Kolej podsumowuje rok. Zatrzymano kilka tysięcy sprawców przestępstw

2019.01.27 13:50
W 2018 r. było mniej zdarzeń na obszarach kolejowych niż wcześniej. Aczkolwiek kontroli i zatrzymanych i tak było sporo.
Kolej podsumowuje rok. Zatrzymano kilka tysięcy sprawców przestępstw
Fot: PKP Polskie Linie Kolejowe

Straż Ochrony podsumowała rok 2018. Funkcjonariusze mieli pełne ręce roboty

W ubiegłym roku Straż Ochrony Kolei odnotowała 8075 zdarzeń, czyli o 9% mniej w porównaniu do roku poprzedniego. Powodem do radości jest niewątpliwie spadający od 2011 r. wskaźnik przestępczości w obszarze kolejowym. Jak wynika ze statystyk, przez te lata ilość zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu zmalała prawie o połowę.

W 2018 r. funkcjonariuszom SOK udało się ująć 1700 sprawców kradzieży, dewastacji i wybryków chuligańskich oraz odzyskać mienie kolejowe o łącznej wartości aż 123 600 zł. Aż 3 tys. sprawców przestępstw zostało zatrzymanych. Pracownicy kontrolowali też punkty skupu złomu, co jest istotnym narzędziem w przeciwdziałaniu kradzieżom infrastruktury. Łącznie w poprzednim roku takich kontroli było ponad 18 tys.

Funkcjonariuszom SOK pomaga nowoczesny sprzęt

Podejmowane działania przez funkcjonariuszy SOK są skuteczniejsze dzięki nowoczesnemu sprzętowi typu gogle noktowizyjne i termowizyjne, samochody terenowe, fotopułapki. Pomocne są też Mobilne Centra Monitoringu, aplikacje służby dyżurnej oraz geolokalizacja patroli, która umożliwia szybki przepływ informacji i błyskawiczną reakcję na zaistniałe zdarzenia. W ubiegłym roku Straż Ochrony Kolei na zakup sprzętu przeznaczyła ponad 7 mln zł. Zakupiono m.in. aż 30 nowych samochodów służbowych, 270 fotopułapek i ponad 800 sztuk nowej broni służbowej.

Kolej inwestuje też w szkolenia

Kolej stawia także na rozwój i doskonalenie zawodowe pracowników. W 2018 r. Komenda Główna SOK zorganizowała 200 kursów i szkoleń. 3-miesięczne szkolenie przygotowawcze odbyło ponad 200 adeptów, którzy w 2018 roku rozpoczęli służbę w Straży Ochrony Kolei.

Funkcjonariusze SOK stale współpracują też z innymi służbami mundurowymi, m.in. strażą graniczną, policją czy wojskiem. Brano udział więc np. we wspólnych szkoleniach z doskonalenia procedur w sytuacjach kryzysowych. Podczas ćwiczeń, takich jak np. "Kolej 18" czy "Anakonda 18", funkcjonariusze SOK doskonalili swoje umiejętności z zakresu przeprowadzenia ewakuacji podróżnych z dworca lub pociągu, udzielania pomocy przedmedycznej poszkodowanym czy przeprowadzania akcji poszukiwawczej w koordynacji z różnymi podmiotami odpowiadającymi za bezpieczeństwo na obszarze kolejowym.

Był też jubileusz

W 2018 r. Straż Ochrony Kolei świętowała także 100. rocznicę swojego istnienia. 18 listopada 1918 r. służbę powołał do życia Józef Piłsudski. Od tej pory praca strażników znacznie się zmieniła, ale od początku chodziło o to, by zagwarantować bezpieczeństwo podróżnym i ten priorytet jest do dziś.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1471 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39