Kampania "Płodny Polak". Mężczyznom szkodzą m.in. telefony komórkowe i podgrzewane fotele

2017.02.01 08:07
Choć 3/4 młodych mężczyzn wie, że styl życia może oddziaływać na jakość nasienia, mimo to często mają oni kontakt z czynnikami, które mogą zaburzyć płodność - tak wynika z badań przeprowadzonych na rzecz kampanii "Płodny Polak".
Kampania "Płodny Polak". Mężczyznom szkodzą m.in. telefony komórkowe i podgrzewane fotele
Fot: pixabay.com

Panowie wiedzą, co im szkodzi

Realizatorzy kampanii "Płodny Polak" udostępnili wyniki badań przygotowanych w ramach przedsięwzięcia. Okazuje się, że 3/4 młodych mężczyzn wie, że styl życia może oddziaływać na jakość nasienia. Jednak mimo to nieobce są im pewne negatywne nawyki. Mowa o np. trzymaniu telefonu komórkowego w kieszeni spodni, do czego przyznaje się 65% młodych Polaków. Mężczyźni deklarują również, że często sięgają po alkohol – 40%, odczuwają stres – 36%, ponadto pracują w pozycji siedzącej – 35%, co może prowadzić do obniżenia parametrów nasienia i skutkować problemami z poczęciem dziecka.

- Szacuje się, że z niepłodnością zmaga się już nawet co piąta para w Polsce. Jest to problem, który w podobnym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn. Szkodliwe dla męskiego nasienia mogą być codzienne przyzwyczajenia, sposób pracy, odżywiania się, spędzania wolnego czasu, kondycja fizyczna, a nawet nowoczesne rozwiązania jak chociażby podgrzewane fotele samochodowe czy telefony komórkowe noszone w kieszeniach spodni - mówi dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Bocian, ekspert merytoryczny kampanii "Płodny Polak".

Uwaga na ciepło

Męskiej płodności szkodzi zwłaszcza podnoszenie temperatury jąder, ich przegrzewanie zaburza proces powstawania i dojrzewania plemników. Prowadzić do tego może chociażby tak bardzo powszechna w obecnych czasach siedząca praca. Także niewskazane jest częste trzymanie laptopa na kolanach - z powodu ciepła emitowanego z urządzenia - natomiast robi tak 17% młodych Polaków.

Okazuje się również, że także moda może mieć zgubny skutek dla męskiej płodności. Noszenie obcisłej bielizny czy spodni powoduje ucisk i podwyższenie temperatury narządów płciowych, jednak 15% młodych mężczyzn taką garderobę dosyć często zakłada. Co dziesiąty mężczyzna deklaruje również, że często korzysta z gorących kąpieli i z sauny, które wprawdzie mogą zrelaksować, ale przez zbyt dużą ekspozycję na ciepło mogą przy okazji negatywnie wpłynąć na płodność. Wygodne rozwiązania też bywają szkodliwe dla nasienia jak chociażby podgrzewane fotele samochodowe, do korzystania z których przyznaje się 4% mężczyzn.

Chcesz być tatą? Unikaj używek

Natomiast w przypadku nadmiernego spożywania alkoholu mężczyźni powinni liczyć się nie tylko z obniżoną potencją, ale również z możliwością wystąpienia nieprawidłowości dotyczących funkcjonowania jąder, w tym produkcji testosteronu. Alkohol może zmniejszyć liczbę wytwarzanych plemników, ale również zaburzyć ich poprawną budowę i tym samym ograniczyć zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. Z kolei palacze powinni wiedzieć, że ich nałóg może powodować uszkodzenie materiału genetycznego plemników.

Ponadto warto mieć świadomość, że zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej zakłóca prawidłowe funkcjonowanie hormonów. Ostatecznie wpływa to na zaburzenie procesu produkcji plemników. Nie jest również wskazana dla płodności niedowaga. Mężczyźni ze zbyt niskim indeksem BMI mogą produkować mniej plemników.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1176 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39