Dom

Jakich błędów należy unikać przy budowie domu jednorodzinnego?

2015.11.13 00:00
Przystępując do budowy budynku mieszkalnego powinniśmy ograniczyć do minimum liczbę popełnionych błędów. W założeniu ma to być przecież konstrukcja, która zapewni bezpieczne i komfortowe użytkowanie przez wiele lat.
Jakich błędów należy unikać przy budowie domu jednorodzinnego?
Fot: pixabay.com

Uwaga na grunt i fundamenty

Do najczęściej popełnianych błędów należy niewłaściwie zagęszczony grunt znajdujący się pod posadowieniem budynku i pod przyszłymi posadzkami. Uchybienia w tym zakresie mogą grozić nierównomiernym osiadaniem ław fundamentowych oraz płyty betonowej pod posadzką.

Kluczowym punktem są również fundamenty.
- Błędy technologiczne w ich obrębie popełniane już na etapie badania gruntu, opracowania projektu jak i w fazie budowy są bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe do naprawienia. Konsekwencje mogą być niestety przykre dla inwestora. Źle wykonany fundament może doprowadzić do zawilgocenia murów i pękania ścian – przyznaje Tadeusz Olechno z białostockiej firmy Eko–System.

Zatem naszą uwagę powinniśmy poświęcić również na odpowiednie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Jej brak lub złe wykonanie może prowadzić do zawilgocenia ław fundamentowych. Szczególnie zaś warto to zrobić w przypadku budowy domu z podpiwniczeniem.

Ściany i mostki termiczne

Podczas murowania ścian konstrukcyjnych może przydarzyć się kilka błędów, np. zbyt gruba warstwa spoiny wiążącej mury oraz brak prawidłowego przewiązania cegieł. Niestaranność może tutaj prowadzić do powstania mostków termicznych, poprzez które będziemy tracić ciepło z wnętrza.

Przy budowie ściany kolankowej należy bezwzględnie przestrzegać jej usztywnienia poprzez wykonanie trzpieni żelbetowych i wieńca ściany, ponieważ brak tych wzmocnień może skutkować w skrajnych przypadkach nawet zawaleniem się dachu.

Dach i jego pokrycie

Dach pełni bardzo ważną funkcję - ochrania dom przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy słońce. Niestety podczas jego budowy często zdarzają się błędy. Do najczęstszych można zaliczyć złe pokrycie dachu.

Zły dobór materiału, z jakiego będzie się składał dach, może doprowadzić do tego, że z naszego domu ponad 25% ciepła ucieknie właśnie górą.

Zabierając się za budowę konstrukcji drewnianej dachu, należy ją odpowiednio zabezpieczyć środkami ognioodpornymi i przeciwgrzybicznymi.

Nie można także zapomnieć o materiałach izolacyjnych (np. wełna mineralna czy szklana) czy przeciwwilgociowych (membrana).

Kryjąc dach blachą lub dachówką szczególną uwagę warto zwrócić na prawidłowe i staranne wykonanie obróbek blacharskich, zwłaszcza zaś w okolicach koszy i kominów. Zaniedbania w tym miejscu mogą prowadzić do powstawania zacieków wody opadowej i jednoczesnego zawilgocenia konstrukcji.

Należy również pamiętać o odpowiednim orynnowaniu.

Stropy gęstożebrowe

Stropy gęstożebrowe są jednymi z najbardziej potrzebnych elementów w domu ze względu na to, że przenoszą obciążenia na ściany nośne, a następnie na fundamenty. Ponieważ mogą one uginać się, ważne jest, aby je wzmocnić. Podczas stawiania domu bardzo często celowo lub przez nieuwagę zapomina się o żebrach rozdzielczych oraz o podwójnych belkach tam, gdzie występują ściany działowe. Może to skutkować pojawieniem się rys na ścianach.

Brak umów z wykonawcami

Budowa domu jednorodzinnego to kwestia dużych pieniędzy, często oszczędności, na które pracowało się całe życie. Warto mieć zatem jakieś zabezpieczenie na wypadek usterek czy źle wykonanych usług. W umowie warto zawrzeć terminy wykonania, gwarancję na usługę czy kwestie finansowe. Dzięki temu można mieć pewność, że w razie jakichkolwiek problemów czy niedokładności ze strony ekipy budowlanej, można dochodzić swych spraw na drodze sądowej.

Brak cierpliwości i brak fachowców

Nie ma nic gorszego niż pośpiech przy budowie domu. Niektóre czynności, takie jak wylewanie betonu, kładzenie ścian, przygotowywanie gruntu, wymagają nie tylko dobrych warunków atmosferycznych (ważne, żeby nie było ani przymrozków ani upałów), ale również cierpliwości i precyzji. Ta jednak zanika, kiedy nad pracownikami stoi zdenerwowany właściciel i oczekuje szybkich efektów.

Rzadko zdarza się, żeby cała budowa została wykonana perfekcyjnie, bo nigdy nie wiadomo, co się stanie, jakie przeciwności i niedogodności wystąpią. Warto jednak dowiedzieć się jak najwięcej na temat budowania domu zanim zaczniemy prace, tak aby mieć pewność, że zrobiło się wszystko by był on wykonany profesjonalnie i służył nam wiele lat. Budowa domu to kosztowna inwestycja, warto zatem zatrudnić sprawdzonych fachowców lub poleconych przez znajomych.

Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl

892 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39