Klasyka Kina - "Pali się, moja panno"

dodane dnia: 2018-06-15 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2018-06-20
Białostocki Ośrodek Kultury – Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG” zaprasza w ramach Klasyki Kina na pokaz arcydzieło Milosa Formana „Pali się, moja panno” – jednego z najsłynniejszych filmów czeskiej szkoły filmowej!

Godz. 18:30

Bilety:
- 10 zł normalny,
- 7 zł ulgowy
dostępne w kasie kina Forum i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Pali się, moja panno
The Firemen’s Ball / Hoří, má panenko!
reż. Miloš Forman
Czechy, Włochy 1967 / 70’

Prelekcja przed filmem: Diana Dąbrowska, filmoznawczyni

Zwiastun: tutaj

Arcydzieło Milosa Formana, nominowane do Oscara. Przygotowania, komplikacje i niesławne zakończenie balu strażackiego. Film zrealizowano z udziałem aktorów niezawodowych jako brawurową komedię o ludzkiej małostkowości i egoizmie oraz niewystarczającej samokrytyce.

Inspiracją do nakręcenia filmu było prawdziwe zdarzenie. Forman wraz ze scenarzystami, Jaroslavem Papouszkiem (późniejszym twórcą filmów o Homolkach) i Ivanem Passerem (Intymne oświetlenie), poszukiwali pomysłu na film. Przypadkowo zaszli do jednej z remiz strażackich na przedmieściach Pragi, gdzie odbywał się bal zorganizowany przez drużynę ochotniczą straży pożarnej. Następnego dnia postanowili nakręcić o tym film. Scenariusz powstał w sześć tygodni. Pali się, moja panno nakręcono tam, gdzie odbył się wspomniany bal, z udziałem tych samych ludzi. Forman przedstawił im zarys scenariusza, pozwalając na improwizację.

Utwór, odczytywany również jako metafora stosunków wewnątrz ówczesnej partii komunistycznej, wywołał międzynarodowy – zważywszy udział sławnego producenta Carlo Pontiego – skandal. Czeskie władze próbowały skompromitować Miloša Forman i nie dopuścić filmu do dystrybucji, ale prawa do tytułu wykupili Francuzi, otwierając tym samym Formanowi drogę na Zachód po upadku Praskiej Wiosny.

Miloš Forman
Urodzony w 1932 roku. Absolwent praskiej Akademii Sztuk Scenicznych. Jedna z ikon czechosłowackiej Nowej Fali. Zrealizował – nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny – filmy Miłość blondynki i Pali się, moja panno. Od 1968 roku przebywa na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Uchodzi za przenikliwego, ironicznego komentatora amerykańskiej rzeczywistości. Autor tak znanych filmów jak nagrodzony pięcioma Oscarami Lot nad kukułczym gniazdem, Hair czy Amadeusz.

Wybrana filmografia:
1963 Czarny Piotruś / Černý Petr / Black Peter
1965 Miłość blondynki / Lásky jedné plavovlásky / Loves of a Blonde
1967 Pali się, moja panno / Hoří, má panenko! / The Firemen’s Ball
1975 Lot nad kukułczym gniazdem / One Flew Over the Cuckoo’s Nest
1984 Amadeusz / Amadeus

Pokaz zorganizowany we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie

Diana Dąbrowska
Filmoznawczyni, doktorantka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi zajęcia na kierunku Filmoznawstwo oraz Italianistyka. Specjalizuje się w kulturze filmowej i muzycznej Italii lat 60. XX wieku i we włoskim kinie współczesnym.
Jej teksty ukazały się m.in. w tomach zbiorowych („Od Manzoniego do Maraini”, red. Anna Miller-Klejsa, Artur Gałkowski; „Europejskie kino gatunków”, red. Piotr Kletowski), „Studiach filmoznawczych” czy „Ekranach”.
Stała współpracowniczka miesięcznika „KINO”. Współorganizatorka festiwali filmowych, m.in. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi.
Miejsce imprezy
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok

1219 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39