Kolejna zabójcza końcówka Jagiellonii. Sheridan daje wicemistrzom Polski 3 punkty

2017.07.30 14:30, Aktualizacja: 2017.07.30 17:52
Jagiellonia Białystok pokonała na wyjeździe Pogoń Szczecin 1:0 i została samodzielnym liderem Lotto Ekstraklasy. Gola na wagę 3 punktów strzelił w 90. minucie Cillian Sheridan.
Fot: Michał Kardasz

Gra Jagiellonii w trwających rozgrywkach nie zachwyca. O ile defensywa wicemistrzów Polski spisuje się dobrze, o tyle atak bardzo mocno kuleje. Widzi to też Ireneusz Mamrot, który w Szczecinie zdecydował się na zmianę napastnika. Cilliana Sheridana zastąpił Łukasz Sekulski i roszada ta mogła okazać się strzałem w "10", ale w końcówce pierwszej połowy napastnik Jagiellonii nie wykorzystał kapitalnego prostopadłego podania Novikovasa i przegrał pojedynek sam na sam z golkiperem Pogoni – Łukaszem Załuską.

Wspomniana akcja była jedyną groźną w tej części rywalizacji w wykonaniu graczy z Białegostoku. Również Portowcy niewiele mieli z gry, aczkolwiek kilka razy – zwłaszcza w początkowej fazie starcia – przyprawili podlaskich kibiców o szybsze bicie serca.

Druga połowa – podobnie jak pierwsza – nie była wielkim widowiskiem. Jaga rozpoczęła ją dobrze, bo w ciągu zaledwie kilku minut przeprowadziła trzy niebezpieczne ataki, ale ten najgroźniejszy – po którym oko w oko z golkiperem gospodarzy mógł stanąć Cernych – zastopował wślizgiem Nunes.

Po chwilowym naporze gości do głosu doszli także zawodnicy Pogoni, którzy w 56. minucie mogli wyjść na prowadzenie. Piłka po dośrodkowaniu Rapy i strzale głową Murawskiego trafiła jednak w lewy słupek bramki strzeżonej przez Mariana Kelemena.

Później gra toczyła się głównie w środku pola, a widzący problemy w ofensywie Ireneusz Mamrot po kolei zdejmował graczy odpowiedzialnych za atak, zastępując ich innymi. I tak w miejsce Cernycha, Novikovasa oraz Sekulskiego pojawili się Świderski, Chomczenowski, a także Sheridan. Roszady te nie przyniosły zbyt wielkiego efektu i gdy wydawało się, że mecz zakończy się bezbramkowym remisem, fatalny błąd przed własnym polem karnym popełnił Jarosław Fojut, który stracił futbolówkę, pozwalając tym samym znaleźć się Irlandczykowi sam na sam z własnym bramkarzem. Rosły napastnik Jagi wykorzystał prezent i pewnym uderzeniem do boku pokonał Łukasza Załuskę.

W doliczonym czasie gry drugą żółtą kartkę – a w konsekwencji czerwoną – otrzymał Burliga, który po raz kolejny nie dokończył spotkania w Szczecinie. Nie wpłynęło to jednak na wynik, gdyż gospodarze nie zdołali już odpowiedzieć żadnym groźnym atakiem.

Jagiellonia – mimo że zagrała do tej pory w lidze 3 bardzo przeciętne spotkania – ma na swoim koncie 9 oczek i jest samodzielnym liderem Lotto Ekstraklasy. Kolejnym rywalem Żółto-Czerwonych będzie beniaminek z Nowego Sącza.

Pogoń Szczecin – Jagiellonia Białystok 0:1 (0:0)
Bramka: Cillian Sheridan 90

Pogoń Szczecin: Łukasz Załuska - Cornel Rapa, Sebastian Rudol, Jarosław Fojut, Ricardo Nunes - Rafał Murawski, Tomasz Hołota - Dariusz Formella (73' Marcin Listkowski), Dawid Kort, Adam Gyurcso (85' Sebastian Kowalczyk) - Łukasz Zwoliński (15' Adam Frączczak)

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Guilherme Sitya - Rafał Grzyb, Taras Romanczuk - Fiodor Cernych (70' Karol Świderski), Martin Pospisil, Arvydas Novikovas (76' Dmytro Chomczenowskyj) - Łukasz Sekulski (60' Cillian Sheridan)

Zapis relacji live

II połowa:

90+5. - Koniec meczu! Jaga zostaje samodzielnym liderem Lotto Ekstraklasy! Za chwilę podsumowanie spotkania.

90+5. - Na spalonym Nunes.

90+4. - Pogoń ma rzut rożny.

90+3. - Druga żółta i w konsekwencji czerwona kartka dla Burligi. Prawy obrońca Jagi po raz kolejny nie kończy meczu w Szczecinie.

90+1 - Pogramy 4 minuty dłużej.

90. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Strata Fojuta przed własnym polem karnym kończy się celnym trafieniem Sheridana, który wygrał pojedynek z Załuską. 1:0!

87. - Nieudane dośrodkowanie Burligi omal nie zaskoczyło Łukasza Załuski, który musiał interweniować, bo piłka zmierzała w kierunku poprzeczki Portowców.

85. - Schodzi Gyurcso, wchodzi Kowalczyk.

84. - Wrzutkę Nunesa pewnie chwyta Kelemen.

82. - Świetną szarżą popisał się Chomczenowski, który utrzymał futbolówkę przy końcowej linii boiska, a następnie wycofał piłkę do Świderskiego. Ten jednak - będąc na 15. metrze - skiksował.

81. - Pressing Sheridana przyniósł rzut z autu na wysokości pola karnego rywali.

80. - Brzydki faul Listkowskiego na Guilherme. Gracz Pogoni otrzymał za swoje przewinienie żółty kartonik.

79. - Dośrodkowanie Pospisila ze stojącej piłki pozostawimy bez komentarza.

78. - Fantastyczne wejście Świderskiego pomiędzy Nunesa i Gyurcso. Jaga będzie miała rzut wolny na 19. metrze.

77. - Przerwa na uzupełnienie płynów. W ostatnich minutach do głosu doszli gospodarze i raz po raz próbują zaskoczyć defensywę Jagi dośrodkowaniami w pole karne.

76. - Zmęczonego Novikovasa zmienia Dmytro Chomczenowski.

75. - Wrzutka Sheridana pada łupem Załuski.

73. - Roszada także w ekipie Portowców. Formellę zastępuje Listkowski.

72. - Niebezpieczny strzał Formelli z bocznej części pola karnego.

70. - Kolejna zmiana w Jagiellonii. Bezbarwnego dzisiaj Cernycha zmienia Świderski.

68. - Aj, Sheridanowi zabrakło boiska, by dograć piłkę do partnera. Szkoda.

66. - Świetna interwencja Runje, który ciałem zablokował uderzenie Gyurcso z bocznej strefy pola karnego.

66. - Dośrodkowanie gospodarzy z rzutu rożnego wybija głową Runje.

64. - Żółta kartka dla Rudola za faul na Romanczuku.

61. - Sheridan zmienia Sekulskiego. Łukasz nie wykorzystał swojej szansy. Miał w pierwszej połowie stuprocentową okazję, ale przegrał pojedynek z Załuską i kończy mecz bez gola.

60. - Teraz z podobnej odległości swoich sił spróbował Gyurcso. Również bez efektu.

59. - Bardzo słabe uderzenie Korta z 25. metra.

58. - Sekulski nie sięgnął dośrodkowania Novikovasa.

57. - Mecz zdecydowanie się ożywił.

56. - Groźnie Pogoń. Kort do Rapy, ten do Murawskiego, który głową skierował piłkę na słupek.

52. - Jaga cały czas w natarciu. Dobry początek drugiej połowy w wykonaniu wicemistrzów Polski.

51. - Dośrodkowanie Novikovasa ze stałego fragmentu gry wybija Hołota. Wybija na rzut rożny.

49. - Aj! Nunes wślizgiem ratuje swój zespół przed utratą gola. Akcję Jagi - zgraniem piłki głową -
rozpoczął Pospisil, następnie kapitalnie Cernycha wypuścił Sekulski, którego uprzedził wspomniany Nunes. Gdyby nie ta interwencja Litwin stanąłby oko w oko z Załuską.

47. - Żółta kartka dla Burligi. Chwilę wcześniej Jaga popisała się składną akcją - z wymianą kilkunastu podań przed polem karnym rywali - która jednak nie zakończyła się oddaniem strzału.

46. - Zaczynamy drugą połowę. Trenerzy nie zdecydowali się w przerwie na kadrowe roszady.

I połowa:

45+4. - Koniec pierwszej połowy. Piłkarze schodzą do szatni napić się wody, a my udajemy się na solidną kawę, która na pewno nam się przyda, bo składne akcje obu ekip z zakończonej części spotkania zmieściłyby się w 20-sekundowym skrócie. Po przerwie liczymy na zdecydowanie lepszą grę i przede wszystkim na gole strzelone przez Jagiellonię.

45+1. - To powinna być bramka dla Jagiellonii! Kapitalnie piłkę ze zwodem przyjął Novikovas, następnie zagrał ją prostopadle do Sekulskiego, a ten - będąc sam na sam z Załuską - trafił w bramkarza Portowców.

45. - Sędzia doliczył 4 minuty.

45. - Formella nastrzelił... Korta. Całe szczęście, bo Kelemen mógłby mieć problemy.

42. - Jaga wciąż bez celnego strzału...

40. - Dośrodkowanie Cernycha blokuje Nunes. Nie mogą dzisiaj Jagiellończycy przebić się przez szczelny blok defensywny Pogoni.

36. - Bardzo groźny strzał głową Frączczaka z 7. metra poszybował minimalnie nad bramką Kelemena.

34. - Zamiana napastników (Sekulski za Sheridana) nie przynosi na razie efektów. Jaga w ataku praktycznie nie istnieje. Kompletnie niewidoczni są Pospisil i Cernych. Tylko Novikovas próbuje od czasu do czasu szarpnąć akcją indywidualną.

30. - Uff... Pogoń była o włos od strzelenia gola. Piłka po uderzeniu Korta minęła o centymetry prawy słupek Kelemena. Futbolówkę po drodze dotknął jeszcze któryś z Jagiellończyków, bo gospodarze mieli rzut rożny. Inna sprawa, że we wspomnianej akcji na spalonym był Frączczak i powinna zostać ona przerwana.

27. - Niecelnie uderzenie z dystansu Guilherme.

27. - Novikovas płasko i... futbolówkę wybija Murawski.

26. - Frączczak sfaulował Grzyba i Jaga będzie miała szansę na niezłe dośrodkowanie z boku boiska.

25. - Kolejne balony na murawie... Bezmyślna zabawa kibiców Pogoni trwa w najlepsze.

22. - Ładna akcja Guilherme z Novikovasem z lewej strony boiska zakończyła się bardzo niedokładną wrzutką. W Szczecinie wciąż 0:0.

20. - Piłkarze rozprawili się już z balonami, więc możemy kontynuować mecz.

19. - Na murawie pojawiły się rzucone z trybun balony. Mamy przerwę.

18. - Zbyt mocne dośrodkowanie Guilherme do Sekulskiego i od własnej bramki rozpoczyna grę Załuska.

16. - Kontuzjowanego Zwolińskiego zmienił Frączczak.

15. - Ależ kapitalny zwód Novikovasa. Niestety przyniósł on tylko rzut z autu na wysokości pola karnego.

14. - Niecelny strzał z dystansu Novikovasa.

13. - Zwoliński nie może kontynuować gry. Będzie zmiana w ekipie gospodarzy.

12. - Na murawie leży Łukasz Zwoliński. Wygląda to na jakiś uraz mięśniowy.

11. - Gra chwilowo się uspokoiła. Przy piłce głównie Pogoń.

6. - Ależ groźna kontra Portowców. Zwoliński zagrywa jednak do Korta zbyt mocno, co ratuje Jagę przed utratą gola. Po chwili przed szansą na bramkę stanął także Gyurcso, ale jego strzał pewnie wyłapał Kelemen.

4. - Pierwsza wrzutka w pole karne w wykonaniu Jagiellonii. Zagranie Novikovasa przeszło jednak całą szesnastkę Pogoni i nie dotarło do żadnego z kolegów.

3. - Fojut długim podaniem wypatrzył Łukasz Zwolińskiego, ale szybciej do futbolówki dopadł Marian Kelemen.

2. - 60 sekundy gry za nami, a oglądaliśmy już kilkanaście strat po obu stronach. Niespotykany początek.

1. - Zaczęli! Od środka ruszyli gospodarze.

Przed meczem

15.28 - Piłkarze wychodzą na murawę. Za chwilę Jagiellończycy rozpoczną bój o odczarowanie stadionu, na którym w ostatnim czasie nie wiedzie się im najlepiej (remis i 2 porażki).

15.22 - Ireneusz Mamrot liczy, że jego podopieczni zagrają dzisiaj lepiej niż w starciach przeciwko Bruk-Betowi i Górnikowi Zabrze. My również mamy taką nadzieję, bo choć udało się we wspomnianych bojach zgarnąć pełną pulę, to jednak nie można powiedzieć, że były to triumfy w pełni zasłużone.

15.12 - Jagiellonia strzeliła w tym sezonie - licząc europejskie puchary - 9 goli. 7 z nich padło po stałych fragmentach gry, z czego wszystkie 3 zdobyte w Lotto Ekstraklasie to były trafienia z rzutów karnych.

15.02 - Odbiegając nieco od meczu, w białostockim klubie zanosi się na bardzo intensywny tydzień. Wszystko przez transfery. Wiele wskazuje na to, że z Jagą pożegnają się Jacek Góralski i Przemysław Frankowski, co oznacza, że możemy się spodziewać także ruchów transferowych przychodzących. Jest szansa, że jednym z nowych nabytków wicemistrzów Polski zostanie Robert Pich, który aktualnie reprezentuje barwy Śląska Wrocław.

14.55 - Budujące przed spotkaniem z Pogonią jest to, że Jagiellonia na 16 ostatnich gier w Lotto Ekstraklasie przegrała tylko raz (z Lechią Gdańsk). Druga pozytywna statystyka jest taka, że Portowcy na 26 pojedynków tylko 2-krotnie kończyli mecz bez straty gola.

14.42 - Rozjemcą dzisiejszego starcia będzie Jarosław Przybył z Kluczborka. Jest to arbiter, który do tej pory prowadził 10 meczów białostockiej drużyny. 6 z nich zakończyło się triumfem Dumy Podlasia, natomiast 3-krotnie górą byli rywale. Zdarzył się też bramkowy remis z Widzewem Łódź w sezonie 2013/2014.

14.35 - Duża niespodzianka w wyjściowej jedenastce Jagiellonii. Na ławce rezerwowych zasiądzie Cillian Sheridan, natomiast jego miejsce na placu gry zajmie Łukasz Sekulski. W środku pola od początku spotkania biegać będzie również Martin Pospisil.

Jeżeli chodzi o piłkarzy kontuzjowanych, to lista wciąż jest bardzo długa. Znajdują się na niej Przemysław Frankowski, Jacek Góralski, Piotr Tomasik, Przemysław Mystkowski i Marek Wasiluk.

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Guilherme - Taras Romanczuk, Rafał Grzyb - Arvydas Novikovas, Martin Pospisil, Fiodor Cernych - Łukasz Sekulski

Rezerwowi: Damian Węglarz, Ziggy Gordon, Dawid Szymonowicz, Damian Szymański, Dmytro Chomczenowski, Karol Świderski, Cillian Sheridan

Pogoń Szczecin: Łukasz Załuska - Cornel Rapa, Sebastian Rudol, Jarosław Fojut, Ricardo Nunes - Rafał Murawski, Tomasz Hołota - Dariusz Formella, Dawid Kort, Adam Gyurcso - Łukasz Zwoliński

Rezerwowi: Adrian Henger, Lasza Dwali, David Niepsuj, Jakub Piotrowski, Sebastian Kowalczyk, Marcin Listkowski, Adam Frączczak

14.30 – Witamy na kolejnej relacji live ze spotkania wicemistrzów Polski. Dziś (30.07) piłkarze ze stolicy Podlasia zmierzą się w woj. zachodniopomorskim z Pogonią Szczecin, którą od kilku tygodni prowadzi Maciej Skorża. Portowcy po 2 meczach obecnego sezonu mają na swoim koncie 3 oczka (1:2 z Wisłą Kraków i 2:1 z Piastem Gliwice). Jeżeli chodzi o podopiecznych Ireneusza Mamrota, to ci po pokonaniu 1:0 Bruk-Bet Termaliki Nieciecza oraz ograniu 2:1 Górnika Zabrze posiadają w dorobku 6 punktów i jeżeli przywiozą z obiektu im. Floriana Krygiera pełną pulę – zostaną samodzielnymi liderami rozgrywek.

Za chwilę przedstawimy składy, w jakich oba zespoły wybiegną na murawę.