażem, który interesuje żaków przy tego typu nieruchomościach jest 40-50 m kw.

Koszt wynajmu

Powszechnie wiadomo, że studenci poszukują ofert w jak najniższych cenach. Chcą znaleźć mieszkanie o dobrym standardzie w przyzwoitej cenie. Nie szukają luksusów, lecz czystego i schludnego miejsca. Planując remont i aranżację wnętrz nie należy zatem inwestować w mało funkcjonalne detale. Szukając mieszkania z myślą o przyszłym jego wynajmowaniu warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale też koszty eksploatacji. Informacja o dodatkowych rachunkach często zniechęca potencjalnych klientów.

Informacje o mieszkaniach do wynajęcia znajdziecie w naszym Dziale Ogłoszeń.

Adrian Petelski
24@bialystokonline.pl

901 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39