888 osób online

Kiedy na emeryturę? Nauczyciele muszą szybko podjąć decyzję

2018.07.30 13:54
Nauczyciele muszą podjąć decyzję dotyczącą przejścia na emeryturę. Mają czas do końca sierpnia.
Kiedy na emeryturę? Nauczyciele muszą szybko podjąć decyzję
Fot: pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że "zmiana wieku emerytalnego mogłaby pozbawić niektórych nauczycieli możliwości skorzystania z emerytury wyliczonej według starych zasad". Jest jednak szansa, by nie stracić nauczycielskiej emerytury z dnia na dzień. Dlatego należy podjąć decyzję czy przejść na świadczenia z Karty Nauczyciela. Trzeba to zrobić do końca sierpnia.

- Emerytura nauczycielska przysługuje przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. W październiku ubiegłego roku obniżony on został do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tą trudną decyzję muszą podjąć pedagodzy, którzy przed 1 października 2017 r. nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego, ale osiągnęli wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, albo wiek ten osiągną w okresie od 1 października 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jeśli nauczyciel nie złoży dokumentów do 31 sierpnia bieżącego roku, to później otrzyma emeryturę powszechną zgodnie z nowymi zasadami.

Należy pamiętać, iż emerytura z Karty Nauczyciela należy się tym dydaktykom, którzy do 31 grudnia 2008 r. udowodnili 30 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej lub 25 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym. Istotne są także okresy składkowe oraz nieskładkowe. Inaczej jest jednak wyliczana emerytura w powszechnym wieku emerytalnym.

- Różnica może być widoczna. Dla jednego pedagoga wyższa okaże się emerytura nauczycielska, dla innego – powszechna. Dla tych, którzy nie skorzystają z możliwości przejścia na emeryturę z art. 88. Karty Nauczyciela lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, przysługuje dodatek w postaci rekompensaty. Warunkiem jest wykonywanie przez 15 lat pracy nauczycielskiej stale w pełnym wymiarze czasu pracy przed 1 stycznia 2009 r. Pedagodzy sami muszą podjąć decyzję, który wariant jest dla nich korzystniejszy – wyjaśnia Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2018 CMG, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
zamknij X
TA STRONA UŻYWA COOKIES. Dowiedz się więcej o celu ich używania i polityce cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.